Martin: V Transplantačnom centre UNM už transplantovali vyše 300 obličiek
30. júna 2019 16:25
Martin 30. júna (TASR) - V Transplantačnom centre v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) vykonali v minulom roku 31 transplantácií obličiek, pričom od vzniku centra v roku 2003 to bolo vyše 300 transplantácií.
Podľa Zuzany Marčekovej z oddelenia marketingovej komunikácie UNM zomiera v Európe každý deň 12 pacientov v dôsledku toho, že sa transplantácie nedožijú. "Darcovský a transplantačný program sa na Slovensku realizuje v štyroch špecializovaných pracoviskách - v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a Martine. V Transplantačnom centre v UNM sa tím špecialistov venuje transplantáciám obličiek, starostlivosti o pacienta pred transplantáciou, ktorá pokračuje aj počas celej životnosti štepu, čo predstavuje 20 až 30 rokov. Podľa toho, aký dlhý čas transplantovaná oblička funguje," vysvetlila Marčeková.
Život pacienta sa po transplantácii radikálne mení. "Keď vidíte pacienta, ktorému zlyhávajú obličky, ktorého zdravotný stav si už vyžaduje dialýzu a vidíte ho potom po transplantácii, ako keby ste sa pozerali na úplne iného človeka. Jeho život sa akoby začal nanovo. Keď prídu pacienti po transplantácii na prvú kontrolu, nespoznávam ich. V lícach majú farbu, nie sú vychudnutí, ale plní života. Mám pacientky, ktoré po transplantácii otehotneli, zakladajú si rodiny, cestujú, pracujú, žijú úplne nový - bežný život. Nie je na nich absolútne vidieť, že sú po transplantácii obličky," uviedla vedúca lekárka Transplantačného centra UNM Ivana Dedinská.
Na čakacej listine na transplantáciu obličiek je na Slovensku zhruba 250 pacientov. "Obličky sú párový orgán a zdravý človek môže prežiť plnohodnotný život len s jednou. Existuje preto možnosť darcovstva aj od živého darcu, čo u nás nie je ani 10 percent zo všetkých transplantácií obličiek. Slovenská transplantologická spoločnosť má preto za cieľ zvýšiť ich počet aspoň na 20 percent. Takáto transplantácia má jednu obrovskú výhodu, že pacient sa vyhne dialýze. Ak totiž nemá vhodného živého darcu obličky, musí byť zo zákona zaradený do dialyzačného programu a až potom môže byť zaradený na čakaciu listinu," doplnila Marčeková.
"Liečba je časovo náročná, čo pacientov limituje v ich osobnom, ale najmä pracovnom živote. Pri darovaní obličky od živého darcu tieto problémy úplne odpadnú. Obličku väčšinou darujú geneticky príbuzní darcovia - rodinní príslušníci. Vďaka tomu sa dajú predpokladať menšie genetické nezhody, a tým aj menej potransplantačných komplikácií. Navyše, pacient sa môže na operáciu lepšie pripraviť, keďže ju vie s nefrológom a chirurgom dopredu naplánovať," podotkla Marčeková.
Pripomenula, že transplantácie orgánov podliehajú prísnym zákonom. "Na Slovensku vo všeobecnosti platí, že každý, kto nie je zapísaný v registri nedarcov Národnej transplantačnej organizácie, stáva sa automaticky potenciálnym darcom orgánov. Napriek protransplantačne orientovanej legislatíve lekári odberových centier vždy žiadajú aj súhlas rodiny potenciálneho darcu. A pokiaľ s odberom orgánov rodina nesúhlasí, lekári rešpektujú jej želanie," uzavrela Marčeková.
mj ima