Futbal: Chelsea prelomila negatívnu sériu a po 5 rokoch vyhrala v Evertone (3)

6. augusta 2022 20:44
Londýn 6. augusta (TASR) - Futbalisti FC Fulham v bránke so Slovákom Marekom Rodákom sa postarali hneď v úvodnom kole Premier League o prekvapenie, keď v sobotu na domácom štadióne remizovali s vicemajstrami z Liverpoolu 2:2. O oba góly nováčika sa postaral najlepší strelec uplynulej sezóny 2. ligy Aleksandar Mitrovič, za hostí skórovali Mohamed Salah a Darwin Nunez. Z ďalších dvoch nováčikov bodoval naplno Bournemouth po výhre nad Aston Villou 2:0, Nottingham prehral rovnakým výsledkom v Newcastli. Úlohu favorita zvládol Tottenham, ktorý zdolal Southampton 4:1. Londýnska Chelsea prelomila negatívnu sériu a po piatich rokoch vyhrala v lige na ihrisku Evertonu. Jediný gól strelil v nadstavenom čase prvého polčasu z penalty Jorginho. "Chalupári" z Fulhamu sa súpera zvučného mena nezľakli a od začiatku duelu to boli oni, ktorí sa snažili tlačiť do zakončenia. Prvé prišlo už v úvodnej minúte, ale Mitrovič minul bránku. Po štvrťhodine dostal loptu do siete Luis Diaz, gól však neplatil pre ofsajd Andrewa Robertsona. Fulham bol aktívnejší, výborne napádal súpera a zdvojoval až strojoval Salaha, čím ho v prvom polčase takmer úplne vypojil z hry. Domácim vyšiel v 32. minúte rýchly brejk a po centri z pravej strany sa hlavou presadil Mitrovič. Liverpool si vypracoval prvú tutovku až potom, no Diaz z uhla opečiatkoval len žrď. Aj Alissonovi pomohla konštrukcia bránky v 57. minúte po strele Neeskensa Kebana. V druhom polčase už boli aktívnejší hostia, ktorí sa snažili zvrátiť duel a Rodák mal plné ruky práce. V 64. minúte nestihol zasiahnuť po zakončení striedajúceho Nuneza, ktorý skóroval pri premiére v Premier League. Fulham však nezložil zbrane a opäť ho potiahol Mitrovič, ktorý si po chybe obrany hostí nabehol do šestnástky aj na koleno Virgila van Dijka. Penaltu potvrdil i VAR a srbský kanonier sa z nej nemýlil - 2:1. Body sa nakoniec delili, v 80. minúte zúročil tlak Liverpoolu a nedorozumenie domácich stopérov Salah. V nadstavenom čase zachránila Rodáka druhýkrát konštrukcia bránky po strele Jordana Hendersona. Futbalisti Chelsea nevyhrali v Evertone od apríla 2017, z posledných piatich duelov až štyrikrát prehrali a v Goodison Parku počas nich strelil len jediný gól. V sobotu dlhú sériu zlomili vďaka talianskemu stredopoliarovi Jorginhovi, ktorý v deviatej minúte nadstaveného času prvého polčasu premenil penaltu po faule Abdoulayeho Doucoureho na Bena Chilwella. Krátko predtým neplatil gól Raheema Sterlinga pre ofsajd. Úvodnú časť prerušilo na niekoľko minút ošetrovanie Bena Godfreyho, ktorý musel striedať už po štvrťhodine. Domáci mali krátko po polčase dve veľké príležitosti, ale strely Demaraia Graya a Doucoureho zblokovali obrancovia Chelsea. Everton si už ďalšie tutovky nevypracoval a i keď rozhodca nadstavil aj v druhom polčase až desať minút, vyrovnať sa mu nepodarilo. Tottenham prehrával na domácej pôde od 12. minúty po voleji kapitána hostí Jamesa Warda-Prowsea, ale do prestávky dokázal otočiť. V 21. minúte vyrovnal Ryan Sessegnon a o desať ďalších upravil na 2:1 Eric Dier. Šance hostí na bodový zisk sa rozplynuli po hodine hry, keď inkasovali dva góly v rozpätí troch minút. Najprv si nešťastne zrazil loptu do vlastnej siete Mohammed Salisu a potom sa presadil aj Dejan Kulusevski. Výhodu domáceho prostredia využili aj hráči Newcastlu, ktorí si poradili s nováčikmi z Nottinghamu 2:0. "Straky" od úvodu dominovali, vypracovali si množstvo šancí a streleckých pokusov, ale skórovať sa im podarilo až v 58. minúte, keď sa výstavnou strelou z pravej strany presadil stopér Fabian Schär. V 78. minúte poistil triumf Callum Wilson. V domácej bránke bol Nick Pope, ktorý prišiel pred sezónou z Burnley. Martin Dúbravka sedel na lavičke náhradníkov. Nottingham ani raz nevystrelil na bránku. Tretí nováčik AFC Bournemouth vyhral doma nad Aston Villou 2:0. Jefferson Lerma sa presadil už v 3. minúte, keď sa k nemu dostala po rohu odrazená lopta a jeho zrazená strela skončila v sieti. V 80. minúte pridal hlavou druhý gól Kieffer Moore. Leeds, ktorý sa zachránil v uplynulej sezóne až v poslednom kole, vstúpil do nového ročníka víťazne. Na domácom štadióne Elland Road síce prehrával od 6. minúty po zásahu Daniela Podencea, ale do polčasu vyrovnal Rodrigo a v 74. minúte rozhodol vlastný gól Rayana Ait-Nouriho. Premier League - 1. kolo: FC Everton - FC Chelsea 0:1 (0:1) Gól: 45.+9. Jorginho (z 11 m) FC Fulham - FC Liverpool 2:2 (1:0) Góly: 32. a 72. Mitrovič (prvý z 11 m) - 64. Nunez, 80. Salah /M. Rodák (Fulham) odchytal celý zápas/ Tottenham Hotspur - FC Southampton 4:1 (2:1) Góly: 21. Sessegnon, 31. Dier, 60. Salisu (vlastný), 63. Kulusevski - 12. Ward-Prowse Newcastle United - Nottingham Forest 2:0 (0:0) Góly: 58. Schär, 78. Wilson Leeds United - Wolverhampton Wanderers 2:1 (1:1) Góly: 24. Rodrigo, 74. Ait-Nouri (vlastný) - 6. Podence AFC Bournemouth - Aston Villa 2:0 (1:0) Góly: 3. Lerma, 80. Moore UPOZORNENIE: Správa je rozšírená v perexe, o 3. odsek a ďalší sumár. ny tt