Biatlon-SP: Simonová má glóbus za mass, Bátovská Fialková skončila na 12. mieste

19. marca 2023 16:03
Holmenkollen 19. marca (TASR) - Francúzska biatlonistka Julia Simonová získala aj malý glóbus za hodnotenie pretekov s hromadným štartom vo Svetovom pohári. Celková víťazka seriálu si ho zaistila piatym miestom v záverečných pretekoch sezóny na domácej trati v Holmenkollene. Triumfovala Švédka Hanna Öbergová, druhá bola Nórka Marte Olsbuová Röiselandová, tretia finišovala Francúzska Anais Chevalierová-Bouchetová. Slovenka Paulína Bátovská Fialková obsadila 12. priečku. V záverečnom podujatí sezóny 2022/23 štartovala tridsiatka biatlonistiek. Simonová mala v súboji o malý glóbus náskok 79 bodov pred krajankou Anais Chevalierovovou-Bouchetovou. Víťazka získala 90 bodov, čiže existovala už len malá šanca, že ju niekto prekoná. To sa aj potvrdilo a Simonová dokázala získať okrem veľkého glóbusu aj malé za stíhačku a mass. Po prvej streľbe sa dostala na čelo Švédka Hanna Öbergová, ale tesne za ňou bolo ďalších 11 biatlonistiek, ktoré boli po úvodnej streľbe tiež stopercentné. Po druhej ležke sa vpredu vytvorila dvojica Simonová a Öbergová. Tretia bola ďalšia Francúzska Lou Jeanmonnotová. Švédka neurobila chybu ani na prvej stojke a vrátila sa na prvé miesto. Na druhú priečku sa posunula Jeanmonnotová, ktoré bola tiež stopercentná. Simonová po dvoch nepresných výstreloch klesla na 5. pozíciu. Öbergová na druhej stojke netrafila posledný terč, ale Jeanmonnotová minula až štyrikrát. Švédka tak dokázala dosiahnuť 11. víťazstvo v kariére. Druhá finišovala Olsbuovú Röiselandovú (+22,6 s) pre ktorú to boli posledné preteky v kariére. Aktívnu kariéru sa po tejto sezóne rozhodla ukončiť aj Chevalierová-Bouchetová, ktorá skončila tretia (+43,7 s). V biatlonovej kariére nepokračuje ani Denise Herrmannovú-Wickovú. Nemka obsadila v nedeľu vo svojej rozlúčke 6. pozíciu. Bátovská Fialková urobila na prvej ležke jednu chybu a patrila jej priebežná 19. priečka. Na druhej pridala ďalší nepresný výstrel a patrilo jej 18. miesto so stratou 1:06,9 minúty na líderku Simonovú. Na tretej položke bola bezchybná a posunula sa na 13. pozíciu. Na druhej stojke však pridala dve chyby a do cieľa prišla napokon na 12. pozícii s odstupom 1:27,2 minúty na Öbergovú. UPOZORNENIE: Správa je rozšírená z briefu. fk mp