Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 11. júla 2025 12:17
OTS: Plavecké ucho je tiché nebezpečenstvo z vody. Ochrániť vás môžu tieto opatrenia
Bratislava 11. júla (TASR/OTS) - Letné horúčavy lákajú k vode – či už ide o kúpaliská alebo more. Oddych však dokáže prekaziť nepríjemný zdravotný problém v podobe zápalu vonkajšieho zvukovodu, ktorý sa volá aj plavecké ucho. S podobnými ťažkosťami sa stretávajú aj športovci, ktorí trávia čas vo vodnom prostredí. V článku sa spolu s farmaceutkou Martinou Beniačovou z lekárne Dr. Max v Martine pozrieme na to, kto je najviac ohrozený, ako rozpoznať prvé príznaky a aké sú možnosti liečby.
Plavecké ucho je zápal vonkajšieho ucha, ktorý predstavuje infekciu kože a priľahlých tkanív ušnice alebo vonkajšieho zvukovodu. Zápal vzniká ešte pred ušným bubienkom a neohrozuje časti stredného či vnútorného ucha. „Infekcia sa dokáže do ucha dostať pomerne rýchlo. Uši si často pretierame uterákom, vatovými tyčinkami, či prstami. Práve na nich je množstvo baktérií a vírusov,“ vysvetľuje Martina Beniačová z Dr. Max. S infekciou najčastejšie bojujú deti vo veku od 7 do 14 rokov, nevyhýba sa však ani dospelým – a to najmä alergikom, ľuďom so slabšou imunitou a onkologickým pacientom. Riziko vzniku infekcie zvyšuje kúpanie v chlórovanej vode, kde je najviac baktérií, vírusov a plesní.
Pozor na kúpaliská aj umývanie vlasov
Naše uši si s trochou vody vie bez problémov poradiť. Vo vonkajšom zvukovode sa nachádza ušný maz, ktorý chráni uši pred vodou a nečistotami. Problém môže nastať, keď sme vo vode príliš dlho alebo je voda výrazne chemicky upravená či znečistená. Pokiaľ máme v ušiach vlhko príliš dlho, vytvára sa vhodné prostredie na vznik infekcie. Práve vo vlhku a teple sa baktériám výborne darí, množia sa a spôsobujú bolestivý zápal zvukovodu. „Zvukovod má veľmi tenkú kožu, preto akýkoľvek opuch spôsobený zápalom výrazne bolí. Pokiaľ je opuch výrazný a uzavrie zvukovod, môže spôsobiť dočasnú stratu sluchu,“ upozorňuje farmaceutka z Dr. Max. Takýto zápal sa označuje ako plavecké ucho, keďže plavci a hráči vodného póla mávajú podobné zápaly často. Ak máte porušenú kožu vo zvukovode a nedostatok ušného mazu, ktorý ucho chráni, ochorenie dokáže vyvolať aj bežné umývanie vlasov, kedy sa dostane voda do ucha.
Typy zápalu a prvé príznaky
Rozoznávame viacero typov zápalov a medzi najčastejšie patrí difúzny zápal. Je charakteristický bolesťou vonkajšieho zvukovodu (najmä pri manipulácii a na dotyk), výtokom zo zvukovodu (u niektorých môže byť výtok aj sfarbený), pocitom tlaku a zaľahnutia so zhoršením sluchu. Ďalším častým zápalom býva plesňovo-mykotický zápal. Pri tomto type býva bolestivosť menšia a častejšie sa objavuje svrbenie. Vo zvukovode býva prítomný biely, niekedy aj zeleno-čierny obsah plesní.
Ako rozoznať, že máte plavecké ucho? Medzi prvé príznaky patrí svrbenie uší, zaľahnutie a pocit plnosti v uchu, opuch zvukovodu, bolesť vyrážajúca až do zubov. Pri vážnejších prípadoch infekcie sa objavuje vysoká teplota a zimnica.
Pripravte si praktickú lekárničku
Liečba plaveckého ucha sa začína pomocou kvapiek a vatové tyčinky vynechajte. Pri silnej bolesti a infekcii je potrebná návšteva lekára. Lekár na začiatku liečby postupuje konzervatívne – najskôr sa ucho snaží vyčistiť a do ucha sa lokálne aplikujú antibiotické kvapky, masti, roztoky. Systémovo sa podávajú antibiotiká len v prípade, že zápal je pokročilý a rozšírený. Ak sa pri zápale vytvorí hnisavý absces, tak je potrebné chirurgické odstránenie hnisu a následne vyčistenie.
Ak sa chystáte na dovolenku a obávate sa plaveckého ucha, pripravte si praktickú lekárničku. Mala by obsahovať:
• Burrow kvapky – je to alkoholový roztok octanu a vínanu hlinitého, ktorý dezinfikuje, chladí a zmierňuje opuch. Používajte trikrát až štyrikrát denne po 2 až 4 kvapky.
• Dolorgit kvapky – obsahujú antiseptickú látku cetylpyridíniumchlorid, ktorá ničí baktérie a mikroorganizmy a pomáha pri zápale ucha. Dospelí a deti staršie ako 12 mesiacov si majú kvapkať 1 až 2 kvapky najviac štyrikrát denne.
• Otipax kvapky – tlmia bolesť ucha. Dospelí a deti staršie ako 6 mesiacov by si mali dať dvakrát až trikrát denne 4 kvapky.
• Lieky od bolesti a horúčky – ak ste v zahraničí a musíte počkať s návštevou lekára až do nasledujúceho dňa, majte po ruke tieto lieky.
Ochrana uší pred aj po kúpaní
Prevencia vzniku zápalu vonkajšieho ucha je v mnohých prípadoch sporná, aj keď existuje pár opatrení, ktoré môžu znížiť riziko vzniku zápalu. Martina Beniačová z Dr. Max pre vás pripravila niekoľko praktických rád:
• Pri sprchovaní alebo kúpaní používajte mäkké ušné zátky, prípadne bavlnené upchávky, aby sa zabránilo preniknutiu vody do ucha.
• Po umývaní hlavy si starostlivo uterákom osušte uši. Voda obsahujúca chlór ovplyvňuje ochrannú bariéru ucha a môže ju narušiť, preto by ste si mali po kúpaní v chlórovanej vode uši vypláchnuť pitnou vodou a vysušiť uterákom.
• Ak je pobyt v bazéne častý, riešením je aj používanie kúpacej čiapky.
• Nečistite si uši vatovými tyčinkami a nepoužívajte dlhodobo vatu ako zátku.
• Ak sa do ucha dostala voda a neviete sa jej zbaviť, môžete si po kúpeli aplikovať do ucha zmes alkoholu, octu a vody (v pomere 50 % k 25 % k 25 %). Takto pripravený roztok by mal pomôcť na odľahnutie v uchu.
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.