OTS: Prečo a kedy je dobré vymeniť obľúbenú prilbu na motorku za nový model?
Bratislava 24. marca (TASR/OTS) - Využívate počas jazdy na motorke obľúbenú prilbu už niekoľko rokov, pretože vám dobre sedí a obávate sa, že nový model vám vaše plánované výlety svojou dlhou adaptáciou skomplikuje? Ak si vyberiete správne, nová prilba na motorku sa o neopakovateľný zážitok z rýchlej jazdy postará bez najmenších problémov. Novým modelom prilby na motorku sa tiež môžete vyhnúť negatívnym faktorom vyplývajúcim z dátumu exspirácie aktuálneho modelu, ktoré bývajú časťou príčinou poranenia hlavy s vážnym ohrozením na živote.
Každá prilba na motorku má takpovediac svoj dátum spotreby, preto by ste ju mali pravidelne vymieňať – aj keď stále vyzerá ako nová. Problém možno nie je ani tak v tom, že sa prilba počas používania znehodnotí, ale v nezastaviteľnej únave materiálu, ktorú navonok vôbec nevidieť.
Životnosť prilby na motorku ovplyvňuje viacero faktorov
Vo všeobecnosti sa odporúča kúpiť si
novú prilbu na motorku po piatich až siedmich rokoch používania, pričom nezáleží na tom, ako prilba vyzerá a ako často ste ju používali. Najväčším dôvodom je únava materiálu, ktorá sa časom objavuje prirodzene a znižuje ochranný účinok prilby. Životnosť prilby na motorku však ovplyvňujú aj ďalšie negatívne faktory.
Veľkú váhu má spracovanie a použitý materiál. Ak nosíte prilbu z termoplastu, nemali by ste s výmenou prilby čakať príliš dlho. Päť rokov je v tomto prípade maximum. Prilba z duroplastu je naopak odolnejšia, a preto vás môže sprevádzať na cestách aj sedem rokov. Škrupiny prílb z termoplastického polykarbonátu sú oveľa citlivejšie na vplyvy prostredia, ako je UV svetlo. Avšak, nielen silné slnečné žiarenie, ale aj malé škrabance a iné mechanické poškodenie môžu spôsobiť odparenie zmäkčovadiel a znížiť životnosť prilby z tohto materiálu.
Problémom je starnutie a opotrebovanie materiálu
Dôvodov, prečo po určitom čase investovať do
modernej prilby HJC je viac. Tak napríklad, vonkajšia škrupina prilby je vystavená vetru a počasiu. UV žiarenie, vlhkosť, teplo, ale aj čistiace prostriedky môžu napadnúť materiál prilby a znížiť ochranný účinok.
Aj materiál vnútorného plášťa, väčšinou polystyrén, časom stvrdne a už nedokáže správne absorbovať energiu vzniknutú pri páde. Stráca sa tým tlmiaci efekt a vaša hlava už nie je dostatočne chránená. K ochrannému účinku prilby prispieva aj vnútorná výstelka. Zaisťuje, že bude úhľadne sedieť a nebude sa vám prilba na hlave hýbať. Prídavné zariadenia, ako je vetranie a pripevnenie štítu, môžu tiež časom trpieť únavou materiálu a odlomiť sa alebo opotrebovať. Takže nepodceňujte potrebu výmeny prilby za nový model, aj keď vám ten aktuálny ešte vyhovuje.
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.