Vyjadrenie: MV SR: Prezident SR Peter Pellegrini ocenil nasadenie zložiek pri...
včera 18:55
Vyjadrenie: MV SR: Prezident SR Peter Pellegrini ocenil nasadenie zložiek pri zvládnutí nákazy slintačky a krívačky
Bratislava 2. júla (TASR) - Po viac ako troch mesiacoch od potvrdenia prvého prípadu nákazy slintačky a krívačky, ktorá bola úspešne zvládnutá, prezident SR Peter Pellegrini dnes symbolicky ocenil nasadenie zložiek, ktoré čelili tejto mimoriadne náročnej krízovej situácii. Tejto príležitosti sa zučastnil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a minister hospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč.
„Dnešné stretnutie má vyjadriť vďaku a úctu všetkým, ktorí sa podieľali na zvládnutí slintačky a krívačky. Aj na základe informácií, ktoré som dostával je jasné, že Slovensko zvládlo slintačku a krívačku výborne. To potvrdzujú aj európske autority,“ uviedol prezident SR Peter Pellegrini.
Vyhlásenie mimoriadnej situácie na území SR umožnilo aktivovať celú štruktúru krízového riadenia štátu a do záchranných prác zapojiť aj ďalšie zložky a subjekty od Policajného zboru, hasičov cez okresné úrady a ozbrojení sily až po veterinárnu a finančnú správu.
„Tak ako pán prezident, aj ja sa chcem poďakovať všetkým, ktorí sa do záchranných a kontrolných operácií zapojili. Vysoké nasadenie si vyžadovalo nielen odbornosť, ale aj fyzickú a psychickú odolnosť,“ zdôraznil minister vnútra.
Za rezort vnútra sa do záchranných prác zapojila sekcia krízového riadenia, ktorá odpracovala 625 osobo/dní, s využitím 12 kusov techniky a 18 300 najazdenými kilometrami. Dôležité úlohy plnili aj odbory krízového riadenia okresných úradov v Dunajskej Strede, Malackách a Leviciach, ktoré zaznamenali 375 osobo/dní.
Hasičský a záchranný zbor prispel obrovským nasadením – 5 684 osobo/dní, 150 kusov techniky a viac než 250 000 kilometrov v službe.
Nezastupiteľnú úlohu zohrali aj dobrovoľní hasiči, ktorí absolvovali 734 osobo/dní a takmer 26 000 kilometrov.
Zásadnú časť zabezpečoval Policajný zbor SR, ktorý odpracoval vyše 110-tisíc osobo/dní, s využitím 855 vozidiel. Celkovo od zavedenia kontrol bolo skontrolovaných 637 012 vozidiel z toho 8 347 vozidiel určených na prepravu zvierat. V týchto vozidlách sa v 366 prípadoch prevážali zvieratá, pričom v 37 prípadoch bol odopretý vstup vozidla na územie Slovenskej republiky. V 4 prípadoch bol odopretý vstup vozidla na územie SR z dôvodu jeho značného znečistenia.
Prostredníctvom Mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany sme 22. marca požiadali o materiálno-technickú a personálnu pomoc členské štáty EÚ. Už 26. marca sa to dezinfekcie vozidiel zapojil rakúsky dekontaminačný tím. Prijali sme tiež pomoc od Českej republiky v podobe dvoch dekontaminačných brán s obslužným personálom.
Ústredný krízový štáb pod vedením ministra vnútra zasadal počas trvania situácie sedemkrát. Zvládnutie tejto krízy bolo kolektívnym výkonom a dôkazom, že štát a krízové riadenie funguje.
„Aj keď tému slintačky a krívačky dnes už v spoločnosti nerezonuje, je dôležité vyhodnotiť zvládnutie tejto nákazy, poučiť sa z vecí, ktoré nešli tak hladko a utvrdiť sa v postupoch, ktoré sa ukázali ako najefektívnejšie,“ dodal na záver minister Matúš Šutaj Eštok.
TASR o tom v stredu informovali z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.
UPOZORNENIE: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.
olr