Michalovce: MŠ Okružná získa zelené strechy a dažďové záhrady z projektu WeCaRe
dnes 15:02
Michalovce 9. júla (TASR) - Mesto Michalovce začalo s realizáciou projektu WeCaRe, v rámci ktorého budú na Materskej škole (MŠ) Okružná 19 vybudované viaceré prvky zelenej a modrej infraštruktúry. Mesto na tento účel získalo nenávratný finančný príspevok vo výške 778.684,65 eura. Ako na úvodnej konferencii v stredu v Michalovciach uviedla koordinátorka projektu Mária Hoľanová, realizovať budú aj workshopy a cezhraničné aktivity.
Projekt počíta s výstavbou dvoch vegetačných striech na objektoch MŠ, tromi dažďovými záhradami, dvoma dažďovými nádržami, detskou výukovou vegetačnou záhradou a výsadbou novej zelene. Pre efektívne hospodárenie s dažďovou vodou budú v areáli vytvorené štyri vetvy, ktoré prispejú k jej prirodzenému vsakovaniu.
„Deti tam budú môcť vidieť tieto vodozádržné opatrenia v praxi a okrem toho si budú vedieť pestovať vlastnú zeleninu či bylinky. Táto materská škola je zameraná na environmentálnu výchovu a aj tento projekt jej pomôže napĺňať cieľ,“ uviedol primátor Michaloviec Miroslav Dufinec.
Odovzdanie staveniska sa uskutočnilo v júni. Stavebné práce potrvajú desať mesiacov od prevzatia staveniska, najneskôr do marca 2027.
Projekt má zároveň posilniť spoluprácu s partnerskými mestami Užhorod na Ukrajine a Nové Mesto pod Šiatrom v Maďarsku. Plánované sú cezhraničné stretnutia, vzdelávacie programy a konferencie, ktoré majú zvýšiť odborné kapacity všetkých troch zapojených miest. Súčasťou projektu budú aj workshopy na školách zamerané na osvetu v oblasti vodozádržných a protipovodňových opatrení.
Ako uviedol environmentalista Michal Kravčík, za posledných 50 rokov stúpli priemerné teploty v Michalovciach o 2,8 stupňa Celzia a v Užhorode o tri stupne Celzia. Z intravilánu katastra Michaloviec zároveň vyteká až 82 percent zrážkovej vody. „Robiť konkrétne príklady, ako na materských školách, je veľmi dôležité, nielen preto, lebo tam voda ostáva, ale aj preto, lebo sa vyparuje, čím sa zlepšuje kvalita ovzdušia. Čistejší vzduch dýchajú naše deti. Voda zároveň podporuje fotosyntézu,“ doplnil Kravčík.
Projekt sa realizuje v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg a potrvá do 31. marca 2027. Celková výška finančnej podpory z fondov Európskej únie pre všetky tri zapojené mestá predstavuje 2,25 milióny eur. Národné spolufinancovanie predstavuje 82.738,66 eura.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.
mck tur