Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 4. mája 2018 9:00
Bratislava 4. mája (TASR-OTS) - Rok 2018 je pre Slovákov a Čechov skutočne významný. Pred 100 rokmi naše národy získali vytúženú samostatnosť a stali sa slobodnými. V priebehu uplynulého storočia však boli základné demokratické práva obom národom niekoľkokrát odoprené. Aj v dnešných pomeroch sú často uprednostňované súkromné záujmy nad záujmami spoločnosti, a to sa negatívne premieta do kvality života Slovákov a Čechov. Národná Pokladnica a nezisková organizácia Post Bellum sa pri príležitosti 100. výročia od vzniku ČSR spojili, aby ľudom pripomenuli, že sloboda a demokracia nebola a ani dnes bohužiaľ nie je samozrejmosťou.
Inštitúcie spoločne požiadali pamätníkov, ocenených Cenami Pamäti národa, aby zdieľali svoje príbehy. Práve ich životné príbehy majú slúžiť ako demonštrácia toho, že sloboda prejavu, pohybu a vyznania nebola v poslednom storočí bežnou súčasťou ľudských životov.
Do svojich neľahkých osudov nechali prostredníctvom kamery nahliadnuť Otto Šimko (* 1.6. 1924) a Rudolf Dobiáš (* 29. 9. 1934). Pamätníci rovnako ako Národná Pokladnica a Post Bellum veria, že zverejňovanie a šírenie autentických svedectiev z dôb totality pomôže chrániť súčasné demokratické hodnoty ako aj zriadenie.
Obaja pamätníci, ktorých spomienky zaznievajú na videu, boli vplyvom absencie demokracie prenasledovaní, vypočúvaní a perzekvovaní. Otto Šimko kvôli svojmu židovskému pôvodu a Rudolf Dobiáš za šírenie prorežimných letákov. Títo páni napriek tomu prešli svojimi ťažkými životnými cestami so vzpriamenou hlavou a stále majú silu a odhodlanie inspirovať svojimi činmi ďalšie generácie.
„Čo pre mňa zmenená sloboda? To je taká relatívna vec, že pre človeka, ktorý bol v neslobode, znamená tá sloboda všetko. Ten, ktorý si užíva slobodu si ani neuvedomuje, že je v takom priaznivom postavení, pre neho to vlastne ani nič neznamená. A ľudia, ktorí zažili práve tú neslobodu, čo iste u mňa bolo veľmi vypuklé, tí si to najviac vedia oceniť, čo pre mňa znamená sloboda," odpovedá 94-ročný Otto Šimko na otázku, čo pre neho osobne znamená sloboda.
Celé životné príbehy pamätníkov nájdete tu:
https://www.narodnapokladnica.sk/sloboda-nie-je-samozrejmostou?utm_source=NP_PR_HP&utm_medium=1804_PRlink&utm_campaign=PRlink_1804_CSR_VIS
Ako hmotnú spomienku na 100. výročie vzniku Česko-Slovenska, dovŕšenie našej cesty za slobodou, ponúka Národná Pokladnica pamätnú medailu pre každého zadarmo. Medaila dizajnom pripomína M. R. Štefánika, T. G. Masaryka, ale svojím odkazom tiež ďalších známych aj neznámych hrdinov, ktorí sa v priebehu posledných 100 rokov nebáli postaviť na stranu pravdy a demokracie.
"Funkciou numizmatiky je okrem jej primárnej funkcie tiež funkcia archivárska a hovorí sa, že numizmaty sú svedkom dejín. Kiež by aj táto medaila bola svedkom momentu, kedy sa sloboda stala nedotknuteľnou," vyjadril svoje prianie riaditeľ Národnej Pokladnice, Stanislav Máša.
NÁRODNÁ POKLADNICA
Národná Pokladnica s. r. o., slovenská pobočka nadnárodnej spoločnosti Samlerhuset Group BV, prináša to najlepšie zo svetovej i domácej numizmatickej ponuky. Národná Pokladnica je oficiálnym distribútorom významných svetových mincovní, z ktorých portfólia vyberá pre svojich zákazníkov mince a medaily najvyššej kvality. Spoločnosť vydáva aj vlastné pamätné emisie, ktoré pripomínajú najmä najväčšie míľniky bohatej slovenskej histórie, ktoré by nemali byť zabudnuté. Portfólio spoločnosti dopĺňajú aj vzácne historické mince a netradičné numizmaty pre tých najnáročnejších klientov.
Mince a medaily z ponuky spoločnosti sú vyrazené z kovov prvotriednej kvality a v tej najvyššej mincovej kvalite. Umelecké návrhy pre veľkú časť numizmatov pripravuje napríklad známy český sochár a medailér Vladimír Oppl, autor českej dvadsaťkorunáčky a rádu Tomáša Garrique Masaryka.
Národná Pokladnica je sociálne zodpovednou firmou a preto podporuje hneď niekoľko neziskových projektov. Spolupracuje napríklad so Slovenským národným múzeom na edukačných aktivitách pre verejnosť, s organizáciou Post Bellum, ktorá dokumentuje spomienky pamätníkov, aj s organizáciou Fairmined, ktorá pomáha pozdvihnúť životnú úroveň baníkov z malých banských spoločností tretieho sveta a ťažiť tzv. "férové" zlato.
Kontakt:
Kateřina Škabradová, PR Manager,
katerina.skabradova@samlerhuset.cz,
+420 607 035 728
POST BELLUM
Bez pamäti niet identity
Post Bellum je občianske združenie, ktoré na Slovensku funguje od roku 2011. Základnou aktivitou je dokumentovanie svedectiev ľudí. Cieľom je zachytenie skutočných príbehov nedemokratických režimov na dnešnom území Slovenska, a to prostredníctvom „oral history“. Vybraní respondenti prežili 2. svetovú vojnu, Slovenský štát, kolektivizáciu majetku, nástup komunizmu, rok 1968, normalizáciu a množstvo ďalších udalostí, na ktoré je 20. storočie bohaté.
Snahou je, aby sa svedectvá dostávali k širokej verejnosti. Aj preto sú uložené do online zbierky www.memoryofnations.eu. Post Bellum ďalej spolupracuje s médiami, putuje s výstavou po slovenských námestiach, 17. novembra odovzdáva Ceny Pamäti národa, realizuje vzdelávacie aktivity pre našu najmladšiu generáciu.
Prostredníctvom svojich aktivít zdôrazňuje organizácia dôležitosť slobody a demokracie. Aj preto vznikol v spolupráci s Národnou Pokladnicou projekt, ktorý si za cieľ kladie pripomenúť historický míľnik našich dejín, vznik Česko-Slovenska. Pri príležitosti 100. jubilea vzniku ČSR zvečňujeme pamiatky vo forme sprostredkovania slovenských príbehov, ktoré sprítomňujú opak slobody - nedemokraciu, a to v záujme pripomenutia dôležitosti slobodného štátu.
Kontakt:
Sandra Polovková, riaditeľka Post Bellum,
sandra.polovkova@postbellum.sk
+421 902 754 380
Upozornenie: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.