Biatlon-MS: Pred šampionátom s veľkou dávkou optimizmu, aj medailového
6. marca 2019 14:53
Östersund 6. marca (TASR) - Pred jubilejnými 50. majstrovstvami sveta vo švédskom Östersunde vyžarovala slovenská biatlonová výprava veľkú dávku optimizmu. Oprieť sa mohla o viaceré prenikavé výsledky v sezóne a ambície nesiahajú len do top desiatky, ale vo viacerých pretekoch na medailové priečky. Bojovať sa bude o dosiaľ najviac medailí, až 12 kolekcií, keď premiérovo pribudla miešaná štafeta dvojíc.
Nositeľkami najvýraznejších výsledkov sa stali Anastasia Kuzminová a Paulína Fialková, obe v hodnotení seriálu Svetového pohára s poprednými priečkami, Kuzminovej patrí štvrtá a P. Fialkovej šiesta. Kuzminová sa objavila dvakrát na najvyššom stupienku, raz bola druhá, P. Fialková bola dva razy druhá a tri razy tretia. V Östersunde budú mať v individuálnych pretekoch po štyri možnosti vyniknúť, medaila by u P. Fialkovej bola na MS premiérová, u Kuzminovej tretia, zatiaľ vlastní jedno striebro a jeden bronz. Keďže sa výsledky MS rátajú aj do poradia SP, dôležité bude každé jedno umiestenie. Kuzminová na prvú priečku v SP stráca momentálne 93 bodov, a to je ešte na programe do konca seriálu sedem pretekov.
Špecifické postavenie má trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová. Ak by s kariérou v tomto roku naozaj skončila, bola by to jej posledná šanca na zisk zlata a skompletizovanie medailovej zbierky. Patrí medzi favoritky rovnako ako viacero ďalších. Podľa vyrovnanosti v pretekoch Svetového pohára sa budú o medailové priečky uchádzať viaceré, či už Talianky Vittozziová, Wiererová, Nórka Röiselandová a ďalšie. Medzi mužmi s jasnou dominanciou Nóra J. T. Boea je situácia oveľa viac prehľadnejšia, no nevylučujú sa, ako história pravidelne potvrdzuje, rôzne prekvapenia.
V Hochfilzene pred dvoma rokmi to bol šampionát najmä Laury Dahlmeierovej a celého tímu Nemecka, najúspešnejšej krajiny so zbierkou siedmich zlatých a jedného striebra. Ďalšie štyri krajiny sa ozdobili už len po jednom zlate, na ktorom sa podpísali uznávané osobnosti. Nepochybne k nim patrili Češka Gabriela Koukalová, Francúz Martin Fourcade a Američan Lowell Bailey, ktorý len potvrdil fakt, že aj menej známe osobnosti so skromnejšou kariérou môžu vyskočiť na najvyšší piedestál. Slovenská výprava odchádzala do Hochfilzenu potichu a nenápadne, aby príliš nevzbudzovala pozornosť. Nemala oporné body vo výsledkoch, chorobou i malým dieťaťom sa zaoberala Anastasia Kuzminová, ktorá sa považovala za jedinú schopnú konkurovať najlepším. Aj keď dieru do sveta Slovensko neurobilo, svoju malú vojnu vyhralo. Tri umiestenia v top desiatke s 8. priečkou Kuzminovej v šprinte, v ženských štafetách, 10. Paulíny Fialkovej v mass pretekoch mali dostatočnú výpovednú hodnotu na to, aby sa nad slovenským biatlonom nezalamovali ruky. V každej jednej disciplíne sa našli svetlé momenty a pozoruhodnejšie výkony.
Östersund organizuje MS tretíkrát v histórii po rokoch 2008 a 1970. Tradičné miesto podujatí SP, ktorých sa nahromadilo už 21, má 44-tisíc obyvateľov a charakterizuje ho aj tamojší kraj s názvom Jämtland, odvodeného od obyvateľov Jämtlanti, v preklade vytrvalí a húževnatí, čo sú vlastnosti, ktoré by mohli uplatniť v konkurencii vyše 300 biatlonistov z 37 krajín aj slovenskí reprezentanti.
MS v Östersunde budú prvými aj pre nového prezidenta Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU), domáceho Švéda Olleho Dahlina, ktorý sa na ne pozerá s veľkou nádejou: "Náš šport je momentálne vo veľkej forme a ponúka vzrušujúce súťaže, príťažlivé pre fanúšikov, ktorých počet neustále rastie. Zaviedli sme viacero reforiem a ďalšie na nás ešte čakajú s úmyslom dosiahnuť ešte väčší pokrok." O tom, že biatlon kráča vedno s trendmi, nasvedčuje aj účasť Dahlina na medzinárodnom seminári organizovaného Švédskou biatlonovou federáciou na tému klimatických zmien a udržateľných modelov zimných športových podujatí.
Budú reprezentovať SR:
ženy: Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková, Ivona Fialková, Terézia Poliaková
muži: Martin Otčenáš, Matej Kazár, Tomáš Hasilla, Michal Šima
Program MS (7.-17. marca):
štvrtok: 16.15 miešané štafety 2x6 km ženy a 2x7,5 km muži
piatok: 16.15 šprint ženy na 7,5 km
sobota: 16.30 muži muži na 10 km
nedeľa: stíhacie preteky, 13.45 ženy na 10 km, 16.30 muži na 12,5 km
pondelok: voľný deň
utorok: 15.30 vytrvalostné preteky ženy na 15 km
streda: vytrvalostné preteky muži na 20 km
štvrtok: miešané štafety dvojíc na 6 km žien a 7,5 km mužov
piatok: voľný deň
sobota: štafety, 13.15 ženy na 4x6 km, 16.30 muži na 4x7,5 km
nedeľa: preteky s hromadným štartom, 13.15 ženy na 12,5 km, 16.00 muži na 15 km
dd ak