OTS: Drevom kúri mnoho slovenských domácností

OTS, 18. apríla 2023 12:24

Bratislava 18. apríla (TASR/OTS) - Drevo má čo ponúknuť takmer každému majiteľovi domu. V novostavbách sú populárne krby, zatiaľ čo v starších domoch idú naplno kotly. Vďaka bohatej ponuke si dokáže vybrať každý, či už potrebuje malý alebo väčší výkon.

Práve stanovenie správneho výkonu je dôležité, aby vykurovanie v dome dobre fungovalo. Pre moderné nízkoenergetické stavby stačí len niekoľko kilowattov, pretože ich tepelné straty sú minimálne. V takom prípade prichádzajú na rad krbové kachle alebo obstavané krbové vložky. Často pri nich hrá dôležitú rolu dizajn a slúžia hlavne ako doplnkové kúrenie.

Technológia pokročila
Na napojenie na vykurovaciu sústavu radiátorov alebo podlahové kúrenie sa používa kotol, obvykle s výkonom okolo 20 kilowattov. „Nie je však problém vybrať kotol na drevo aj s polovičným výkonom, alebo, naopak, výrazne vyšším,“ vysvetľuje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP. Tá sa venuje výrobe už desiatky rokov vo Valašskom Meziříčí. „Technologicky najďalej sú dnes splyňovacie kotly na drevo, ktoré najskôr palivo splyňujú a potom spaľujú drevoplyn,“ dodáva Roman Boczek.

Uhlíková stopa na nule
Tieto kotly sú vybavené odťahovým ventilátorom a dosahujú vyššiu úroveň spaľovania. Vďaka tomu majú aj menej emisií. Práve ekologické používanie je ďalší dôvod, prečo drevo zostáva dlhodobo obľúbené. Ide o dostupný a obnoviteľný zdroj energie, a preto splyňovacie kotly podporujú aj dotačné programy na výmenu nevhodných spôsobov kúrenia.

Pridať ruku k dielu
Na rozdiel od iných podporovaných zdrojov nie je kúrenie drevom bez práce. Pre porovnanie – tepelné čerpadlo funguje úplne automaticky a kotol na pelety vyžaduje pozornosť približne len raz za týždeň. Ale ani ten najmodernejší splyňovací kotol sa neobíde bez pravidelného ručného dopĺňania paliva. Našťastie už existujú spôsoby, ako ho zjednodušiť.

Prikladajte menej často
Výrobcovia prichádzajú s viacerými možnosťami, ako majiteľom kotlov uľahčiť starosti. V prvom rade ide o to, aby sa znížila frekvencia prikladania. „Na to poslúži akumulačná nádrž pripojená ku kotlu. Jednoducho uchová ohriatu vodu, ktorá sa použije až za niekoľko hodín a zabezpečí chod,“ uvádza Ing. Roman Boczek z OPOP. Tiež je dôležité postrážiť si účinnosť kotla. „Čím vyššie číslo, tým lepšie kotol využije energiu z dreva. Nemusíte používať toľko paliva, a pritom máte doma krásne teplo,“ vysvetľuje. Aj kotol na drevo so zásobníkom, teda veľkou nakladaciou komorou, ktorú môžete zaplniť drevom, zabezpečí dlhšie intervaly medzi prikladaním.

Bez vyhasnutia aj bez dymu
Keď treba ísť ku kotlu, kedy je ten správny čas? Nie je neobvyklé, že vám kotol sám dokáže pripomenúť novú dávku dreva. Signalizácia sa objaví na displeji kotla a môže prísť aj na mobilný telefón. Veľkou výhodou je tiež, keď má kotol odťahovú klapku, ktorá pred otvorením dvierok odsaje dym.

Drevo ako dostupné palivo
Pri súčasných vysokých cenách za energie zostáva drevo jedným z najlacnejších spôsobov vykurovania. Cenu ovplyvňuje hlavne druh stromu, z ktorého pochádza, a aj spôsob prípravy a dĺžka uskladnenia.


UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
Všetko o agentúre
Spravodajský servis
Mobilné aplikácie
Videá
PR servis OTS
Fotografie
Audioservis
Archív a databázy
Monitoring