Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 9. apríla 2025 13:23
OTS: Titanic sa pred 113-timi rokmi vydal na svoju plavbu, pripomeňte si jeho príbeh na svetovej výstave Titanic Bratislava!
Bratislava 9. apríla (TASR/OTS) -Tento týždeň si pripomíname výročie vyplávania a stroskotania svetoznámeho Titanicu. Najväčšia osobná transatlantická loď sveta sa vydala na cestu 10. apríla a stroskotala 15. apríla 1912. Titanic nie je len príbehom slávnej lode, ale aj symbolom ľudskej odvahy, nádeje a tragédie. Zažite jej príbeh na vlastnej koži na veľkolepej výstave, ktorá vás vtiahne do jej osudu cez autentické artefakty, technické detaily, rekonštrukcie kajút a dojímavé príbehy pasažierov. Tento víkend môžete na výstave stretnúť dokonca najväčšiu slovenskú zberateľku predmetov spojených s Titanicom Darinu Vrábľovú Helíkovú.
2 208 pasažierov a členov posádky. Presne toľko duší sa 10. apríla 1912 vydalo na svoju prvú, a poslednú plavbu na palube Titanicu. Medzi nimi boli milionári, emigranti, ktorí hľadali nový život, deti, umelci, inžinieri, aj tí, ktorí slúžili v kuchyni či kotolni. Každé číslo, ktoré dnes poznáme zo štatistík, je skutočný človek so svojím príbehom, nádejou a snom. Nie všetci došli do cieľa. Ale práve tieto čísla, a mená za nimi, navždy zmenili históriu námornej dopravy, bezpečnostných opatrení aj ľudského vnímania pokroku a osudu.
„Titanic začal plavbu 10. apríla v obedných hodinách z anglického Southamptonu, v ten večer ešte zakotvil vo francúzskom Cherbourgu, kde nabral ďalších pasažierov. Na druhý deň 11. apríla, zakotvil v írskom Queenstowne, dnešný Cobh, kde nabral posledných pasažierov a posledné vaky s poštovými zásielkami. Potom nasledovala plavba cez Atlantický oceán a mal namierené do New Yorku. Jeho vyplávanie v Southamptone sa takmer skončilo úplným zrušením plavby, pretože iba krátko po opustení prístaviska preplavoval kúsok od zakotvených lodí a obrovským sacím efektom svojich lodných skrutiek k sebe priťahoval blízko stojaci parník New York. Laná New Yorku praskli a nechýbalo veľa a lode takmer narazili. Tento incident zdržal vyplávanie na takmer pol hodinu,“ vysvetľuje odborník na Titanic Martin Michalčík z RMS Titanic sk/cz.
Titanic v noci 14. apríla 1912 o 23:40 narazil do ľadovca svojim pravobokom a poškodil si tak šesť vodotesných oddielov. Šiesty bol poškodený len minimálne, preto sa väčšinou uvádza poškodenie len piatich oddielov.
„Titanic sa potápal dve hodiny a 40 minút a potopil sa 15. apríla o 02:20. Narazil do ľadovca, ktorý uvidela hliadka príliš neskoro. Titanic sa plavil príliš rýchlo a aj keď bolo úplne jasno a svietili hviezdy, nebol žiadny Mesiac, ktorý by pomohol hliadke uvidieť ľadovú masu. Navyše bola morská hladina rovná ako zrkadlo a to bol ďalší problém, pretože vlny aspoň vytvárajú na päte ľadovcov penu a podľa tejto črty sa dajú v predstihu spozorovať. Náraz poškodil až šesť vodotesných oddielov, čo bolo nezlučiteľné s udržaním sa na hladine. Vodotesné oddiely boli totiž vodotesné vertikálne len do určitej výšky palúb. Ak by mal Titanic poškodené len štyri predné oddiely, udržal by sa na hladine a dokonca by sa mohol pomaly plaviť. Poškodenie piateho a šiesteho oddielu znamenalo, že sa voda začala prelievať z oddielu do oddielu a loď začala strácať vztlak a ponárala sa čoraz viac pod vodu. Spočiatku bolo potápanie pomalé, na lodi nebola žiadna panika ani chaos. Neskôr však bolo väčšine zrejmé, že sa Titanic potopí a vtedy začal boj o miesta v člnoch, ktorých bolo nedostatok. Krátko pred potopením konštrukcia lode nevydržala nápor síl a v dvoch tretinách dĺžky sa rozlomila. Na Titanicu zahynulo celkovo 1496 mŕtvych a zachránilo sa spolu 712 osôb, ktoré nad ránom vyzdvihla loď Carpathia,“ konštatuje odborník na Titanic Martin Michalčík z RMS Titanic sk/cz.
Zažite aj vy príbeh Titanicu na vlastnej koži. Na výstave Titanic – Bratislava sa môžete dotknúť ľadovca a pocítiť tak chlad, ktorý zmenil dejiny.
„Na svetovej výstave Titanic – Bratislava sa môžete ponoriť do príbehov jednotlivcov, vidieť ich osobné predmety, cestovné lístky, listy domov a pochopiť, že za každou štatistikou je osud. Výstava Titanic sprevádza návštevníkov fascinujúcou cestou histórie tejto legendárnej lode od jej odvážnej vízie a precíznej stavby, cez luxus a technické prvenstvá, až po osudnú noc jej potopenia. Prostredníctvom autentických artefaktov a príbehov pasažierov ožíva atmosféra na palube,“ pozýva na výstavu Zuzana Benediktová z tímu spoločnosti JVS GROUP.
Počas nadchádzajúceho víkendu výstavu navštívi aj najväčšia slovenská zberateľka predmetov spojených s Titanicom. Darina Vrábľová Helíková spolu s manželom Dominikom porozpráva návštevníkom o tom, ako sa Titanic stal jej vášňou a čo všetko sa o ňom počas rokov dozvedeli.
„O Titanic som sa začala zaujímať už ako päťročná. Všetko sa to začalo čiernobielou fotografiou, ktorá bola v televíznom programe. Vtedy ma zaujala krása lode, jej nádherné zdobenie, veľkosť a veľkoleposť. Na začiatku som zbierala najmä rôzne plagáty, obrázky a nahrávky, ktoré boli v na Slovensku v 90-tych rokoch dostupné. Neskôr som zo zahraničia nakupovala ďalšie predmety, ktoré u nás neboli dostupné, napríklad porcelán, modely lode, puzzle. Aktuálne mám v zbierke okolo 1700 predmetov," prezradila Darina Vrábľová Helíková.
Výstavu nájdu návštevníci v Sport Mall v bratislavskom Lamači a do 24.8. 2025. Vstupenky na výstavu sa predávajú na presne určený dátum a čas. Návštevníci, ktorí si zakúpia vstupenku v predpredaji, sa tak vyhnú dlhému čakaniu v radoch. Všetky informácie nájdete na www.titanicvystava.sk
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.