Hokej-MS2024: Cehlárik: "Dobré zrkadlo toho, na čom ešte musíme pracovať" (3)

7. mája 2024 21:20
Bratislava 7. mája (TASR) - Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali v záverečnom prípravnom zápase pred MS s USA 2:6. V Bratislave prehrávali v prvej tretine 0:2, gólmi Juraja Slafkovského a Petra Cehlárika síce vyrovnali na priebežných 2:2, no favorizovaní hostia strhli víťazstvo na svoju stranu. Slováci sa s Američanmi stretnú aj v základnej skupine MS, ich duel v Ostrave je na programe v pondelok 13. mája o 16.20 SELČ. Pre Slovákov sa šampionát začne piatkovým zápasom proti Nemecku (16.20). Slovenskí reprezentanti hrali v generálke na MS s ôsmimi obrancami, medzi ktorými nefiguroval Rayen Petrovický. Prvýkrát v záverečnej príprave nastúpili obrancovia Martin Fehérváry, Peter Čerešňák, František Gajdoš a Patrik Koch a aj útočníci Viliam Čacho, Marko Daňo, Libor Hudáček a Juraj Slafkovský. Pre Američanov to bol jediný prípravný zápas pred šampionátom. Slováci zakončili zápasom s USA prípravné obdobie pred MS, v ktorom odohrali dokopy osem stretnutí. V úvode záverečnej prípravy dvakrát zdolali Švajčiarsko (3:0, 5:3), Nemecku podľahli 3:7 a následne nad ním triumfovali 5:4 po predĺžení a po dvoch prehrách s Českom (2:4, 1:4) si poradili s Poľskom 6:1. prípravný zápas pred MS: Slovensko - USA 2:6 (1:2, 1:1, 0:3) Góly: 19. Slafkovský (Fehérváry, Hrivík), 25. Cehlárik (Nemec, Fehérváry) - 7. Farabee (Leonard, Smith), 10. Boldy (Gaudreau, Werenski), 27. Eyssimont (Kessel, Hughes), 50. Tkachuk (Hughes, Zegras), 57. Eyssimont (Kessel, Hughes), 60. Hayes. Rozhodovali: Stano, Žák - D. Konc ml., Gegáň, vylúčení: 3:3 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, zmeny: 41. Augustine namiesto Lyona (USA), 9258 divákov (vypredané). Slovensko: Hlavaj - Nemec, Fehérváry, Čerešňák, Ivan, Grman, Koch, Golian, Gajdoš - Slafkovský, Hrivík, Cehlárik - Hudáček, Cingel, Tatar - Lantoši, Čacho, Regenda - Daňo, Sukeľ, Kudrna - Takáč USA: Lyon (41. Augustine) - S. Jones, Werenski, Petry, Sanderson, Kesselring, A. Vlasic, M. Kessel, L. Hughes - Boldy, Pinto, Gaudreau - Caufield, Zegras, B. Tkachuk - Leonard, W. Smith, Farabee - Kunin, Hayes, Eyssimont Domáci reprezentanti vstúpili do zápasu aktívne a v úvode sa viackrát dostali k zakončeniu. Vo finálnej fáze však zlyhali a od 7. minúty prehrávali. Američania sa dostali do protiútoku, v ktorom nepokrytý Farabee dorazil puk za brankára Hlavaja. Vylúčenie Slafkovského v 10. minúte znamenalo prvú presilovku Američanov, ktorí ju využili po tom, ako Gaudreau krížnou prihrávkou našiel Boldyho a proti jeho strele bez prípravy sa Hlavaj nestihol presunúť - 0:2. Hráčom USA robila problémy najmä prvá slovenská formácia a jej krídelník Slafkovský predviedol v 19. minúte efektnú akciu, keď sa v útočnom pásme vyhol dvom protihráčom a prestrelil Lyona - 1:2. Od 25. minúty už bolo vyrovnané, keď Nemec prudkou prihrávkou našiel pri žŕdke nepokrytého Cehlárika, ktorý zblízka upravil na 