NHL: Štyri góly Sanforda Blues nestačili, hetrik Smitha, Olofsson dvojgólový (5)

14. februára 2020 9:23
New York 14. februára (TASR) - Hokejisti Tampy Bay zvíťazili v zápase zámorskej NHL v noci na piatok na domácom ľade nad Edmontonom 3:1. V drese víťazov odohral vyše 21 minút slovenský obranca Erik Černák, ktorý si do štatistík zapísal aj tri strely a až deväť "hitov". Tampa Bay natiahla víťaznú sériu na deväť zápasov, hoci nastúpila bez tria zranených útočníkov Nikitu Kučerova, Stevena Stamkosa a Anthonyho Cirelliho. "Neradi vidíme, keď máme zranených hráčov. Zomkli sme sa a podali sme výborný tímový výkon. Každý pracoval tvrdo a dočkali sme sa víťazstva," povedal pre nhl.com Černák, ktorý sa v závere prvej tretiny dostal do konfliktu s tvrdým mužom Oilers Zachom Kassianom. Po jednom zo súbojov sa Černák a Kassian do seba zamotali a útočník Edmontonu pri vstávaní kopol slovenského obrancu korčuľou do hrude. Černák vyviazol z incidentu bez zranenia, nevylučovali ani rozhodcovia, ale na zákrok Kassiana si pravdepodobne NHL posvieti. "Kopol ma do hrude, keď sme ležali na ľade. Našťastie mu nešla noha vyššie. Bol trochu šialený. Pýtal som sa ho čo s ním je, pretože toto sa nerobí. Nepovedal na to nič," uviedol Černák pre sportsnet. Kassian tvrdil, že išlo o reflex. "Držal mi nohu, ležal na mne a na Joshovi Archibaldovi a chcel som ho z nás dostať. Bol to reflex, snažil som sa len uvoľniť si nohu, ani som nevedel, kde je puk. Keby som ho kopol silnejšie, tak by odletel a rozhodcovia by ma vylúčili," bránil sa útočník Edmontonu, ktorý už v tejto sezóne dostal dvojzápasový trest za bitku s Matthewom Tkachukom z Calgary. Edmonton hral druhý zápas bez kapitána Connora McDavida, na ľade "bleskov" nevyhral od 9. decembra 2009. Jednu asistenciu zaznamenal Leon Draisaitl a ako prvý hráč sa dostal na métu 90 bodov, ale práve po jeho veľkej chybe Oilers pykali. V druhej tretine za stavu 1:1 stratil nemecký útočník pred modrou čiarou puk a Yanni Gourde v oslabení skóroval na 2:1. Tento gól bol napokon víťazný, Lightning vyhrali doma desiatykrát za sebou a vyrovnali klubový rekord. Darilo sa aj Washingtonu, ktorý zvíťazil na ľade Colorada 3:2. Slovenský útočník Richard Pánik strávil na ľade vyše 12 minút. Avalanche viedli po prvej tretine 2:0, ale hostia skóre otočili. Víťazný gól strelil 2:04 min. pred záverom tretej tretiny T.J. Oshie, keď tečoval strelu Nicka Jensena. "Neviem ako to skončilo v bránke, ale mám z toho radosť," povedal Oshie pre tsn.ca. Capitals ukončili sériu dvoch prehier. V treťom zápase za sebou neskóroval Alexander Ovečkin, ktorému chýbajú dva zásahy na dosiahnutie 700 gólovej hranice. Na svojho bývalého spoluhráča Philippa Grubauera vyslal sedem striel. "Každý chce vynulovať Oviho, ale málokto to dokáže," povedal útočník "lavín" Nathan MacKinnon, ktorý zaznamenal dve asistencie a dosiahol 80. bod v sezóne. V prvých 56 zápasoch sezóny sa podobný kúsok v drese Colorada podaril naposledy Joeovi Sakicovi v sezóne 1995-96. Zápas v hľadisku Pepsi Center sledoval osobne aj člen Siene slávy, bývalý skvelý švédsky útočník Peter Forsberg a vyslúžil si veľké ovácie publika. Toronto prehralo doma s Dallasom 2:3, do hry nezasiahli slovenskí obrancovia Martin Marinčin (Toronto) a Andrej Sekera (Dallas), ktorí zostali ako zdraví náhradníci na tribúne. Víťazný gól Stars strelil Tyler Seguin, ktorý ukončil 17 zápasové čakanie na presný zásah. Presadil sa prvýkrát od 28. decembra 2019. Asistenciu