OTS: CGTN: Čína bude pokračovať v implementácii vízie Putrajaya ...
OTS, 21. novembra 2022 8:29
OTS: CGTN: Čína bude pokračovať v implementácii vízie Putrajaya Vision 2040
PEKING 21. novembra (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - „Ako hovorí thajské príslovie: „Žneš to, čo si zasial." Spoločne sme zasiali semienko Vízie z Putrajaya. Je čas, aby sme pestovali, ošetrovali a podporovali rozkvitajúci kvet spoločného rozvoja Ázie a Tichomoria!" Čínsky prezident Si Ťin-pching to povedal v piatok na 29. stretnutí lídrov ekonomík krajín Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) v Thajsku.
V roku 2020 lídri krajín APEC prijali víziu Putrajaya Vision 2040, nový dlhodobý plán, ktorý má nahradiť „Bogorské ciele" – záväzok lídrov krajín APEC z Bogorskej deklarácie z roku 1994 dosiahnuť voľný a otvorený obchod a investície do roku 2010 pre priemyselne rozvinuté ekonomiky a do roku 2020 pre rozvojové ekonomiky v Ázii a Tichomorí.
Bogorské ciele pomohli ekonomikám krajín APEC dosiahnuť výrazný pokrok v oblasti obchodu, investícií a hospodárskej integrácie – za 26 rokov sa hodnota regionálneho obchodu zvýšila päťnásobne, obojsmerné investície vzrástli dvanásťnásobne a takmer polovica výrobkov má nulové clá.
V roku 2020, keď mali byť „splnené", dosiahol objem obchodu Číny s ekonomikami APEC 2,87 bilióna USD, čo predstavovalo 62 % jej celkového zahraničného obchodu. Údaje ministerstva obchodu ukázali, že dovoz do krajiny sa zvýšil takmer 18-násobne, priemerné clo kleslo z 23,6 % na 7,5 % a dohody o voľnom obchode dosiahli hodnotu 19 z nuly.
Čína sa tiež podelila o svoj rozsiahly trh s ázijsko-tichomorským regiónom a svetom prostredníctvom každoročných podujatí na podporu obchodu, ako je napríklad veľtrh China International Import Expo.
Nová kapitola
Vo vízii Putrajaya Vision 2040 si ekonomiky APEC predstavujú „otvorené, dynamické, odolné a mierové ázijsko-tichomorské spoločenstvo pre prosperitu všetkých ľudí a budúcich generácií, ktoré sa má dosiahnuť do roku 2040".
Na základe pokroku dosiahnutého v rámci Bogorských cieľov sa nový plán zameriava na podporu regionálneho voľného obchodu, podporu inovácií a digitalizácie a dosiahnutie „silného, vyváženého, bezpečného, udržateľného a inkluzívneho rastu".
Cieľ Číny, podporovať vysokoštandardné otváranie sa, udáva tón pre jej budúci prínos k implementácii vízie Putrajaya Vision 2040.
V správe pre 20. národný zjazd Komunistickej strany Číny Si Ťin-pching uviedol, že Čína bude neustále rozširovať inštitucionálne otváranie sa, urýchľovať svoju transformáciu na obchodníka s kvalitou, podporovať podnikateľské prostredie na svetovej úrovni a usilovať sa o zachovanie rozmanitosti a stability medzinárodného hospodárskeho prostredia, ako aj hospodárskych a obchodných vzťahov.
„Budeme presadzovať širší program otvárania sa vo viacerých oblastiach a do väčšej hĺbky, pôjdeme čínskou cestou modernizácie, zavedieme nové systémy pre otvorenú ekonomiku vyššieho štandardu a budeme pokračovať v zdieľaní našich rozvojových príležitostí so svetom, najmä s ázijsko-tichomorským regiónom," povedal Si Ťin-pching v piatok.
Na minuloročnom stretnutí hospodárskych lídrov APEC Si Ťin-pching povedal, že otvorenosť je základom ázijsko-tichomorskej spolupráce. „Musíme podporovať otvorený regionalizmus, riadiť sa usmerneniami vízie APEC 2040 pri napredovaní regionálnej hospodárskej integrácie a pracovať na skorej realizácii vysokoštandardnej zóny voľného obchodu Ázie a Tichomoria (FTAAP)."
Čína, ktorá medzi prvými ratifikovala dohodu o Regionálnom komplexnom hospodárskom partnerstve (RCEP), ktorá nadobudla platnosť 1. januára 2022, sa snaží pripojiť ku komplexnej a progresívnej dohode o Transpacifickom partnerstve (CPTPP). Táto dvojica predstavuje dve dôležité cesty k dosiahnutiu FTAAP.
Keďže digitálne hospodárstvo má pre región čoraz väčší význam, Čína, v záujme ďalšej regionálnej hospodárskej integrácie, požiadala o pristúpenie k Dohode o partnerstve v oblasti digitálnej ekonomiky (DEPA). Digitálna ekonomika krajiny je druhá najväčšia na svete.
S cieľom prispieť k inkluzívnemu a udržateľnému rozvoju sa Čína usiluje o dosiahnutie stanovených maximálnych emisií oxidu uhličitého do roku 2030 a uhlíkovej neutrality do roku 2060.
Krajina bude podporovať rozvojové krajiny v rozvoji zelených a nízkouhlíkových energií a spolupracovať s partnerskými krajinami na rozvoji vysokokvalitnej spolupráce v rámci iniciatívy Jedno pásmo, jedna cesta, uviedol Si Ťin-pching.
https://news.cgtn.com/news/2022-11-18/China-will-continue-to-drive-implementation-of-Putrajaya-Vision-2040-1f3KsxA49bO/index.html
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk