Kežmarok: Prípravy na 33. ročník festivalu EĽRO vrcholia
dnes 11:47
Kežmarok 9. júla (TASR) - V Kežmarku v týchto dňoch vrcholia prípravy na 33. ročník festivalu Európske ľudové remeslo (EĽRO). Historické centrum mesta sa od piatka 11. do nedele 13. júla premení na javisko plné remesla, folklóru a kultúrnej tradície. Aktuálny ročník je venovaný fujare - symbolu slovenského folklóru, a to pri príležitosti 20. výročia jej zápisu do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Primátor mesta Ján Ferenčák informoval, že čestným hosťom bude región Podpoľania, ktorý sa po Kysuciach a Liptove predstaví ako ďalšia malebná oblasť s bohatou remeselnou a folklórnou tradíciou.
„Festival EĽRO je pre nás viac než len podujatie, je to živá prezentácia našich koreňov a hodnôt, ktoré si ako národ uchovávame. Teší ma, že aj v roku 2025 prinesieme návštevníkom autentický zážitok z remesla, kultúry a jedinečnej atmosféry historického Kežmarku,“ uviedol primátor.
Otvárací ceremoniál bude venovaný jubileám - výročiu zápisu fujary do UNESCO, 60. výročiu Folklórneho súboru Magura a bohatej tradícii Podpoľania. Festivalová zóna sa opäť rozšíri, pribudne nová rodinná zóna pri hrade a detský svet. Na festivale nebude chýbať remeselník Michal Fiľo, dlhoročný výrobca fujár a zakladateľ tria Javorová húžva, ktoré vystúpilo aj pred pápežom Jánom Pavlom II.
Významnú rolu tento rok zohrá aj osobnosť sklárskeho umenia Ján Zoričák, ktorému bude ročník venovaný ako symbol uznania svetovej tvorby so slovenskými koreňmi. „Chceme byť originálni ako vždy - bližšie k remeslám, s menším počtom sprievodných akcií. Tento ročník nestaviame na jednom remesle, ale na výnimočných osobnostiach, ako je práve Ján Zoričák. Vizuál festivalu bude modernejší a veríme, že osloví nielen verejnosť, ale aj odbornú a umeleckú obec,“ podotkla prednostka tamojšieho mestského úradu Jela Bednárová.
Hudobný program ponúkne koncerty Daniela Hůlku, Leony Machálkovej, Félixa Slováčka, či predstavenie Jána Ďurovčíka s projektom Best of Slovak Muzikál. Vystúpia aj Milujem Slovensko Band, Samo Tomeček, Tina, Štefan Skrúcaný, Juraj Bača a Orchester Júliusa Selčana. Jednotlivé časti programu sa budú konať na javiskách na hradnom nádvorí a pri radnici. Okrem iného sa môžu návštevníci tešiť na šermiarske a sokoliarskej vystúpenia či 21. ročník divadelných predstavení na hrade Krvavé dejiny, počas ktorých sa dozvedia niečo aj o neprebádaných zákutiach histórie Kežmarku.
aan tur