Ombudsman odporúča vyvodiť dôsledky pre zásah polície voči Rómom v obci Milhosť
7. júna 2023 11:39
Bratislava 7. júna (TASR) - Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský odporúča vyvodiť disciplinárne dôsledky pre policajtov, ktorí mali v roku 2019 neprimerane zasiahnuť voči viacerým Rómom v obci Milhosť v okrese Košice-okolie. Podľa rozhodnutia ombudsmana konali v rozpore s Európskym dohovorom o ľudských právach. Pre TASR to potvrdil Branislav Gigac z Kancelárie verejného ochrancu práv (KVOP).
Podnet na prešetrenie incidentu z 23. júla 2019 podalo Európske centrum pre práva Rómov (ERRC). "Dvaja rómski chlapci vo veku 17 a 18 rokov boli zadržaní políciou v miestnom pohostinstve a následne boli zbití niektorými zo zasahujúcich policajtov priamo na mieste, ako aj následne na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Čani," priblížil právny konzultant ERRC Michal Zálešák s tým, že neskôr mali policajti napadnúť aj rodinné príslušníčky chlapcov.
"Verejný ochranca práv vzhľadom na všetky preskúmané skutkové a právne dôvody dospel k záveru, že policajný zákrok príslušníkov obvodného oddelenia Policajného zboru a príslušníkov služobne zaradených do pohotovostnej motorizovanej jednotky nebol primeraný a spôsobom, akým bol uskutočnený, došlo k porušeniu práva na ochranu pred mučením, neľudským zaobchádzaním a ponižujúcim zaobchádzaním, ktoré vyplýva z článku 3 Európskeho dohovoru o ľudských právach," uviedol pre TASR Gigac.
Ombudsman tiež poukázal na nedostatky úradných záznamov o použití donucovacích prostriedkov. V tejto súvislosti navrhol okrem vyvodenia disciplinárnych dôsledkov preškoliť policajtov v oblasti ľudských práv pri používaní donucovacích prostriedkov, poučiť ich o dôležitosti zaznamenávania údajov súvisiacich s obmedzením osobnej slobody osôb a zabezpečiť, aby úradné záznamy spĺňali potrebné náležitosti. Odporučil tiež, aby Ministerstvo vnútra SR plošne alebo v širšej miere zaviedlo používanie telových kamier, ktoré by monitorovali priebeh služobných zákrokov.
ERRC kritizuje, že odporúčania ombudsmana zostávajú dlhodobo nevypočuté. "Hoci podobných prípadov bolo na Slovensku za posledné roky niekoľko, odporúčania úradu verejného ochrancu práv, ktorý roky volá po vytvorení naozaj nezávislej policajnej inšpekcie a používaní kamier pri služobných zákrokoch, ostávajú naďalej nevypočuté. Nezávislý orgán policajnej inšpekcie znamená, že podozrenia z protiprávneho konania policajtov nebudú vyšetrované inými policajtami," skonštatoval.
V súčasnosti ERRC sprostredkuje právne zastúpenie dvom rómskym chlapcom v konaní pred Ústavným súdom SR a dvom rómskym ženám v konaní pred Európskym súdom pre ľudské práva. "Trestné stíhania
vo veci policajných zásahov boli totiž Úradom inšpekčnej služby v jednom prípade postúpené s tým, že môže ísť o disciplinárne previnenie, ale nie trestný čin (...). V druhom prípade (t. j. útok voči ženám) bolo trestné stíhanie prerušené, keďže sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce viesť trestné stíhanie proti konkrétnej osobe," vysvetlil Zálešák.
rt mia