Poprad: Mesto nahradilo vyrúbané stromy novou výsadbou, pribudlo 55 kusov
dnes 11:30
Poprad 8. mája (TASR) - Mesto Poprad vysadilo v uplynulých dňoch 55 nových stromov, prevažne v lokalitách, kde počas zimy došlo k výrubu drevín v zlom zdravotnom stave. Dreviny pribudli na viacerých miestach v centre aj v mestských častiach. Informuje o tom na sociálnej sieti.
Ako uvádza, pri kontrole stromov na území mesta v roku 2024 sa ukázalo, že 35 vzrastlých stromov vykazovalo zlý zdravotný stav, napríklad boli napadnuté drevokaznými hubami alebo inými škodcami. Na základe súhlasného stanoviska Okresného úradu Poprad bol v zimných mesiacoch realizovaný výrub týchto drevín.
Nová výsadba prebehla najmä na pôvodných stanovištiach - napríklad pri Dome kultúry, pri parkovisku za blokmi Máj a Orient, medzi blokmi Memphys a Sólo na Komenského ulici, pri futbalovom ihrisku v Strážach, pri obchodnom dome na Moyzesovej ulici, na Ulici Slovenského odboja a v predstaničnom parku.
Vysadené boli lipy malolisté, platany javorolisté, borovice (Armandova i balkánska), duby letné, jedle obrovské, brezy previsnuté, smrekovce opadavé a javory poľné.
„Význam stromov v mestskom prostredí je nespochybniteľne dôležitý, nakoľko produkciou kyslíka a absorbovaním oxidu uhličitého stromy zlepšujú ovzdušie, zachytávajú prach a iné škodliviny zo vzduchu. Stromy a kríky pôsobia aj ako protihluková stena. Svojimi koreňmi viažu vodu v pôde, fungujú ako špongia a zadržia vodu v krajine,“ uvádza radnica s tým, že naďalej bude systematicky pokračovať v dopĺňaní vzrastlej zelene na svojom území.
man mj