Bessent: USA sú pripravené podpísať s Kyjevom dohodu o nerastoch, ten chce zmeny
30. apríla 2025 22:02
Washington 30. apríla (TASR) - Americký minister financií Scott Bessent v stredu povedal, že Spojené štáty sú pripravené ešte v priebehu toho istého dňa podpísať s Ukrajinou dohodu o nerastných surovinách. Kyjev však podľa neho na poslednú chvíľu požiadal o zmeny. Agentúra Bloomberg medzitým informovala, že vyjednávači z Ukrajiny a USA vo Washingtone dosiahli dohodu o hlavnom obsahu dohody, ale ešte dolaďujú technické parametre, informuje TASR.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ predtým vyjadril nádej, že Ukrajina a Spojené štáty by mohli dohodu podpísať v priebehu nasledujúcich 24 hodín. Podľa neho bolo potrebné dotiahnuť posledné detaily. Takisto potvrdil, že do Washingtonu vycestovala prvá podpredsedníčka ukrajinskej vlády a ministerka hospodárstva Julija Svyrydenková, aby dohodu podpísala.
„Ukrajinci sa včera večer rozhodli urobiť na poslednú chvíľu niekoľko zmien,“ odpovedal Bessent na otázku novinárov počas zasadnutia kabinetu, na ktorom bol prítomný aj prezident USA Donald Trump. „Sme si však istí, že to prehodnotia. A my sme pripravení podpísať to dnes popoludní, ak tak urobia,“ dodal minister. O zmenách z ukrajinskej strany sa bližšie nezmienil.
Jeden zo zdrojov agentúry Bloomberg povedal, že obe strany veria, že dohoda je blízko, no Ukrajinci dúfajú, že podpíšu iba akúsi rámcovú dohodu, ktorá sa spresní neskôr.
Američania však podľa FT chcú, aby Ukrajinci v stredu podpísali už aj konkrétne dokumenty. Podľa zdrojov denníka to však nie je možné, pretože zmluvu o spoločnom investičnom fonde musí najprv schváliť ukrajinský parlament.
Nezhody údajne nastali, keď Bessentov tím Svyrydenkovej na ceste do Washingtonu povedal, že by mala byť „pripravená podpísať všetky dohody, alebo sa vrátiť domov“, uviedli nemenované zdroje.
V dohode, ktorú mali podpísať po maratóne rokovaní a do ktorej FT nahliadol, sa uvádza, že Washington a Kyjev podporia investície na Ukrajine rozvojom jej prírodných zdrojov a vytvorením spoločného investičného fondu. Doň majú podľa Šmyhaľa prispievať obe strany, a to v hotovosti.
Pokiaľ ide o dohodu s Ukrajinou, sám Trump v stredu na zasadnutí vlády povedal, že nechcel, aby bola komplikovaná, pretože „Ukrajina nemá veľa peňazí“. Podľa svojich slov však predpokladá, že Kyjev ju napokon dodrží.
„Uzavreli sme dohodu, na základe ktorej sú naše peniaze v bezpečí a môžeme začať ťažiť a robiť to, čo musíme,“ dodal Trump s tým, že prítomnosť USA na miestach ťažby „zabráni mnohým zlým aktérom dostať sa do krajiny“.
Návrh hlavnej dohody o nerastných surovinách, ktorý mala k dispozícii agentúra Reuters, dáva Spojeným štátom prednostný prístup k novým zákazkám v oblasti ukrajinských prírodných zdrojov, ale neznamená, že Washington automaticky získa podiel na ukrajinskom nerastnom bohatstve alebo na plynárenskej infraštruktúre.
Ukrajina podľa Reuters dosiahla zrušenie požiadavky, aby splácala USA za doterajšiu vojenskú pomoc, ktorú jej poskytla ešte administratíva prezidenta Joea Bidena. Aj Šmyhaľ v stredu povedal, že americká strana bude môcť započítať ako svoj vklad do investičného fondu iba novú vojenskú pomoc.
Tento fond bude podľa návrhu dostávať 50 percent ziskov a licenčných poplatkov plynúcich ukrajinskému štátu z nových povolení na využívanie prírodných zdrojov na Ukrajine. Ako upozornil Reuters, neuvádza sa v ňom, ako sa budú príjmy zo spoločného fondu míňať, kto bude rozhodovať o ich čerpaní ani kto z nich bude mať úžitok.
Ukrajina si podľa premiéra v rámci dohody ponechá kontrolu nad všetkými svojimi nerastnými zdrojmi a z fondu sa bude investovať do rozvoja krajiny počas obdobia desiatich rokov.
12 20 ran bub