Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 30. mája 2025 9:18
Chengdu 30. mája (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Kedysi dávno bolo sci-fi synonymom klasických diel z Európy a Ameriky, ako napríklad Hviezdne vojny, 20 000 míľ pod morom a Cesta do stredu Zeme. Čínsky autor sci-fi Liu Cixin sa však zapísal do histórie, keď prvá časť jeho trilógie Problém troch telies získala v roku 2015 cenu Hugo Award za najlepší román na 73. Svetovom kongrese sci-fi a stal sa tak prvým Aziatom, ktorý získal toto ocenenie. Týmto úspechom začal svet skutočne po prvýkrát venovať pozornosť čínskemu sci-fi. V roku 2023 sa navyše v Chengdu konal 81. Svetový kongres sci-fi, pričom podujatie sa prvýkrát konalo v Číne a druhýkrát v Ázii. Dnes už je román Problém troch telies preložený do viac ako 30 jazykov a zaujal publikum na celom svete prostredníctvom románov aj filmových adaptácií. Len málokto však vie, že prvá kniha trilógie bola pôvodne publikovaná na pokračovanie v chengduskom sci-fi časopise Science Fiction World.
V záujme ďalšej podpory sci-fi priemyslu v Chengdu a posilnenia medzinárodnej spolupráce v tejto oblasti sa 28. mája 2025 v meste konal Medzinárodný salón sci-fi priemyslu, ktorý zorganizoval denník National Business Daily a hostil ho think tank NBD. Podujatie združilo popredné svetové sci-fi spoločnosti a odborníkov, aby diskutovali o budúcnosti tohto odvetvia. Medzi účastníkmi boli zástupcovia francúzskej vydavateľskej skupiny Hachette (druhej najväčšej vydavateľskej skupiny na svete) a japonského animačného štúdia D'Art Shtajio (prvého veľkého anime štúdia pod vedením afroamerických tvorcov). Počas prezentácie sa Hachette a D'Art Shtajio podelili o svoje postrehy k vývoju duševného vlastníctva v oblasti sci-fi, správe autorských práv a produkcii animácií a zároveň predniesli prejavy na témy ako „ideálne prostredie pre sci-fi inovácie" a „posilnenie cezhraničnej spolupráce v odvetví".
Na podujatí sa zúčastnili aj významní medzinárodní odborníci vrátane Brigitte Leblanc, šéfredaktorky časopisu Le Rayon imaginaire, Hachette Heroes, Hachette Livre (zodpovednej za vydanie francúzskeho vydania komiksu Problém troch telies ), amerického režiséra animácií Daltona Granta (známeho filmami ako sú Autá a Shrek) atď. Počas diskusií za okrúhlym stolom Grant zdôraznil úlohu sci-fi pri podnecovaní nečakanej kreativity a prekonávaní zdanlivých obmedzení, zatiaľ čo Leblanc uviedol globálny úspech projektu Problém troch telies ako model medzinárodnej spolupráce v oblasti duševného vlastníctva.
Podľa organizátorov je cieľom takýchto platforiem posunúť sci-fi priemysel v Chengdu smerom k väčšej rozmanitosti, hĺbke a globálnej integrácii a zároveň rozšíriť dosah čínskych sci-fi diel v zahraničí a podporiť kultúrnu výmenu medzi Čínou a svetom.
Foto: https://mma.prnewswire.com/media/2698618/IMAGE_1.jpg
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.