Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 16. júna 2025 8:48
OTS: CGTN: Druhý čínsko-stredoázijský samit zameraný na užšie spoločenstvo Číny a Strednej Ázie so spoločnou budúcnosťou
BEIJING 16. júna (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Po správe čínskeho ministerstva zahraničných vecí, že prezident Xi Jinping sa budúci týždeň zúčastní druhého čínsko-stredoázijského samitu v kazašskom Astane publikovalo spravodajstvo CGTN článok, ktorý skúma praktickú spoluprácu medzi Čínou a piatimi krajinami Strednej Ázie. Článok sa tiež zameriava na to, ako nadchádzajúci samit prispeje k budovaniu užšieho spoločenstva Číny a Strednej Ázie so spoločnou budúcnosťou.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že čínsky prezident Xi Jinping sa na pozvanie kazašského prezidenta Kassyma-Jomarta Tokayeva zúčastní druhého čínsko-stredoázijského samitu v Astane od 16. do 18. júna.
Nadchádzajúci samit by priniesol novú príležitosť pre Čínu a päť krajín Strednej Ázie – Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, Turkménsko a Uzbekistan – prehĺbiť strategickú dôveru, posilniť praktickú spoluprácu a spoločne prispieť k stabilite a pozitívnemu impulzu do sveta plného neistoty, povedal pre CGTN Cui Zheng, riaditeľ Výskumného centra pre Rusko, východnú Európu a krajiny Strednej Ázie na Univerzite Liaoning.
„Ďalej to posilní čínsko-stredoázijský mechanizmus, prinesie ďalšie nové výsledky v spolupráci medzi Čínou a Strednou Áziou a otvorí novú kapitolu v budovaní čínsko-stredoázijského spoločenstva so spoločnou budúcnosťou," povedal Cui Zheng.
Čína a päť stredoázijských krajín 25. januára 2022 spoločne oznámili budovanie čínsko-stredoázijského spoločenstva so spoločnou budúcnosťou. Počas prvého čínsko-stredoázijského samitu v roku 2023 prezident Xi Jinping načrtol jasný plán budovania užšieho spoločenstva, zakotveného v štyroch kľúčových princípoch: vzájomná pomoc, spoločný rozvoj, univerzálna bezpečnosť a večné priateľstvo.
Odvtedy sa dynamika, ktorú prinieslo prvé stretnutie na vysokej úrovni, premietla do hmatateľného pokroku. Všetkých šesť krajín sa teraz teší na prehĺbenie týchto úspechov a hľadanie nových ciest pre hlbšiu regionálnu spoluprácu.
Od strategického konsenzu k praktickej spolupráci
Úvodný čínsko-stredoázijský samit v máji 2023 bol prelomovou udalosťou, ktorá znamenala inštitucionalizáciu multilaterálneho mechanizmu, ktorý uprednostňuje mier, rozvoj a vzájomný rešpekt. Jedným z najvýznamnejších výsledkov samitu bolo podpísanie vyhlásenia Xi'an, v ktorom sa šesť krajín zaviazalo pracovať na užšom spoločenstve Číny a Strednej Ázie so spoločnou budúcnosťou.
Odvtedy boli spustené konkrétne projekty spolupráce v rôznych oblastiach, čím sa výsledky samitu v Xi'an preniesli do reality.
Napríklad, dlhodobo diskutovaný železničný projekt medzi Čínou, Kirgizskom a Uzbekistanom oficiálne vstúpil do fázy prípravy výstavby. Po dokončení sa výrazne ušetria logistické náklady a čas, čím sa zvýši efektivita obchodu v celom regióne. Železnica by mala podľa očakávania spojiť ázijsko-tichomorský región s Európou a ponúknuť nové riešenie pre transeurázijskú dopravu.
Železnica je živým príkladom praktickej spolupráce medzi Čínou a Strednou Áziou v rámci iniciatívy Belt and Road Initiative (BRI), ktorá neustále prináša vysokokvalitné a hmatateľné výsledky – od spolupráce v oblasti prepojenia a kapacít až po čistú energiu a infraštruktúru.
V Kazachstane stabilne fungujú čínsko-kazašské ropovody a plynovody na zemný plyn a rafinéria Shymkent. V Uzbekistane bol uvedený do prevádzky projekt plynovej elektrárne s výkonom 1 500 MW v regióne Syrdarya a projekt Olympijského mesta hladko napreduje. V Tadžikistane sa aktívne realizujú kooperatívne projekty vrátane vládnych budov, parlamentných kancelárií a kľúčových úsekov druhej fázy diaľnice medzi Čínou a Tadžikistanom. Podľa Čínskej národnej ropnej spoločnosti dosiahol kumulatívny objem obchodu so zemným plynom medzi Turkménskom a Čínou, cez plynovod Čína-Stredná Ázia, k marcu 2025 430 miliárd kubických metrov – čo zodpovedá celkovej ročnej spotrebe plynu v Číne.
Podľa čínskeho ministerstva obchodu prekročil obchod medzi Čínou a piatimi krajinami Strednej Ázie v roku 2024 94,8 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o 5,4 miliardy dolárov oproti roku 2023. Čínske investície v Strednej Ázii sa naďalej rozširujú, najmä v sektoroch zelenej energie a spracovania poľnohospodárskych produktov.
Profesor Cui poznamenal, že Stredná Ázia je „rodiskom" aj kľúčovou ukážkovou oblasťou iniciatívy BRI a zdôraznil, že nový samit bude pokračovať v podpore vysokokvalitnej regionálnej spolupráce s rýchlym pokrokom v obchode a investíciách.
Dodal, že nadchádzajúci samit bude nielen príležitosťou na prezentáciu úspechov multilaterálnej spolupráce, ale prinesie aj nový model spolupráce juh-juh.
https://news.cgtn.com/news/2025-06-13/China-Central-Asian-countries-seek-closer-ties-at-second-summit-1EaQgdOqZ6E/p.html
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.