NSK: Projekt archeoskanzenu v Bojnej je schválený, stavať sa začne v roku 2026
včera 13:27
Bojná 2. júla (TASR) - Viac ako osem rokov pripravovaný projekt archeoskanzenu v Bojnej v hodnote takmer sedem miliónov eur schválili v Rade partnerstva Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK). Ako informoval NSK, po ukončení všetkých potrebných procesov zo strany Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR by realizácia mohla byť spustená začiatkom roka 2026. „Doba výstavby je 30 mesiacov,“ doplnil NSK.
Starosta Bojnej a podpredseda NSK Jozef Stankovský ešte pred rokovaním pritom upozorňoval, že celý projekt môžu ohroziť rozdielne názory v rade. Podľa informácií z Rady partnerstva NSK chcela časť jej členov európske zdroje určené na archeoskanzen rozdeliť na menšie projekty.
„Teší ma, že archeoskanzen v Bojnej bol napokon schválený. Pôjde o projekt národného významu, ktorý môže výrazne rozvinúť cestovný ruch. Vznikal v spolupráci s mnohými odborníkmi a okrem turizmu bude slúžiť aj pre vedecké bádanie Archeologického ústavu SAV a nitrianskych univerzít,“ pripomenul Stankovský.
Ako doplnil, výsledkom projektu bude rozsiahly archeologický skanzen s multimediálnou muzeálnou expozíciou a s rekonštrukciami veľkomoravských stavieb, ktoré vychádzajú z poznatkov archeologických výskumov. Návštevníci tu nájdu aj ukážky veľkomoravského opevnenia, palácovú zrubovú stavbu i rekonštrukciu známej rotundy z Ducového. V nej budú prezentované najstaršie kresťanské nálezy na území Slovenska, ktoré boli objavené práve v Bojnej. Súčasťou areálu bude aj moderné infocentrum, kaviareň s panoramatickým výhľadom na areál, amfiteáter s pódiom a ďalšia turistická infraštruktúra spolu so záchytným parkoviskom.
Stankovský pripomenul, že zámer výstavby archeoskanzenu vyplynul z výsledkov archeologického výskumu. Ten v katastri obce prebieha už od roku 2007, keď tam objavili jedno z najrozsiahlejších veľkomoravských hradísk s mohutným opevnením a unikátnymi nálezmi. Medzi nimi je aj jeden z najstarších kresťanských zvonov v Európe či známe pozlátené plakety z prenosného oltára. Obec už vybudovala vlastné archeologické múzeum a priamo na nálezisku vznikla rekonštrukcia brány hradiska a viacerých veľkomoravských obydlí.
van ima