si pri jeho zápase pripísal 20-ročný útočník Jason Robertson, ktorý tak prvým bodom v kariére oslávil debut v NHL. Jeden z dvoch gólov Maple Leafs strelil Auston Matthews a so 41 zásahmi sa dotiahol na lídra kanonierov Davida Pastrňáka z Bostonu. Jubilejný 1000. zápas v kariére odohral útočník Dallasu Andrew Cogliano. "Na dnešný výkon môžeme byť hrdí. Hrali sme proti jednému z najlepších ofenzívnych tímov v lige," povedal Cogliano pre nhl.com. Victor Olofsson oslávil návrat do zostavy Buffala dvomi gólmi, vrátane víťazného v predĺžení a pomohol Sabres k víťazstvu 4:3 nad Columbusom. Švédsky nováčik vynechal pre zranenie dolnej časti tela 15 zápasov. "Som rád, že som späť. Necítil som sa dobre v prvých dvoch tretinách, na ľade som sa hľadal, tých šesť týždňov absencie sa prejavilo. Teším sa ako to napokon dopadlo," povedal Olofsson pre nhl.com. Štyri góly za rovné štyri minúty strelili v tretej tretine "diabli" z New Jersey a v súboji tímov z dolných poschodí Východnej konferencie zdolali Detroit 4:1. Dvakrát sa presadil Wayne Simmonds, ďalšie zásahy pridali Andy Greene a Jesper Bratt. Dve asistencie si pripísal obranca Damon Severson a bodoval v ôsmom zápase za sebou. Vyrovnal tak klubový rekord Devils spomedzi obrancov, ktorý držal Brian Rafalski zo sezóny 2006/2007. Sériu šiestich prehier prerušili hokejisti Ottawy, keď zdolali doma Arizonu 3:2. Hokejisti Nashvillu "vygumovali" hráčov New York Islanders a vyhrali 5:0. Prvým hetrikom v kariére sa blysol Craig Smith, druhý shutout v sezóne si pripísal Juuse Saros, ktorý chytil 31 striel "ostrovanov." "Bolo to skvelé. Mal som veľa šancí na hetrik a som rád, že sa to podarilo. Spoluhráči z útoku odviedli skvelú prácu," povedal Smith. Mika Zibanejad vyrovnal v závere tretej tretiny, potom strelil rozhodujúci gól v nájazdoch a New York Rangers vyhrali na ľade Minnesoty 4:3. "Jazdci" vyhrali tretí zápas za sebou a šiesty z posledných ôsmich. Švédsky útočník poslal duel do predĺženia, keď 64 sekúnd pred koncom strelil svoj 24. gól v sezóne a potom v nájazdoch skóroval on a ruský útočník Artemij Panarin. Rangers prehrávali po dvoch tretinách 1:3. "Nevzdali sme sa a to bolo dôležité. Stále sme verili, že to môžeme otočiť," povedal tréner Rangers David Quinn. Víťazstvo vychytal Alexandar Georgijev (23 zásahov), Panarin skóroval aj v riadnom čase a pridal asistenciu. O víťazstve Vegas nad St. Louis 6:5 rozhodol v predĺžení Jonathan Marchessault, keď potrestal vylúčenie Jadena Schwartza. V drese Blues sa blysol Zach Sanford, ktorý strelil štyri góly a zaznamenal prvý hetrik v kariére. St. Louis nestačilo ani 46 zákrokov Jordana Binningtona. Obhajca Stanley Cupu nastúpil prvýkrát po tom, ako v noci na stredu skolaboval na striedačke obranca Jay Bouwmeester. Veľkou mierou sa na víťazstve Calgary na ľade Anaheimu 6:0 podieľal brankár Cam Talbot, keď zlikvidoval 44 striel Ducks. Zaznamenal prvý shutout v sezóne a 21. v kariére. Čisté konto zaznamenal predtým naposledy tiež proti Anaheimu, ešte ako hráč Edmontonu sa tak stalo 6. januára 2019. sumáre: BUFFALO SABRES - COLUMBUS BLUE JACKETS 4:3 pp (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0) Góly: 39. Eichel (Reinhart, Ristolainen), 43. Olofsson (Eichel, Dahlin), 56. Rodrigues (Skinner, Hutton), 63. Olofsson (Eichel, Dahlin) - 20. Gerbe (Gavrikov, Nash), 22. Jenner (Werenski, Foudy), 59. Nutivaara (Bjorkstrand, Foligno). Brankári: Hutton - Kivlenieks, strely na bránku: 27:31, 16.923 