Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 14. apríla 2025 10:43
Merida 14. apríl (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Na nedávnom samite Tech4Nature 2025 spoločnosť Huawei a Medzinárodná únia na ochranu prírody (IUCN) spolu s miestnymi partnermi spustili druhú fázu projektu Tech4Nature v Mexiku, s cieľom posilniť ochranu jaguára v štátnej rezervácii Dzilam de Bravo a preskúmať vplyv klimatickej zmeny na biodiverzitu.
Spolu s Huawei a IUCN sa o spustenie postaralo mexické ministerstvo životného prostredia a prírodných zdrojov, štátna vláda Yucatán a miestny partner C-Minds.
„V Mexiku čelí 42 % miestnych ekosystémov určitému stupňu degradácie, ktorý musíme riešiť. To zahŕňa monitorovanie a množstvo práce na obnove, ale zároveň aj niečo ešte dôležitejšie, a presne to vidíme vďaka tejto spolupráci," povedala Dr. Marina Robles García, námestníčka tajomníka pre biodiverzitu a obnovu životného prostredia na ministerstve životného prostredia a prírodných zdrojov v Mexiku. Tech4Nature je globálne partnerstvo, ktoré Huawei a IUCN spustili v roku 2020 s cieľom podporiť ochranu prírody prostredníctvom technologických inovácií, v súlade s iniciatívou TECH4ALL (https://www.huawei.com/en/tech4all) spoločnosti Huawei a Zeleným zoznamom IUCN.
„Dnes oslavujeme spoločnú víziu, ktorá chápe, že ochrana už nemôže závisieť len od dobrých úmyslov alebo samostatných predpisov. Potrebujeme vedu, technológiu, kompetentné komunity a angažované vlády," povedal Joaquín Díaz Mena, guvernér mexického Yucatánu, na samite Tech4Nature 2025.
V dôsledku straty a fragmentácie biotopu je jaguár klasifikovaný na Červenom zozname IUCN ako takmer ohrozený. V rámci prvej fázy projektu bolo v štátnej rezervácii Dzilam de Bravo nainštalovaných 60 audio zariadení a viac ako 20 fotopascí, aby sa prispelo k jeho záchrane. Pomocou trénovaných modelov dokáže AI systém rozpoznať zvukové a obrazové záznamy druhov žijúcich v rezervácii. Do apríla 2025 riešenie identifikovalo celkovo 147 druhov a potvrdilo na území prítomnosť deviatich jaguárov.
Druhá fáza projektu sa zameriava na zhromažďovanie údajov o šírení populácie jaguárov a získavanie konkrétnych poznatkov na podporu rozhodovania a zlepšenie správy rezervácie s cieľom vytvoriť biologický koridor.
Samit Tech4Nature 2025 spojil odborníkov, vedcov a lídrov v oblasti ochrany prírody z celého sveta, aby sa podelili o pokroky a stratégie v oblasti ochrany prírody s podporou technológií.
„Digitálna technológia prispieva k efektívnejšej ochrane biodiverzity a pomáha vládam a ochranárom prijímať rýchlejšie a cielenejšie opatrenia," povedal Tao Jingwen, riaditeľ predstavenstva a riaditeľ Podnikového výboru pre trvalo udržateľný rozvoj v Huawei. „Chcel by som vyzvať viac partnerov, aby sa pripojili k iniciatíve Tech4Nature, nech sa digitálna technológia stane spoločným nástrojom na ochranu globálneho ekosystému."
Okrem Mexika sa samit zaoberal projektmi druhej fázy Tech4Nature v Brazílii, Číne, Španielsku, Keni a Turecku a ukázal, ako je možné digitálne technológie a analytiku AI prispôsobiť špecifickým potrebám rôznych ekosystémov.
„Na základe našej doterajšej dynamiky sa tešíme na druhú fázu tohto partnerstva s veľkým očakávaním. Táto nová kapitola sa bude venovať šiestim krajinám a podporí transformačné zmeny pre druhy, ekosystémy a ich komunity," povedala Úrsula Parrilla, riaditeľka regionálneho úradu pre Mexiko, Strednú Ameriku a Karibik (ORMACC) v IUCN. „Integráciou technológie do ochrany vo veľkej mierke prispievame ku globálnym cieľom, ktoré sa snažia postaviť prírodu do centra rozhodovania o trvalo udržateľnom rozvoji."
Projekty druhej fázy Tech4Nature
• Brazília bude študovať vplyv klimatickej zmeny na ostrov Marajó a monitorovať kraba mangrovového ako indikátor zdravia ekosystému.
• Čína využíva sieťové digitálne riešenia a analýzu AI na sledovanie a podporu opätovného osídlenia najvzácnejšieho primáta na svete, gibona hainanského, ktorého žije už len 42 jedincov.
• Cieľom Španielska je chrániť orla Bonelliho v prírodnom parku Sant Llorenç del Munt i l'Obac pomocou digitálnych technológií na analýzu dopadu návštevníkov parku na reprodukčný úspech orlov.
• Keňa si kladie za cieľ zlepšiť monitorovanie v chránených morských oblastiach a koralových útesoch morského národného parku a rezervácie Kisite-Mpunguti, aby pomohla riešiť problémy, ako je nezákonný rybolov a tlak zo strany cestovného ruchu, a monitorovať papagáje, ktoré koralom pomáhajú prežiť.
• Turecko predstavuje priekopnícku spoluprácu medzi mimovládnymi organizáciami, súkromným sektorom a vládou pri hodnotení ochrany biodiverzity so zameraním na veľké cicavce vrátane daniela a divej kozy v dvoch pilotných lokalitách.
Summit Tech4Nature 2025 potvrdil, ako spolupráca medzi technologickým sektorom, mimovládnymi organizáciami, vládami, akademickými inštitúciami a miestnymi komunitami vytvára nový pohľad na ochranu biodiverzity a ekosystémov.
O iniciatíve TECH4ALL
TECH4ALL predstavuje dlhodobú iniciatívu a akčný plán spoločnosti Huawei v oblasti digitálnej inklúzie. Plán TECH4ALL, postavený na inovatívnych technológiách a partnerstvách, je vypracovaný so zameraním na inklúziu a udržateľnosť v digitálnom svete.
Navštívte webovú stránku Huawei TECH4ALL na adresehttps://www.huawei.com/en/tech4all.
Sledujte nás na X na https://x.com/HUAWEI_TECH4ALL.
Viac informácií o iniciatíve Tech4Nature: https://www.huawei.com/en/tech4all/stories/tech4nature-technology-nature-conservation.
Foto: https://mma.prnewswire.com/media/2663274/iMAGE1.jpg
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.