OTS: Spustenie kampane Pokročilá energia pre život

TASR, 26. februára 2014 15:13

Spustenie kampane Pokročilá energia pre život s cieľom zvýšiť povedomie a podporiť ukončenie „Svetovej krízy ľudstva a životného prostredia číslo jedna“ – globálnej energetickej chudoby

St. Louis 26. februára 2014 (TASR/OTS/PRNewswire) - Nazývajúc globálnu energetickú chudobu svetovou krízou ľudstva a životného prostredia číslo jedna, spoločnosť Peabody Energy (burzový kód NYSE: BTU) dnes spustila komplexnú svetovú kampaň zameranú na zvyšovanie povedomia a podpory, s cieľom ukončiť energetickú chudobu, zvýšiť prístup k nízko-nákladnej elektrine a zlepšiť emisie prostredníctvom pokročilých čistých technológií využitia uhlia.

Kampaň „Pokročilá energia pre život“ bude pracovať na vzdelávaní a mobilizovaní svetových lídrov, viacnárodných organizácií, širokého spektra inštitúcií a ich účastníkov a všeobecnej verejnosti s cieľom:

1. ukončiť krízu globálnej energetickej chudoby, ktorá ovplyvňuje polovicu svetovej populácie a má ničivé následky na ľudskom zdraví, životných pomeroch a ničení životného prostredia,

2. usmerniť politické línie a podporiť aktivity, ktoré zabezpečujú prístup k spoľahlivej a nízko-nákladnej energii – najmä k dnešným pokročilým čistým technológiám využitia uhlia – ktorá predlžuje životy, buduje ekonomiku a zlepšuje prírodné ako aj vnútorné prostredie a

3. zapojiť dnešné pokročilé technológie do znižovania emisií kľúčových elektrární. Z dlhodobejšieho hľadiska dbať na väčší vývoj technológií ďalšej generácie a usmerňujúci rámec na zachytávanie, využívanie a uchovávanie emisii oxidu uhličitého.

„Pred viac ako desaťročím Miléniové ciele Organizácie spojených národov vyzývali k urýchlenému zníženiu extrémnej svetovej chudoby do roku 2015 na polovicu – a pred polstoročím vyhlásil americký prezident Johnson chudobe vojnu,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Peabody Energy Gregory H. Boyce. „Napriek tomu dnes 3,5 miliárd ľudí nemá poriadny prístup k elektrine a viac ako 4 milióny ľudí každý rok zbytočne zomiera na následky energetickej chudoby. Na ukončenie tejto krízy máme technológie a globálne zdroje. Všetci musíme spolupracovať cieľom k realistickým riešeniam.“

Potreba modernej energie je obrovská. Podľa údajov Medzinárodnej energetickej agentúry a Svetovej banky polovici zo 7 miliárd svetovej populácie, vrátane 1,2 miliardy detí, chýba adekvátny prístup k elektrine. Znečistenie vzduchu v domácnostiach spôsobené ohňami zakladanými vo vnútri domov je odhadované ako štvrtý hlavný dôvod úmrtia vo svete a ma za následok neskutočných 100 miliónov rokov predčasného úmrtia, meraných podľa rokov života poznamenaných chorobou (DALY), indexom zavedeným Svetovou zdravotníckou organizáciou. Každý DALY rok predstavuje rok zdravého života strateného kvôli chorobe.

„Tieto priamočiare štatistiky dokazujú, že energetická chudoba je ozajstnou krízou pre ľudstvo a životné prostredie, ktorej svet dnes čelí,“ povedal Boyce. „Najväčšou krízou, ktorej musíme čeliť, nie je kríza životného prostredia, ako to predpovedali počítačové systémy, ale ľudská kríza, ktorú môžeme v rámci našich schopností vyriešiť. Príliš dlho sme sa zameriavali na nesprávne priority.“

Potreba cenovo-dostupnej energie je tiež hnaná dlhodobejšími demografickými trendmi. Svetová populácia každým dňom narastá o viac ako 200.000 ľudí. Podľa Oddelenia OSN pre ekonomické a sociálne záležitosti sa predpokladá, že mestské oblasti narastú do roku 2020 o 70 miliónov obyvateľov.

