Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 24. marca 2014 16:07
Bratislava 24. marca (TASR-OTS) - Vedeli by ste zistiť, či je niekto pod vplyvom drog? A ak áno, čo robiť v prípade, ak ohrozuje seba alebo iných? Práve tento cieľ si vytýčilo občianske združenie Emergency Assistance Service, ktoré vyškolilo skupinu dobrovoľníkov na šírenie osvety proti drogám a nácvik prvej pomoci pri život ohrozujúcich stavoch v súvislosti s užitím drog.
Podľa najnovšej správy Národného monitorovacieho centra pre drogy badať v posledných rokoch mierny pokles v užívaní klasických nelegálnych látok. Prípadný optimizmus však limituje objavenie sa nových syntetických látok, ktoré sú najmä pre mladých ľudí lákavé ako legálne dostupná možnosť experimentovať s psychoaktívnymi látkami. Mierne klesajúci trend v užívaní klasických nelegálnych látok môže byť aj krátkodobou reakciou vyskúšať túto novú „sortimentnú ponuku“. Z prieskumu národného centra vyplýva, že skúsenosť s novými látkami majú približne tri percentá mládeže vo veku 15 až 24 rokov, ktorá predstavuje najrizikovejšiu skupinu populácie.
Občianske združenie Emergency Assistance Service práve z tohto dôvodu vytvorilo skupinu dobrovoľníkov pre prácu s mladými ľuďmi, ktorí sú vyškolení na rozpoznávanie typu drogy a predávkovania, ako aj na poskytnutie prvej pomoci v život ohrozujúcich stavoch a úrazoch spôsobených užitím drogy. Zameriavajú sa na deti od 12 do 15 rokov, keďže v tomto veku už mladí ľudia majú určité znalosti o drogách, ale väčšinou ešte s nimi neprišli do bezprostredného kontaktu. Náplňou ich činnosti bude nielen oboznamovať deti s rizikami vyplývajúcimi z užívania drog, ale mali by byť schopní aj rozpoznať jednotlivé drogy podľa vzhľadu, účinkov a príznakov a identifikovať abstinenčné príznaky.
"V priebehu štyroch mesiacov sa nám podarilo vybrať a pripraviť dvadsať mentorov z celého Slovenska," hovorí odborný garant projektu doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. Tí sa počas dvoch víkendových vzdelávacích akcií (1. 3. 2014 v Bratislave a 2. 3. 2014 v Košiciach) stretli so zdravotníkmi, pedagógmi a psychológmi. Na záver absolvovali pod dohľadom expertov praktické cvičenie s pilotnou cieľovou skupinou. Úlohou mentorov bude zapojiť do spolupráce aj ďalších dobrovoľníkov. K tomuto účelu im bola zapožičaná projektová súprava s pomôckami na výučbu, ktorá obsahuje model na nácvik oživovania, model na nácvik uvoľnenia dýchacích ciest, záchranársky batoh, vzdelávacie brožúrky a letáky. V nasledujúcom období budú prebiehať informačno-edukačné stretnutia mentorov s deťmi formou interaktívnych prezentácií.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva zdravotníctva SR v rámci účelovej dotácie na podporu protidrogových aktivít pre rok 2013.
Ján Dobiáš (+421 918 102 768, dobias@emergency-assistance.sk), www.emergency-assistance.sk
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
mš zll