NHL: Kadri po návrate rozhodol o výhre Colorada, Černák si zranil ľavú nohu (2)

23. júna 2022 8:43
Tampa 23. júna (TASR) - Hokejistov Colorada delí od zisku Stanleyho pohára jediný triumf. V noci na štvrtok zvíťazili na ľade dvojnásobného obhajcu Tampy Bay 3:2 po predĺžení a vo finálovej sérii play off NHL vedú už 3:1 na zápasy. Slovenský obranca "bleskov" Erik Černák zaznamenal asistenciu pri otváracom góle zápasu, odohral však len sedem minút a 37 sekúnd, pretože po zblokovaní strely v druhej tretine zamieril do šatne a už sa z nej nevrátil. Dovtedy si stihol pripísať plusový bod, tri strely, dva bodyčeky a dva bloky. Tampa viedla vo štvrtom finále 1:0 i 2:1, no náskok nezužitkovala. O víťazstve Avalanche rozhodol v 13. minúte predĺženia Nazem Kadri. Ten naskočil do zápasu po zlomenine palca prvýkrát od 4. júna - od tretieho zápasu finále Západnej konferencie s Edmontonom. Pred zranením odohral v play off 13 zápasov, v ktorých strelil šesť gólov a pridal osem asistencií. "Na toto som čakal celý život. Usúdil som, že už je čas pridať sa na túto párty," smial sa po zápase Kadri, ktorý v predĺžení využil prienik po rýchlom protiútoku. Brankár Darcy Kuemper rýchlo rozohral puk na Artturiho Lehkonena a Kadri potom "zavesil" pod hornú žŕdku bránky domácich. Puk však zostal zakliesnený v sieti a chvíľu sa zdalo, že ho má pod sebou brankár Andrej Vasilevskij. Až o niekoľko sekúnd neskôr ho hráči hostí zbadali v bránke a v tíme "lavín" vypukol gejzír radosti. Podľa kouča Tampy Jona Coopera však víťazný zásah Kadriho nemal platiť, keď naznačoval príliš veľa hráčov hostí na ľade v čase jeho dosiahnutia. "Tento gól nás raní ešte viac ako ostatné. Je ťažké pre mňa teraz o tom hovoriť, radšej sa o tom porozprávame zajtra. Pochopíte, čo mám na mysli, keď víťazný zásah znova uvidíte. Moje srdce je teraz zlomené kvôli hráčom, pretože sme pravdepodobne ešte mali hrať ďalej," vyhlásil Cooper. NHL po dueli vydala oficiálne stanovisko, podľa ktorého je prípadné vylúčenie rozhodnutím, ktoré môžu urobiť iba arbitri na ľade. Ani jeden zo štyroch nevidel pri rozhodujúcom momente zápasu previnenie pre príliš veľa hráčov na ľade zo strany Colorada. Tento priestupok navyše nemôže byť predmetom dodatočného preskúmania na videu. Emóciami ovplyvnený kouč Tampy nechcel zápas viac hodnotiť a tak ani neposkytol dodatočné informácie o zranení Černáka. Ten v 26. minúte zblokoval ľavou nohou strelu Nathana MacKinnona a musel opustiť ľad. Nohu bezprostredne po tomto momente nedokázal zaťažiť svojou váhou a tak mu do kabíny cez tunel museli podľa reportérky ESPN Emily Kaplanovej pomáhať dvaja asistenti trénera. Hoci sa v tretej tretine už objavil na striedačke, do hry sa nevrátil. V jednej z reklamných prestávok skúsil nohu zaťažiť na ľade, ale nebol stopercentne pripravený a v predĺžení už nesedel ani na striedačke. Černák patrí k najvyťaženejším obrancom Tampy, pred štvrtým duelom finále mal priemernú minutáž 19:53. Pred zranením si už v 36. sekunde stretnutia pripísal ma konto svoju prvú asistenciu a druhý bod v prebiehajúcej vyraďovačke pri zásahu Anthonyho Cirelliho. Brankár Kuemper síce v krátkom slede zlikvidoval pokusy Ryana McDonagha, Alex Killorna i Brandona Hagela, ale Černákova delovka z pravého kruhu sa mu potom odrazila od masky a Cirelli dorážkou do odkrytej bránky otvoril skóre. Piaty duel je na programe v Denveri v noci na sobotu o 2.00 SELČ a "lavíny" v ňom môžu spečatiť prvý zisk Stanleyho pohára od roku 2001. finále play off NHL - 4. zápas: Tampa Bay Lightning- Colorado Avalanche 2:3 pp (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1) Góly: 1. Cirelli (ČERNÁK), 31. Hedman (Rutta) – 26. MacKinnon (Rantanen, Makar), 43. Cogliano (Sturm, Helm), 73. Kadri (Lehkonen, Kuemper). Rozhodovali: Sutherland, McCauley – Barton, Murchison, vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 19.092 divákov. Tampa Bay Lightning: Vasilevskij – Rutta, Hedman, ČERNÁK, McDonagh, Bogosian, Sergačov – Kučerov, Stamkos, Palát - Hagel, Cirelli, Killorn – Paul, Colton, Perry – Nash, Bellemare, Maroon Colorado Avalanche: Kuemper - Makar, Toews, Manson, J. Johnson, Byram, E. Johnson – Ničuškin, MacKinnon, Landeskog - Rantanen, Kadri, Lehkonen - O'Connor, Compher, Newhook - Cogliano, Sturm, Helm /stav série: 1:3/ UPOZORNENIE: Správa je rozšírená v texte o hlasy, ďalšie podrobnosti a o sumár lg mp