V akomkoľvek akčnom pláne ukončiť globálnu energetickú chudobu a zvýšiť prístup k nízko-nákladným energetickým zdrojom budú potrebné všetky formy energie. Uhlie je najhojnejším a najrýchlejšie rastúcim zdrojom energie na svete. Medzinárodná energetická agentúra a iní analytici predpokladajú, že v nadchádzajúcich rokoch uhlie predčí ropu ako najrozsiahlejší zdroj energie. Využívaním dnešných pokročilých technológií s cieľom zlepšiť emisie hrá preto uhlie v boji proti globálnej energetickej chudobe a zvyšovaní dostupnosti nízko-nákladnej elektriny špeciálnu úlohu. Uhlie, spolu s čistým životným prostredím, je kľúčom k ľudskému zdraviu a blahobytu.

„Keď je uhlie vo veľkej miere premenené na elektrinu a syntetický prírodný plyn, stáva sa základným environmentálnym riešením,“ povedal Boyce. „Elektrina poháňaná uhlím a syntetický prírodný plyn môžu zastaviť rozsiahlu deforestáciu spôsobenú zbieraním biologického paliva, rovnako ako aj ničivé následky energetickej chudoby.“ A na základe jeho hustoty, dostupnosti a cenových výhod je uhlie jedinečným palivom budúcnosti.

„Niektoré snahy znížiť využívanie uhlia a spraviť energiu vzácnou a drahou nie sú udržateľné, škodia ľuďom aj životnému prostrediu,“ hovorí Boyce. „Musíme si uvedomiť obrovské zdravotné a environmentálne výhody ukončenia energetickej chudoby, znižovanie znečistenie ovzdušia v domácnostiach a zvýšený prístup k nízko-nákladnej elektrine. Všetci na svete si zaslúžia žiť tak dobre ako ľudia v rozvinutých krajinách. Používajme viac energie, čistejšie a každý deň.“

Výhody používania uhlia pri dosahovaní týchto potrieb sú dokázané po celom svete:

· V Spojených štátoch sa uhlie využíva na výrobu približne 40 percent elektriny. Štáty, ktorá nepoužívajú uhlie, platia cenu za elektrinu, ktorá je o viac ako 50 percent vyššia než v štátoch, ktoré používajú na výrobu elektriny uhlie. Vysoké ceny energií vytvárajú pre Američanov regresívnu daň, pričom domácnosti s nižším príjmom minú na účtoch za energie väčšiu časť svojho rodinného príjmu.

Environmentálny profil uhlia sa naďalej zlepšuje: Používanie uhlia na výrobu elektriny sa od roku 1970 zvýšilo o viac ako 170 percent, pričom emisie kľúčových elektrární sa v pomere k jednotke elektriny znížili o takmer 90 percent.

· Spoločnosť Peabody verí, že postupom času politický rámec USA bude musieť uznať úlohu uhlia pre nízko-nákladnú elektrinu, ochrániť existujúce uhoľné elektrárne pred prílišnými regulačnými opatreniami, ktoré by viedli k ich predčasnému odstaveniu a prudkému zvýšeniu cien elektriky, a podporiť vývoj efektívnych nových uhoľných elektrární využitím dnešných pokročilých technológií a zároveň investovaním do výskumu a vývoja technológií ďalšej generácie.

· Austrália je svetovým lídrom vo vývoze uhlia. Podľa Kráľovského inštitútu technológie Melbourne je uhlie druhým najväčším národným vývozom, je kľúčovým pre zamestnanosť a ekonomickú silu a každoročne prispieva do štátneho rozpočtu 43 miliardami dolárov. Uhlie je tiež najlacnejším palivom na výrobu elektriny.

V čase, keď náročné environmentálne ciele a dane zapríčinili, že austrálske rodiny a podniky trpia, je dôležité, aby nová vláda získala podporu pre svoju snahu zastaviť neúspešnú carbon tax scheme, vrátila ciele pre obnoviteľné zdroje do pôvodného stavu, znížila náklady na elektrinu, prinavrátila pracovné pozície a posilnila konkurencieschopnosť krajiny v austaloázijskom regióne.

