OTS: CGTN: Ako vnáša diplomacia medzi hlavami štátov ...
OTS, 6. mája 2025 8:12
OTS: CGTN: Ako vnáša diplomacia medzi hlavami štátov do čínsko-ruských vzťahov novú vitalitu?
Peking 6. mája (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - V kontexte rastúcej globálnej neistoty, premietnutej aj do rozširovania obchodného protekcionizmu a unilateralizmu vykazujú vzťahy medzi Čínou a Ruskom naďalej pozoruhodnú odolnosť a dynamiku. V roku 2024 dosiahol bilaterálny obchod medzi oboma krajinami rekordných 244,8 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 1,9 percenta. TO je dôkaz trvalej sily ich strategického partnerstva.
Andrej Denisov, prvý podpredseda výboru zahraničných vecí rady Ruskej federácie a bývalý veľvyslanec v Číne, zdôraznil, že strategické vedenie oboch hláv štátov bolo kľúčovým faktorom pre udržanie stabilného a trvalého rozvoja čínsko-ruských vzťahov.
Čína v nedeľu oznámila, že prezident Xi Jinping uskutoční na pozvanie prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina od 7. do 10. mája štátnu návštevu Ruska a zúčastní sa v Moskve osláv 80. výročia víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne. Všeobecne sa očakáva, že nadchádzajúca návšteva podčiarkne zásadnú úlohu diplomacie hláv štátov pri presadzovaní komplexného strategického partnerstva a koordinácie medzi Čínou a Ruskom v novej ére.
Základná záruka
Za posledných približne desať rokov sa Xi Jinping a Putin stretli pri rôznych bilaterálnych a multilaterálnych príležitostiach viac ako 40-krát. Ich časté, úprimné a strategické výmeny názorov sa stali základným kameňom stabilného a rozvíjajúceho sa čínsko-ruského vzťahu.
V roku 2013 si Xi Jinping ako čínsky prezident vybral práve Rusko ako prvú destináciu svojej štátnej návštevy, čím odštartoval novú fázu bilaterálnych vzťahov založených na rovnosti, vzájomnej dôvere a podpore, spoločnej prosperite a trvalom priateľstve.
Počas návštevy Xi Jinpinga v Moskve v júni 2019 sa obaja lídri dohodli na povýšení bilaterálnych vzťahov na úroveň komplexného strategického partnerstva a koordinácie pre novú éru, čím otvorili novú kapitolu vo vzťahoch medzi Čínou a Ruskom.
Po znovuzvolení za čínskeho prezidenta v marci 2023 Xi Jinping zopakoval návštevu Ruska znovu ako svoju prvú štátnu pracovnú cestu. Po Putinovom znovuzvolení za prezidenta Ruskej federácie v máji 2024 si Putin podobne vybral Čínu pre svoju prvú zahraničnú návštevu, čím zdôraznil hlboký osobný vzťah a strategickú dôveru medzi oboma lídrami.
„Prezident Xi Jinping si udržiava úctivý, priateľský, otvorený a zároveň obchodný štýl komunikácie," poznamenal prezident Putin a opísal ich stretnutia „nielen ako dialóg medzi starými priateľmi, ale aj produktívnu diskusiu o bilaterálnych a globálnych otázkach".
V nedávnom článku publikovanom v ruských médiách uviedol čínsky veľvyslanec v Rusku Zhang Hanhui, že vedúca úloha oboch hláv štátov predstavuje základnú záruku udržania vysokej úrovne čínsko-ruských vzťahov.
Prekonávanie globálnej neistoty pomocou bilaterálnej stability
Začiatkom roka 2025 sa Xi Jinping a Putin stretli virtuálne, aby udali tón spolupráce pre nasledujúci rok. Zaviazali sa prehĺbiť strategickú spoluprácu, podporovať národný rozvoj a revitalizáciu a spoločne chrániť medzinárodnú spravodlivosť a právo.
Prezident Xi Jinping zdôraznil svoju pripravenosť na spoluprácu s prezidentom Putinom na posunutí bilaterálnych vzťahov na novú úroveň a vyzval obe strany, aby sa vyrovnali s neistotou vonkajšieho prostredia so stabilitou a odolnosťou čínsko-ruských vzťahov.
Ma Youjun, odborník z Akadémie spoločenských vied provincie Heilongjiang, v komentári k virtuálnemu stretnutiu poukázal na to, že vďaka diplomacii hláv štátov sú čínsko-ruské vzťahy čoraz zrelšie, dynamickejšie a odolnejšie, čím vnášajú nielen vitalitu do ich partnerstva, ale aj stabilitu na širšiu medzinárodnú scénu.
Tento názor je v súlade s najnovším vyhlásením čínskeho ministerstva zahraničných vecí, ktoré vyjadrilo istotu, že nadchádzajúca návšteva prezidenta Xi Jinpinga povedie k prehĺbeniu vzájomnej politickej dôvery, posilneniu strategickej koordinácie a rozšíreniu praktickej spolupráce medzi oboma stranami.
Ako uviedlo ministerstvo, „dôležité vzájomné porozumenie medzi oboma prezidentmi prinesie hmatateľnejšie výhody obom národom a prispeje k väčšej stabilite a pozitívnej energii v medzinárodnom spoločenstve."
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk