Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 22. mája 2023 9:25
OTS: CGTN: Čína a Stredná Ázia si na významnom samite v Si-ane dali sľub vybudovať užšie spoločenstvo so spoločnou budúcnosťou
Peking 22. mája (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Nie náhodou bol Si-an vybraný za miesto prvého osobného stretnutia hláv štátov Číny a piatich stredoázijských krajín od nadviazania diplomatických vzťahov pred 31 rokmi.
Pred viac ako 2 100 rokmi sa Čang Čchien, vyslanec dynastie Chan, vydal z Čchang-anu, dnešného mesta Si-an v severozápadnej Číne, na cestu na Západ, čím otvoril dvere priateľstvu a výmene medzi Čínou a Strednou Áziou.
Čínsky prezident Si Ťin-pching vo svojom hlavnom prejave na samite Číny a krajín Strednej Ázie, ktorý sa konal v piatok vo východiskovom bode starobylej Hodvábnej cesty, pripomenul tisícročia trvajúce priateľstvo a ocenil, že tieto vzťahy sú v novej ére plné energie a vitality.
Pri objasňovaní toho, ako budovať spoločenstvo Číny a Strednej Ázie so spoločnou budúcnosťou, Si Ťin-pching zdôraznil potrebu vzájomnej podpory, spoločného rozvoja a zachovania všeobecnej bezpečnosti a večného priateľstva.
Na samite, ktorý sa konal od štvrtka do piatka, sa zúčastnili kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev, kirgizský prezident Sadyr Žaparov, tadžický prezident Emómalí-ji Rahmón, turkménsky prezident Serdar Berdimuhamedov a uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev.
Počas stretnutí alebo rozhovorov so Si Ťin-pchingom vyjadrili vedúci predstavitelia dôveru a odhodlanie posilniť spoluprácu s Čínou a vyjadrili podporu iniciatívam navrhovaným Čínou v oblasti globálneho rozvoja, bezpečnosti a civilizácie.
Určenie tempa spolupráce v rámci iniciatívy Jedno pásmo, jedna cesta
Stredná Ázia je miestom, kde sa začala iniciatíva Jedno pásmo, jedna cesta (BRI), keďže v prejave na kazašskej Nazarbajevovej univerzite v septembri 2013 Si Ťin-pching prvýkrát navrhol vybudovanie hospodárskeho pásma hodvábnej cesty. O mesiac neskôr v Indonézii navrhol vybudovanie Námornej hodvábnej cesty 21. storočia.
„V uplynulom desaťročí Čína a krajiny Strednej Ázie úzko spolupracovali na úplnom oživení Hodvábnej cesty a aktívnom prehlbovaní spolupráce orientovanej na budúcnosť, čím sa naše vzťahy dostali do novej éry," povedal Si Ťin-pching vo svojom prejave.
Diaľnicu Čína – Kirgizsko – Uzbekistan, rýchlostnú cestu Čína – Tadžikistan, ropovod Čína – Kazachstan a plynovod Čína – Stredná Ázia označil za súčasnú Hodvábnu cestu a nákladné vlaky, nákladné autá a lety Čína – Európa za súčasné ťavie karavány.
Okrem tradičných oblastí spolupráce by Čína a Stredná Ázia mali vytvoriť aj nové hnacie sily rastu v oblasti financií, poľnohospodárstva, znižovania chudoby, ekologického a nízkouhlíkového rozvoja, zdravotníckych služieb, zdravia a digitálnych inovácií, povedal Si Ťin-pching.
Obchod Číny s týmito piatimi krajinami dosiahol v roku 2022 hodnotu 70 miliárd USD, čo je viac ako 100-násobný nárast od nadviazania diplomatických vzťahov. Podľa čínskeho ministerstva obchodu predstavovali ku koncu marca priame čínske investície v Strednej Ázii viac ako 15 miliárd USD.
Spolupráca pre trvalý mier
Po vyhlásení nezávislosti piatich stredoázijských štátov v roku 1991 bola Čína medzi prvými krajinami, ktoré uznali ich suverenitu a nadviazali s nimi diplomatické vzťahy. Odvtedy Čína a tieto krajiny postupne vytvorili strategické partnerstvá.
Na piatkovom samite Si Ťin-pching zopakoval, že je potrebné zachovať zvrchovanosť, bezpečnosť, nezávislosť a územnú celistvosť stredoázijských krajín, rešpektovať voľbu ich obyvateľov, pokiaľ ide o cestu rozvoja, a podporovať ich úsilie o mier, harmóniu a pokoj.
„Je dôležité, aby sme konali v rámci Globálnej bezpečnostnej iniciatívy a pevne sa postavili proti vonkajším pokusom zasahovať do vnútorných záležitostí regionálnych krajín alebo podnecovať farebné revolúcie," zdôraznil.
Čína a Stredná Ázia by podľa čínskeho lídra mali naďalej zachovávať nulovú toleranciu voči trom silám – terorizmu, separatizmu a extrémizmu – a usilovať sa o riešenie bezpečnostných otázok v regióne.
Posilnenie dialógu medzi civilizáciami
Vo štvrtok večer si lídri pozreli aj umelecké predstavenie, v ktorom tanečníci oblečení v kostýmoch terakotových bojovníkov pochodovali v rytme bubnov pri príležitosti otvorenia roka kultúry a umenia národov Číny a Strednej Ázie, ako aj festivalu umenia mládeže Číny a Strednej Ázie.
Pracovníci kultúry odovzdávajúci posolstvá priateľstva, ako aj podnikatelia hľadajúci obchodné príležitosti, zdravotnícki pracovníci bojujúci proti ochoreniu COVID-19 a zahraniční študenti usilujúci sa o ďalšie vzdelávanie sú súčasnými vyslancami dobrej vôle, povedal v piatok Si Ťin-pching.
Čínske univerzity prijímajú čoraz viac študentov zo Strednej Ázie a prostredníctvom výmeny mládeže podporujú vzájomné porozumenie a blízkosť. Pred pandémiou ochorenia COVID-19 zaznamenal počet stredoázijských študentov študujúcich v Číne v rokoch 2010 až 2018 ročný nárast o viac ako 12 %.
S cieľom podporiť dialóg medzi civilizáciami bude Čína okrem iného naďalej poskytovať vládne štipendiá pre krajiny Strednej Ázie a otvorí špeciálne vlakové spoje pre turistiku na poznávanie kultúry v Strednej Ázii, oznámil Si Ťin-pching.
„Je dôležité, aby sme realizovali Iniciatívu globálnej civilizácie, pokračovali v našom tradičnom priateľstve a posilnili medziľudské výmeny," povedal.
https://news.cgtn.com/news/2023-05-19/China-Central-Asia-vow-to-build-closer-community-with-shared-future-1jVLJrBkwuI/index.html
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.