Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 20. novembra 2013 9:45
OTS: Maďarská ministerka národného rozvoja odôvodnila význam a hospodársky prínos plynovodu Južný prúd pre Európu
Budapešť 20. novembra (TASR-OTS) (PRNewswire) - Za účasti ruských aj maďarských členov vlády, zástupcov Gazpromu a energetických expertov sa na dnešnej konferencii s názvom "Južný prúd: Vývoj plynovodu" diskutovalo o význame plynovodu z hľadiska ekonomickej stimulácie, bezpečnosti dodávok, diverzifikácie energetických zdrojov a o jeho úlohe pri rozvoji silného partnerstva medzi energetickými podnikmi v Európe.
Konferenciu otvorila maďarská ministerka národného rozvoja Zsuzsa Nemethová, ktorá viackrát spomenula potrebu diverzifikácie energie Maďarska a zdôraznila, že výstavba plynovodu Južný prúd (South Stream) bude predstavovať vytvorenie strategického partnerstva so susednými krajinami. "Výstavba plynovodu Južný prúd je jedinečná iniciatíva so silnou politickou podporou zo všetkých strán. Poskytne vynikajúci nástroj na diverzifikáciu medzi týmito krajinami a prispeje k energetickej bezpečnosti v celom regióne."
Ministerka Nemethová ďalej zdôraznila, že "Rusko je strategickým partnerom Maďarska v otázkach bezpečnosti a my sme významným trhom pre ruský plyn. Maďarsko potvrdilo svoju podporu výstavbe plynovodu Južný prúd a tento plynovod prispeje k rozvoju ďalších vzťahov krajín južnej a východnej Európy s Ruskom."
Štátny tajomník pre energetické záležitosti Pal Kovacs zdôraznil energetickú závislosť Maďarska, ktorá sa v súčasnosti nachádza na úrovni viac ako 60 %. Podčiarkol nedostatočnú infraštruktúru a potrebu stratégie prežitia pre krajinu, ktorá bude riešiť tieto otázky. Kovacs naliehavo uviedol: "Potrebujeme stratégiu, ktorá sa zameria na podporu energetickej efektívnosti a zlepšenie energetickej infraštruktúry, ako aj bezpečnosť dodávok. Potrebujeme zabezpečiť prístup k zemnému plynu a to je niečo, čo sa vďaka plynovodu Južný prúd zrealizuje do roku 2015."
"Rusko je tretím najväčším partnerom Európskej únie," povedal námestník ruského ministra energetiky Anatolij Janovskij. "Musíme vziať do úvahy doterajšie problémy a rozdiely v oblasti energetickej politiky medzi EÚ a Ruskom, avšak v Rusku, kde sa energetický majetok sprivatizoval a ropný a plynárenský priemysel sa pretransformoval – je energetická infraštruktúra na vzostupe. Ruskou stratégiou do roku 2050 bude mechanizmus založený na priebežnom monitorovaní a my musíme byť výhľadoví a predložiť odporúčania týkajúce sa radu krokov na posilnenie spolupráce EÚ a Ruska v oblasti energetiky v najbližších desaťročiach."
Dodal, že rokovaniami medzi Európskou úniou a Ruskom sa zabezpečí riešenie problémov vyplývajúcich z tretieho energetického balíčka, ktorý sa považoval za prekážku začatia výstavby plynovodu.
Plynovod Južný prúd, ktorého dĺžka má dosiahnuť 2385 km a na jeho výstavbe sa v rámci partnerstva zúčastní 8 krajín vrátane Bulharska, Srbska, Maďarska, Talianska, Slovinska, Chorvátska, Bosny a Hercegoviny a Ruska, si vyžiadal vznik významných dohôd uzatvorených medzi vládami a veľkými energetickými podnikmi. Rusko je najdôležitejším komerčným energetickým partnerom pre Európu a vždy predstavovalo pre mnoho európskych krajín bezpečné, stabilné dodávky plynu, v rámci ktorých Gazprom zásoboval dodávkami viac ako štvrtinu európskeho trhu. Analytici predpovedajú, že v priebehu ďalších pätnástich rokov sa dopyt po plyne zvýši z 312 miliárd kubických metrov na 537 miliárd kubických metrov.
"Zemný plyn dnes predstavuje najvýznamnejší zdroj energie v Európskej únii," objasnil Alexander Syromyatin, zástupca riaditeľa divízie pre riadenie projektov v spoločnosti Gazprom. "Dopyt v blízkej budúcnosti rýchlo prekoná zásoby, a to kvôli klesajúcej ťažobnej kapacite v Európe. Vďaka projektu Južný prúd sa vyrieši problém tohto deficitu do budúcna."
Gyorgy Harmati, strategický riaditeľ a predseda predstavenstva podniku South Stream Hungary (MVM), upozornil na hlavné prínosy projektu Južný prúd, ktoré budú zahŕňať ziskové investície, a že vďaka plynovodu sa vymedzí regionálny trh v budúcnosti:
"Všetci účastníci trhu sa musia prispôsobiť meniacemu sa prostrediu – tento projekt infraštruktúry je odpoveďou Maďarska. Musíme umožniť dodávky plynu všade tam, kde je to spoľahlivo možné. Začiatok výstavby plynovodu Južný prúd je naplánovaný na rok 2015 a výstavba bude ďalej napredovať." Podnik MVM je na ceste k tomu, aby zvýšil svoju rolu na trhu s plynom a maďarské zásobníky sú ideálne pre servisných prepravcov.
Konferenciu uzavrel Jose Maria Aznar, bývalý španielsky premiér, ktorý analyzoval sociálne a ekonomické dosahy plynovodu Južný prúd a ďalej opätovne hovoril o vplyve a význame tohto projektu so zreteľom na integráciu EÚ v rámci pomoci, ktorá sa poskytne Európe vďaka novému zdroju zúfalo potrebného hospodárskeho rastu.
Medzi ďalších rečníkov okrem iných patrili Dragutin Matanovic, poradca predsedu vlády Srbska, Adnan Vatansever, docent na King's College v Londýne, Ben Shimshon, riaditeľ spoločnosti World Thinks, Rimma Subhankulová, zakladateľka World Energy Expert Group (Skupina expertov pre svetovú energetiku), Andrak Deak, riaditeľ maďarského Inštitútu medzinárodných záležitostí a Gyorgy Drucker, hlavný analytik portálu Energiainfo.hu.
Poznámka pre redaktorov:
Natural Gas Europe poskytuje dôležité denné informácie týkajúce sa záležitostí súvisiacich so zemným plynom v Európe.
Natural Gas Europe ako nezávislá organizácia poskytuje prostredníctvom svojich spravodajcov, prispievateľov a mediálnych partnerov informácie a analýzy, ktoré sa týkajú problematiky zemného plynu.
Natural Gas Europe kladie dôraz na úlohu zemného plynu v rámci Európy, čím uľahčuje dialóg a porozumenie dôležitých otázok, ako sú prieskum, životné prostredie, regulácia a energetická bezpečnosť.
Zdroj: Natural Gas Europe
Kontakt: Rick Gill (hrgill@minoils.com) +16046446624
UPOZORNENIE:
Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
lk gl