Zdravie: Rýchla lekárska pomoc vo Vrábľoch sa zmení na rýchlu zdravotnú pomoc
včera 12:37
Vráble 5. júna (TASR) - Rýchla lekárska pomoc (RLP) vo Vrábľoch sa zmení na rýchlu zdravotnú pomoc (RZP). Na sociálnej sieti o tom informovalo mesto Vráble. Ako uviedlo, o zmene rozhodlo Ministerstvo zdravotníctva SR.
„Hlavný rozdiel je v tom, že posádka RZP je, na rozdiel od RLP, zložená z kvalifikovaných záchranárov, nie z lekárov. Je dôležité vedieť, že aj posádky RZP sú plne vyškolené a vybavené na poskytovanie kvalifikovanej prvej pomoci a neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Ich cieľom je stabilizovať pacienta a zabezpečiť mu čo najrýchlejší transport,“ vysvetlil mestský úrad.
Ako doplnil, mesto vyvinulo maximálne úsilie na zachovanie RLP, no jeho pripomienka nebola akceptovaná. „Aj napriek tomu aktívne spolupracujeme na zabezpečení moderných priestorov pre novú stanicu záchrannej služby, ktorá sa buduje z Plánu obnovy a odolnosti SR. Posádka RLP bude vo Vrábľoch pôsobiť ešte niekoľko mesiacov. Po ukončení jej činnosti sa občania nemusia obávať, kvalifikovaní záchranári v posádkach RZP budú pripravení poskytnúť potrebnú pomoc,“ doplnila radnica.
van mia