divákov. FLORIDA PANTHERS - PHILADELPHIA FLYERS 2:6 (0:3, 0:1, 2:2) Góly: 41. Huberdeau (Weegar, Ekblad), 45. Barkov (Yandle, Stralman) - 5. van Riemsdyk (Niskanen, Sanheim), 18. Pitlick (van Riemsdyk, Niskanen), 19. Aube-Kubel (Raffl, Braun), 39. Laughton (van Riemsdyk, Braun), 55. Couturier (Giroux), 60. Hägg (Raffl, Braun). Brankári: Bobrovskij (21. Montembeault) - Hart, strely na bránku: 28:28, 15.556 divákov. NEW JERSEY DEVILS - DETROIT RED WINGS 4:1 (0:0, 0:1, 4:0) Góly: 46. Greene (Zacha, Severson), 47. Simmonds (Wood, Zacha), 49. Simmonds (Palmieri, Severson), 50. Bratt (Subban, Butcher) - 37. Athanasiou (Mantha, Hronek). Brankári: Blackwood - Bernier, strely na bránku: 26:26, 12.941 divákov. TAMPA BAY LIGHTNING - EDMONTON OILERS 3:1 (0:0, 2:1, 1:0) Góly: 25. Maroon (Gaunce, Schenn), 34. Gourde, 60. Paquette (Point, Killorn) - 30. Jones (Nugent-Hopkins, Draisaitl). Brankári: Vasilevskij - Smith, strely na bránku: 37:30, 19.092 divákov. TORONTO MAPLE LEAFS - DALLAS STARS 2:3 (0:1, 1:1, 1:1) Góly: 32. Matthews (Nylander, Barrie), 59. Hyman (Tavares, Marner) - 2. Gurianov (Klingberg), 21. Faksa (Comeau, Cogliano), 42. Seguin (Janmark, Robertson). Brankári: Andersen - Bishop, strely na bránku: 31:19, 19.107 divákov. OTTAWA SENATORS - ARIZONA COYOTES 3:2 (2:0, 0:1, 1:1) Góly: 3. Namestnikov (Batherson, Tierney), 7. Tkachuk (Chabot, Brown), 47. Paul (Anisimov) - 37. Ekman-Larsson (Hall, Schmaltz), 50. Oesterle. Brankári: Högberg - Raanta, strely na bránku: 31:34, 9762 divákov. MINNESOTA WILD - NEW YORK RANGERS 3:4 pp a sn (2:1, 1:0, 0:2 - 0:0, 0:1) Góly: 10. Donato (Koivu), 17. Brodin (Greenway, Dumba), 38. Greenway (Brodin, Eriksson Ek) - 12. Panarin (DeAngelo, Strome), 52. Bučnevič, 59. Zibanejad (Panarin, Fox), rozh. náj. Zibanejad. Brankári: Stalock - Georgijev, strely na bránku: 26:31, 17.413 divákov. NASHVILLE PREDATORS - NEW YORK ISLANDERS 5:0 (3:0, 2:0, 0:0) Góly: 1. Smith, 8. Smith (Grimaldi, Bonino), 14. Ekholm (Järnkrok, Watson), 25. Grimaldi, 32. Smith (Josi). Brankári: Saros - Greiss (14. Varlamov), strely na bránku: 26:31, 17.561 divákov. COLORADO AVALANCHE - WADHINGTON CAPITALS 2:3 (2:0, 0:1, 0:2) Góly: 3. Burakovsky (MacKinnon, Kamenev), 17. Rantanen (MacKinnon, Burakovsky) - 32. Bäckström (Vrána, Carlson), 53. Wilson (Carlson, Eller), 58. Oshie (Jensen, Eller). Brankári: Grubauer - Holtby, strely na bránku: 34:38, 18.146 divákov. ANAHEIM DUCKS - CALGARY FLAMES 0:6 (0:4, 0:1, 0:1) Góly: 9. Lindholm (Stone, Brodie), 13. Backlund (Mangiapane, Tkachuk), 14. Kylington (Andersson), 20. Jankowski (Brodie, Mangiapane), 37. Backlund, 47. Jankowski. Brankári: Gibson (21. Miller) - Talbot, strely na bránku: 44:32, 16.212 divákov. VEGAS GOLDEN KNIGHTS - ST. LOUIS BLUES 6:5 pp (2:3, 1:1, 2:1 - 1:0) Góly: 2. Pacioretty (Stone, Theodore), 7. Pacioretty (Karlsson, Stone), 39. Marchessault (Stone, Theodore), 47. Schmidt (Karlsson, Tuch), 56. Tuch (Merrill, Stephenson), 63. Marchessault (Pacioretty, Stone) - 1. Sanford (O'Reilly, Pietrangelo), 10. Sanford (Bortuzzo, Perron), 16. MacEachern (Barbašev, Dunn), 26. Sanford (Pietrangelo, O'Reilly), 52. Sanford (Parayko, Dunn). Brankári: Subban - Binnington, strely na bránku: 52:24, 18.252 divákov. Slováci v akcii: Erik Černák (Tampa Bay) 21:06 0 0 0 0 3 0 Richard Pánik (Washington) 12:15 0 0 0 0 0 0 /pozn.: čas na ľade, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/ UPOZORNENIE: Správa je rozšírená o sumáre a Slovákov v akcii. fi jp