· Dopyt po uhlí stúpa aj v Číne, kde je čoraz častejšie používané na výrobu elektriny, zmenené na prírodný plyn, dopravné palivá a chemikálie, čím ďalej napreduje svetovú najrýchlejšie sa rozvíjajúcu ekonomiku. Čína zníži priame používanie uhlia v obytných budovách a obchodoch, a zároveň zvýši jeho používanie v elektrárňach a transformátoroch. Krajina tiež nahrádza staršie elektrárne pokročilými uhoľnými jednotkami a tiež v rôznych smeroch využíva syntetický plyn vyrobený z uhlia. Tento prístup, spolu so zavedením významných kontrol emisií v elektrárňach a nahrádzanie starších elektrární novými technológiami, je podobný prístupu, ktorý Spojené štáty začali využívať pred polstoročím.

„Svet sa pri riešení svojich najväčších energetických a ekonomických výziev naďalej obracia na uhlie, ale stále potrebujeme omnoho viac aktivít na to, aby sme rozšírili prístup k nízko-nákladnej elektrine s cieľom pomôcť rodinám, posilniť ekonomiky a dostať miliardy ľudí z chudoby,“ povedal Boyce. „Taktiež potrebujeme nový prístup k racionálnej environmentálnej politike. My tvrdíme, že správna cesta vedie cez zvýšené využívanie dnešných pokrokových technológii, ako napríklad supercritical coal generation, ktoré ma za následok postupné znižovanie emisií. Z dlhodobého hľadiska môže výskum a vývoj technológií ďalšej generácie viesť až ku konečnému cieľu takmer nulových uhoľných emisií.“

Pokročilé uhoľné technológie sa už dnes používajú, vrátane vysokovýkonných supercritical coal generation, prelomových zariadení kontrolujúcich emisie a metód transformácie uhlia prostredníctvom splynovania. Rozsiahlejšie používanie týchto existujúcich technológií by bolo rozhodujúcim krokom k zlepšovaniu emisii po celom svete. Technológie ďalšej generácie, ako napríklad zariadenia na zachytávanie, používanie a uchovávanie uhlíka si vyžadujú omnoho rozsiahlejší výskum a vývoj, rovnako ako aj nové a vylepšené predpisy povoľujúce uchovávanie uhlíka.

Základnými prvkami kampane „Pokročilá energia pre život“ sú vzdelávací program na digitálnej úrovni, zdôrazňujúci rozsiahle výhody nízko-nákladného prístupu k energii a dôležitú úlohu, ktorú môže elektrina získaná z uhlia hrať pri riešení svetových energetických problémov, výskumný inštitút, ktorý vyvinie a bude distribuovať štúdie a policy-oriented intellectual capital, a priamy kontakt s vládami, inštitúciami a ostatnými účastníkmi s cieľom začať aktivity, ktoré zlepšia prístup k energii a rozšíria vývoj a používanie pokročilých technológií.

Pokročilá energia pre život je kampaň na zvýšenie povedomia a podpory na ukončenie globálnej energetickej chudoby, zvýšenie prístupu k nízko-nákladnej elektrine a zlepšeniu emisii prostredníctvom používania dnešných pokročilých čistých technológií využívajúcich uhlie. Prosím pridajte sa ku kampani. Navštívte nás na AdvancedEnergyForLife.com a Advanced Energy for Life na Facebooku, Youtube, Tumblr, Google+. Použite naše označenie na Twitteri @AdvancedEnergy.

PRE VIAC INFORMÁCIÍ: Beth Sutton, viceprezidentka Global Advocacy Communications +1.928.699.8243 (Logo: http://photos.prnewswire.com/prnh/20140226/CG70548LOGO) (Logo: http://photos.prnewswire.com/prnh/20120724/CG44353LOGO)

UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.

žab

Všetko o agentúre
Spravodajský servis
Mobilné aplikácie
Videá
PR servis OTS
Fotografie
Audioservis
Archív a databázy
Monitoring