2:2. Tento stav vydržal iba necelé tri minúty, keďže Eyssimont za bránkou zmiatol Hlavaja a pohotovo zasunul puk k ľavej žŕdke - 2:3. V druhej tretine pribudlo vylúčených na oboch stranách, no gól v nej už nepadol. V záverečnej časti mali sľubné šance Hrivík aj Daňo, ale neprekonali Augustinea, ktorý pred treťou tretinou vystriedal Lyona. Ďalšie minúty patrili Američanom, ktorí trestali slovenské chyby. Dôležitý gól na 4:2 strelil v 50. minúte Tkachuk, keď využil otvorený priestor v útočnom pásme a spoza obrancu prestrelil Hlavaja. O štyri minúty neskôr Čerešňák neubránil Smitha, ktorý sa dostal k zakončeniu. Hlavaj síce puk stlmil, ale ho neudržal a americký útočník ho dorazil do bránky - 2:5. Krátko na to sa zámorský tím tešil zo šiesteho gólu, keď Nemec nešťastne stečoval puk za Hlavaja, no rozhodcovia tento presný zásah neuznali pre posunutú bránku. Slováci sa v závere pokúsili skorigovať v hre bez brankára, počas ktorej Hayes pokusom z obranného pásma uzavrel na 2:6. V doplnkových samostatných nájazdoch nastúpil do slovenskej bránky Tomek. Z piatich Američanov ho prekonali Zegras, Boldy a Gaudreau. Zo slovenskej pätice Slafkovský, Hudáček, Lantoši, Daňo a Nemec neuspel ani jeden. hlasy po zápase /zdroj: TASR, JOJ Šport/: Craig Ramsay, tréner SR: "Som rád, že nás preveril taký kvalitný súper. Pred zápasom pribudlo do nášho mužstva viacero hráčov a niektorí počas duelu pôsobili unavene. Náš výkon v prvých dvoch tretinách sa mi páčil, v tretej bol cítiť úbytok síl. Som hrdý na všetkých hráčov, ktorí sa zapojili do záverečnej prípravy. Teraz sa začína tá najdôležitejšia práca." Peter Frühauf, asistent trénera SR: "Môžem povedať, že dve tretiny sme odvádzali dobrú robotu, boli sme veľmi dobrí v našom systéme, vyhrávali sme súboje. Aj napriek tomu, že kvalita USA je nepopierateľná, tak sme s nimi držali krok. V tretej tretine sme spravili pár chybičiek a Američania majú kvalitu na to, aby to potrestali. Dostalo nás to dole a upustili sme od našej hry." Juraj Slafkovský, strelec prvého gólu SR: "Nemôžeme robiť chyby, na turnaji musíme hrať inak ako dnes. V tretej tretine sme neboli aktívni, neviem, či nám chýbala energia. Bolo skvelé vidieť vypredanú halu." Tomáš Tatar, útočník SR: "Dve tretiny sme hrali vyrovnanú partiu, no v tretej sme trochu odišli. Škoda toho gólu na 2:3, že padol tak rýchlo. Keby sme to tam trošku udržali, začali by sme ich trochu viac trápiť. Musíme sa ešte zohrať, máme veľa nových tvárí. Ja osobne som sa cítil hrozne. Ráno som sa cítil, akoby na mňa niečo išlo po tej ceste. Ale som rád, že som odohral tento zápas." Peter Cehlárik, strelec druhého gólu SR: "Bolo super vidieť tú úroveň, na ktorej budú Američania hrať, aj keď, samozrejme, to bol ich jediný zápas a ešte to bude o krok lepšie. Pre nás dobré zrkadlo vecí, na ktorých ešte musíme pracovať. Ale povedali sme si, že 40 minút bolo dobrých, no musíme viac strieľať a tlačiť sa do bránky." UPOZORNENIE: Správa je rozšírená o ďalšie hlasy. hm ny ms