Vyjadrenie poslanca NRSR J. Hajka: Vláda Roberta Fica nezvláda ekonomiku krajiny
včera 16:10
Bratislava 2. júla (TASR) - Vláda Roberta Fica nedokáže spravovať štát. Ak sa nedohodne na budúcoročnom štátnom rozpočte, čo je dnes už silno pravdepodobné, a rozpadne sa, nebude to znamenať pre Slovensko len úľavu. Svojej nástupkyni odovzdá udupanú ekonomiku, rozvrátené verejné financie a znechuteného občana, ktorý už neznesie reči o konsolidácii.
Stačili štyri mesiace na to, aby si Kamenického analytici priznali, že slovenská ekonomika začína vážne hospodársky haprovať, čo bude mať neblahý dosah na verejné financie. Štát vyberie tento na daniach a odvodoch o 452 miliónov eur menej, ako očakávalo ministerstvo financií ešte vo februári.
Budúce roky to bude ešte horšie, prepad pôvodne očakávaných príjmov štátu sa bude pohybovať okolo jednej miliardy eur. Slovensko sa rúti do priepasti. Na ministerstve financií musia mať riadny hlavybôľ, ako zachrániť, čo sa ešte dá. Či to zvládnu aspoň na papieri, ukáže horúce leto, počas ktorého majú zlepiť štátny rozpočet na budúci rok.
Ak vo vláde nechceli počúvať výhrady k svojej politike od KDH, teraz ich už dobehli čísla. Ekonomika sa zastavuje, priemyselná produkcia, ako ju meria štatistický úrad, je na zostupnej krivke pomaly každý mesiac v tomto kalendárnom roku. Ministerstvo financií sa utešuje, že medziročne rastie výber daní a odvodov – za prvých šesť mesiacov o dve miliardy eur. Pravda je však taká, že ekonomická aktivita má na tom len polovičný podiel. V konečnej bilancii na konci roka budú za druhou polovicou stáť vyššie dane pre občanov a firmy, teda to, čo minister Kamenický označuje ako konsolidačné opatrenia.
Jozef Hajko, poslanec za KDH a ekonomický expert KDH: „Sám som ministra financií v parlamente viackrát varoval, že žmýkanie firiem a zaťažovanie obyvateľov vysokými daňami spôsobí stagnovanie ekonomickej aktivity a spotreby. Darmo si budú kresliť v rozpočte tučné čísla, od začiatku bolo zrejmé, že ich nenaplnia. Teraz prekvapený Kamenický pripúšťa, že mu do konca roka bude chýbať v štátnom rozpočte miliarda eur.“
Realita ukazuje, že ľavicoví populisti nedokážu ozdravovať verejné financie. Ak si na vyšších daniach odvodoch aj vyberú viac peňazí, porozhadzujú ich, napríklad, cez mimoriadne dôchodky alebo plošné energodotácie. A situáciu ešte viac zhoršujú.
Ako sme v KDH mnohokrát upozorňovali, vláda mala šetriť na sebe a mala riadne vyberať existujúce dane. Zlyháva v jednom i v druhom. Napokon to dokazujú priamo analýzy z ministerstva financií, Kamenický by sa mal nimi začať vážne zaoberať. Síce neskoro, ale predsa.
„Ak by Ficovi prestalo chutiť vládnuť pre neschopnosť ekonomicky ťahať Slovensko hore, nedivil by som sa. Niekedy ma premkne podozrenie, že toto všetko nemusí byť len prejavom neschopnosti riadne vládnuť, ale aj zámerom. Nech si nasledujúca vláda robí rázne poriadky, ktoré sa budú dať takým Ficom či Dankom z opozície ľahko populisticky kritizovať. Veď oni sa potom vrátia a budú môcť bašovať ďalej,“ uzatvára poslanec za KDH Jozef Hajko.
Poslanec Národnej rady (NR) SR Jozef Hajko (KDH) o tom informoval v stredu.
UPOZORNENIE: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.
olr