Hokej-MS2024: Hlavaj po prehre s Kanadou: "Nevyužili sme vyložené šance" (2)

23. mája 2024 19:07
Praha 23. mája (TASR) - Slovenskí hokejoví reprezentanti vypadli na 87. majstrovstvách sveta vo štvrťfinále. Vo štvrtkovom súboji v Prahe podľahli Kanade 3:6. Obhajca titulu postúpil do semifinále deviatykrát v rade, meno súpera sa dozvie až po večerných zápasoch. Slováci obsadia na šampionáte siedme alebo ôsme miesto, závisieť to bude od výsledku stretnutia Švédsko - Fínsko (20.20 h). Kanaďania položili základ triumfu dvoma rýchlymi gólmi v úvode stretnutia. Peter Cehlárik ešte v prvej tretine znížil, keď si puk po jeho nahodení zrazil do vlastnej siete Brandon Hagel, no favorit v 24. minúte opäť odskočil na dvojgólový rozdiel a v tretej časti poistil náskok dvoma zásahmi v priebehu 20 sekúnd. Slovenskí reprezentanti dokázali skorigovať zásluhou Miloša Kelemena a Mareka Hrivíka, záverečné slovo mal však Nick Paul, ktorý svojím druhým gólom v zápase spečatil do prázdnej bránky na konečných 6:3. Za najlepších hráčov SR na šampionáte vyhlásili útočníkov Tomáša Tatara, Libora Hudáčka a brankára Samuela Hlavaja. Slováci čakajú na prienik medzi najlepšiu štvorku na MS od roku 2012, vo štvrťfinále hrali po dvoch rokoch. Na tohtoročnom šampionáte v Česku dosiahli vyrovnanú bilanciu, v ôsmich súbojoch vybojovali tri víťazstvá za tri body, jedno po predĺžení (nad USA 5:4 pp), raz prehrali po nájazdoch (s Lotyšskom 2:3 sn) a trikrát v riadnom hracom čase. štvrťfinále MS 2024 /Praha/: Kanada - Slovensko 6:3 (2:1, 1:0, 3:2) Góly: 3. McCann (Parayko), 5. Dubois (Byram, Tavares), 24. Paul (Bedard, Guenther), 47. Guenther (Paul, Hagel), 47. Tanev (Severson, Mercer), 60. Paul - 8. Cehlárik (Slafkovský), 48. Kelemen (Regenda), 57. Hrivík (Hudáček, Nemec). Rozhodcovia: Fraňo (ČR), Kaukokari (Fín.) - Briganti (USA), Zunde (Lot.), vylúčení: 5:6 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 17.275 divákov. Kanada: Binnington - Parayko, Power, Oleksiak, Byram, Severson, Guhle, Zellweger - Mercer, McBain, Tanev - Dubois, Tavares, Hagel - Guenther, Paul, McCann - Mangiapane, Cozens, Bedard - Bunting SR: Hlavaj - Fehérváry, Čerešňák, Ivan, Nemec, Koch, Grman, Gajdoš - Slafkovský, Hrivík, Cehlárik - Hudáček, Cingel, Tatar - Kelemen, Čacho, Regenda - Daňo, Sukeľ, Kudrna - Faško-Rudáš Slovákom nevyšiel vstup do zápasu. Už v 3. minúte McCann prenikol popri Kochovi pred slovenskú bránku, Hlavaj sa mu snažil puk vypichnúť, no kanadský útočník ho jemnou žabkou prehodil a poslal svoj tím do vedenia. O minútu a pol už bolo 0:2, keď puk po delovke Byrama dorazil zblízka do siete Dubois. Slováci sa potom s námahou ubránili v oslabení a v 8. minúte sa im z rýchleho brejku podarilo znížiť - nahodenie Cehlárika od mantinelu na Nemca si hokejkou zrazil do vlastnej bránky Hagel. Ramsayho tím to nakoplo a následne predviedol v útoku niekoľko pekných akcií a závarov. Väčšinu prvej tretiny však diktoval tempo hry favorit, ktorý rotáciou v útočnom pásme robil Slovákom problémy, veľkú šancu zahodil Oleksiak. Na opačnej strane v prečíslení 2 na 1 Kelemen zakončil do odkrytej bránky, no obranca Zellweger dokázal v poslednej chvíli puk zázračne vytesniť hokejkou. Aktivitou Slovákov sa začala aj druhá tretina, po strele Regendu netrafil prázdnu bránku Čacho. V 24. minúte však hráči v bielych dresoch prepadli vzadu a strojovú kombináciu po osi Guenther - Bedard zakončil presne Paul - 3:1. Hra pokračovala vo veľmi rýchlom tempe, dve dobré možnosti na zvýšenie skóre mal Bunting, neuspel, rovnako ako v oslabení Hagel. Slováci nepoľavovali v úsilí, ale nevychádzala im koncovka. V šanciach sa ocitli Regenda a Slafkovský, obaja zblízka neprestrelili Binningtona. V závere tretiny si zámorský tím vypracoval intenzívny tlak a len zásluhou Hlavaja sa skóre nemenilo. Smolu v koncovke dokumentovala aj situácia z úvodu tretej časti, keď Fehérváry po stečovanej strele zblízka trafil len žŕdku. Na opačnej strane spálil šancu McBain. Slováci potom prežili dlhé oslabenie po vylúčení Regendu na 2+2 min, no po jeho konci nepokrytý Guenther upravil na 4:1. Ramsayho zverenci už nedokázali zachytávať súperove útoky, po strele Seversona dorazil puk do bránky Tanev - 5:1. V 48. minúte znížil Kelemen, ktorý po akcii z pravého krídla nič nevymýšľal a strelou do ľavého horného rohu prekonal Binningtona. V závere ešte dostal slovenský tím možnosť hrať presilovku 5 na 3 a Hrivík v nej dokázal skorigovať na 3:5. Ďalšie zdramatizovanie sa však už nekonalo. Nepomohla ani záverečná power play, naopak Paul lobom do prázdnej slovenskej bránky spečatil na konečných 6:3. hlasy aktérov (zdroj: JOJ): Samuel Hlavaj, brankár SR: "Kanada bola možno favorit, ale len na papieri, v zápase to tak nevyzeralo. Mali sme veľa šancí, ktoré sme však nevyužili. Kanaďania ich využili a to nás stálo zápas. Nedali sme góly ani z vyložených šancí, to určite zamrzí. Chceli sme rýchlo vyrovnať, ale nesústredili sme sa na obrannú činnosť. Oni to vedeli potrestať." UPOZORNENIE: Správa je rozšírená v 2. odseku o najlepších hráčov SR a o hlas Hlavaja. ms mp