OTS: CGTN: Nový rozvoj otvorenej Číny prináša svetu nové príležitosti
OTS, 18. októbra 2022 17:07
PEKING 18. októbra (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - 20. národný zjazd Komunistickej strany Číny (KSČ), najdôležitejšia politická udalosť krajiny v tomto roku, sa začal v nedeľu vo Veľkej sále ľudu v Pekingu.
Si Ťin-pching vo svojej správe pre 20. národný kongres KSČ viac ako 100-krát spomenul „rozvoj", čím ukázal svetu neochvejný záväzok Číny urýchliť vytvorenie nového modelu rozvoja a pokračovať vo vysokokvalitnom rozvoji.
Si Ťin-pching vyzval na úplné a verné uplatňovanie novej filozofie rozvoja krajiny na všetkých frontoch, pokračovanie v reformách na rozvoj socialistického trhového hospodárstva, podporu otvárania sa na vysokej úrovni a urýchlenie úsilia o podporu nového modelu rozvoja, ktorý je zameraný na domácu ekonomiku a vyznačuje sa pozitívnou interakciou medzi domácimi a medzinárodnými hospodárskymi tokmi.
Príležitosti pre svet
Hrubý domáci produkt (HDP) Číny sa za posledné desaťročie zvýšil z 54 biliónov jüanov na 114 biliónov jüanov a predstavuje 18,5 % svetovej ekonomiky, čo znamená nárast o 7,2 percentuálneho bodu, povedal Si Ťin-pching.
V správe zverejnenej minulý mesiac Národný štatistický úrad (NBS) uviedol, že Čína prispela k svetovému hospodárskemu rastu v rokoch 2013 až 2021 v priemere na úrovni až 38,6 %, čo je viac ako krajiny G7 spolu.
Len v roku 2021 predstavoval podľa správy NBS ekonomický agregát Číny 18,5 % z celkového svetového prepočtu meny na základe priemerných ročných výmenných kurzov, čo je druhý najväčší na svete a oproti roku 2012 ide o nárast o 7,2 percenta.
Uprostred prebiehajúcej pandémie COVID-19 a rastúceho protekcionizmu a antiglobalizácie Čína predstavila svoj nový model rozvoja „duálneho obehu", kde sa vnútorné a vonkajšie trhy môžu navzájom posilňovať, pričom základom je domáci trh.
Nový model rozvoja Číny nie je slučkou rozvoja za zatvorenými dverami, povedal Si Ťin-pching a zdôraznil, že Čína je odhodlaná presadzovať svoju základnú národnú politiku otvárania sa vonkajšiemu svetu a presadzuje obojstranne výhodnú stratégiu otvárania sa.
„Svojím rozvojom sa snaží vytvárať nové príležitosti pre svet a prispievať svojím dielom k budovaniu otvorenej globálnej ekonomiky, ktorá prináša väčšie výhody všetkým ľuďom," dodal.
Otváranie sa na vysokej úrovni
Vďaka 82 trasám sa nákladné vlaky medzi Čínou a Európou teraz dostanú do 200 miest v 24 európskych krajinách a tvoria tak dopravnú sieť pokrývajúcu celú Európu. Podľa údajov vydaných spoločnosťou China State Railway Group Co., Ltd., sa počas prvých ôsmich mesiacov roku 2022 počet nákladných vlakov medzi Čínou a Európou medziročne zvýšil o 5 % na 10 575, pričom celkovo sa prepravilo 1,02 milióna TEU tovaru, čo je nárast o 6 percent oproti predchádzajúcemu roku.
Ide len o malú ukážku toho, ako môže iniciatíva Jedno pásmo, jedna cesta (BRI) zlepšiť prepojenie s cieľom podnietiť globálnu prosperitu v čase pretrvávajúcej pandémie ochorenia COVID-19 a pomalého globálneho rastu.
Podľa čínskeho ministerstva obchodu dosiahol celkový objem obchodu s tovarom medzi Čínou a krajinami pozdĺž trás BRI od roku 2013 do roku 2021 takmer 11 biliónov USD, zatiaľ čo obojsmerné investície presiahli 230 miliárd USD.
Si Ťin-pching vo svojej správe ocenil iniciatívu BRI ako snahu o spoluprácu a uviedol, že to dokazuje, že Čína v poslednom desaťročí sledovala proaktívnejšiu stratégiu otvárania sa.
Medzinárodné spoločenstvo privítalo iniciatívu BRI ako verejné dobro aj ako platformu spolupráce, zdôraznil a dodal, že Čína je hlavným obchodným partnerom pre viac ako 140 krajín a regiónov, je lídrom na svete v celkovom objeme obchodu s tovarom a je hlavnou destináciou pre globálne investície a vedúcou krajinou v investíciách do zahraničia.
Si Ťin-pching tiež prisľúbil, že Čína bude neustále rozširovať inštitucionálne otváranie sa, pokiaľ ide o pravidlá, predpisy, riadenie a normy.
Bude vyvíjať úsilie na urýchlenie transformácie krajiny na obchodníka s kvalitou, na podporu vysokokvalitného rozvoja iniciatívy BRI a zachovanie rozmanitosti a stability medzinárodného hospodárskeho prostredia a obchodných vzťahov, dodal.
https://news.cgtn.com/news/2022-10-16/An-open-China-s-new-development-brings-new-opportunities-for-the-world-1ebpsL8hblC/index.html
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk