Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 22. mája 2023 9:38
OTS: Pcheng Li-jüan a manželky lídrov stredoázijských krajín navštívili historické divadlo
Peking 22. mája (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Pcheng Li-jüan, manželka čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, v piatok ráno pozvala prvé dámy Kirgizska a Uzbekistanu na návštevu historického divadla I-su-še v meste Si-an v severozápadnej čínskej provincii Šen-si.
Hosťami boli Aigul Žaparova, manželka kirgizského prezidenta Sadyra Žaparova, a Ziroatchon Mirzijojeva, manželka uzbeckého prezidenta Šavkata Mirzijojeva. Žaparov a Mirzijojev boli v Si-ane na samite Číny a krajín Strednej Ázie, ktorý sa skončil v piatok.
Pcheng Li-jüan najprv vzala svojich hostí do múzea operného umenia Čchin-čchiang v kultúrnej sekcii divadla I-su-še, kde si prezreli nádherné predmety súvisiace s ľudovou operou.
Zastavili sa pred nástennou maľbou a zblízka si prezreli, ako miestni hudobníci hrali spolu so svojimi rovesníkmi zo západných oblastí ešte za dynastie Tang (618-907). Oboznámili ich s obľúbenosťou operného umenia Čchin-čchiang v Číne.
Pcheng Li-jüan a jej hostia si tiež vyskúšali výrobu tieňových bábok vo výstavnej sieni a porozprávali sa s veteránmi ľudového umenia. V divadle I-su-še si pozreli predstavenie klasickej opery Čchin-čchiang.
Opera Čchin-čchiang, žáner čínskej ľudovej opery pochádzajúci z obdobia dynastie západných Čou (1046 – 771 pred n. l.), sa naďalej rozvíja v rozsiahlej oblasti severozápadnej Číny a v roku 2006 bola zaradená na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva krajiny. Podobne ako mnohé iné formy tradičnej čínskej opery, aj Čchin-čchiang zahŕňa spev, tanec, bojové umenie a akrobaciu. Repertoár, ktorý sa hrá v dialekte Ša-an-si, pozostáva predovšetkým zo starých príbehov a ľudových rozprávok.
Čína je pripravená posilniť kultúrne výmeny a spoluprácu s krajinami Strednej Ázie a podporovať vzájomné porozumenie a priateľstvo medzi národmi, povedala Pcheng Li-jüan.
Žaparova a Mirzijojeva uviedli, že podľa ich názoru Hodvábna cesta spojila kultúry Strednej Ázie a Číny. Očakávajú, že obe strany prehĺbia výmeny medzi národmi a vzájomné vzdelávanie.
Dlhodobé kultúrne výmeny prinášajú plodné výsledky
Za viac ako 30 rokov od nadviazania diplomatických vzťahov ľudia v Číne a krajinách Strednej Ázie obnovili tisícročné priateľstvo, dosiahli plodné výsledky v oblastiach, ako vzdelávanie, kultúra, zdravotníctvo, cestovný ruch a výmeny medzi jednotlivými krajinami a podporili mnohostranný rámec výmen medzi národmi.
Medzi Čínou a Strednou Áziou existuje 62 párov partnerských provincií, regiónov a miest. V roku 2022 Čína navrhla zorganizovať fórum priateľstva medzi národmi Číny a Strednej Ázie a prisľúbila, že do desiatich rokov zvýši počet partnerských miest v týchto piatich krajinách na 100.
Od roku 2004 založila Čína v Strednej Ázii 13 Konfuciových inštitútov a 24 Konfuciových tried, v ktorých v súčasnosti študuje viac ako 18 000 študentov.
Od roku 2010 do roku 2018 sa počet stredoázijských študentov študujúcich v Číne zvýšil z 11 930 na 29 885, pričom priemerná ročná miera rastu bola 12,33 %. Čína sa stala jednou z hlavných destinácií a preferovaných krajín pre študentov zo stredoázijských krajín pre štúdium v zahraničí. Počet stredoázijských študentov študujúcich v Číne sa po pandémii ochorenia COVID-19 rýchlo zvýšil.
Si Ťin-pching počas svojho hlavného prejavu na piatkovom summite Číny a krajín Strednej Ázie tiež zdôraznil potrebu posilnenia dialógu medzi civilizáciami a povedal, že Čína pozýva krajiny Strednej Ázie, aby sa zapojili do programu „Kultúrna hodvábna cesta", a že v Strednej Ázii zriadi viac centier tradičnej medicíny.
„Urýchlime zakladanie kultúrnych centier vo svojich krajinách. Čína bude naďalej poskytovať vládne štipendiá stredoázijským krajinám a podporovať ich univerzity pri vstupe do Aliancie univerzít Hodvábnej cesty," dodal Si Ťin-pching.
„Zabezpečíme úspech Roka kultúry a umenia národov Číny a krajín Strednej Ázie, ako aj mediálneho dialógu na vysokej úrovni medzi Čínou a Strednou Áziou. Spustíme program Kultúrne a turistické hlavné mesto Číny a Strednej Ázie a otvoríme špeciálne vlakové spojenia pre turistiku na spoznávanie kultúry v Strednej Ázii," poznamenal Si Ťin-pching.
https://news.cgtn.com/news/2023-05-19/Peng-Liyuan-spouses-of-Central-Asian-leaders-visit-historic-theater-1jWgpWAnv8c/index.html
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.