Väčšina krajín EÚ kritizuje Maďarsko za opatrenia proti LGBTQ osobám
27. mája 2025 11:33
Brusel 27. mája (TASR) - Väčšina krajín Európskej únie v utorok vyzvala Európsku komisiu, aby podnikla kroky proti Maďarsku, ak vláda premiéra Viktora Orbána neustúpi od opatrení namierených proti LGBTQ osobám. Tieto kroky porušujú podľa signatárov vyhlásenia základné hodnoty EÚ, informuje TASR na základe správ agentúr AFP a DPA.
Stanovisko podpísalo 17 z 27 členských štátov, vrátane kľúčových krajín ako Nemecko a Francúzsko a vyjadrujú obavy z nedávnych legislatívnych krokov Orbánovej vlády. „Vyzývame preto Maďarsko, aby tieto opatrenia prehodnotilo,“ píše sa v texte.
Krajiny vyzvali EK, aby „v prípade, že tieto opatrenia nebudú revidované, urýchlene využila všetky nástroje na ochranu právneho štátu, ktoré má k dispozícii“.
Ide o novelu zákona o zhromažďovaní, ktorú maďarský parlament schválil v marci tohto roka. Podľa nej má byť zakázané organizovať akékoľvek zhromaždenia, ktoré propagujú homosexualitu. Nová legislatíva zároveň umožňuje polícii využívať technológiu rozpoznávania tváre na identifikáciu účastníkov takýchto zhromaždení, čo vyvolalo ostrú kritiku ľudskoprávnych organizácií aj viacerých členských štátov EÚ.
Vyhlásenie iniciovalo Holandska a podpísali ho Rakúsko, Belgicko, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Írsko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Portugalsko, Slovinsko, Španielsko a Švédsko, píše DPA.
Za vlády premiéra Viktora Orbána sa Maďarsko opakovane dostáva do konfliktu s Európskou úniou. Brusel už v minulosti zmrazil Budapešti miliardy eur z eurofondov pre obavy týkajúce sa zaobchádzania so žiadateľmi o azyl, obmedzovania právneho štátu a údajnej korupcie.
V utorok sa v Bruseli koná Rada pre všeobecné záležitosti, ktorá zahŕňa aj ôsme vypočutie v rámci maďarského postupu podľa článku 7 Zmluvy o EÚ. Ten umožňuje pozastaviť členskému štátu niektoré práva vrátane hlasovacích v Rade EÚ, ak krajina závažne a trvalo porušuje zásady, na ktorých sa zakladá Únia a na ktoré odkazuje článok 2 Zmluvy. Povinnosti krajiny ako člena zostávajú nezmenené.
Medzi hodnoty uvedené v článku 2 patria úcta k ľudskej dôstojnosti, sloboda, demokracia, rovnosť, právny štát a dodržiavanie základných práv vrátane práv osôb patriacich k menšinám. Záväzky príslušnej krajiny vyplývajúce z členstva však zostávajú záväzné.
Európsky parlament spustil článok 7 proti Maďarsku v roku 2018, keď ho znepokojila maďarská ústavná reforma, nedostatočná nezávislosť súdnictva a ohrozenie slobody médií. Celý proces však zamrzol.
4 3 12 mar bre