Bratislava 4. septembra (TASR/OTS) - Chystáte sa podnikať v oblasti, kde potrebujete splniť špecifické požiadavky na vzdelanie či prax? Ak ste vzdelanie či štátnice z cudzieho jazyka získali na zahraničnej škole, budete to mať trocha komplikovanejšie.
Čo treba na založenie firmy?
Na získanie živnostenského oprávnenia, rovnako ako na
založenie s.r.o. budete v niektorých prípadoch potrebovať nostrifikovať (teda inak povedané úradne uznať) vaše vzdelanie nadobudnuté v zahraničí. Týka sa to živností, ktorých založenie je možné len po splnené požiadaviek daných živnostenským zákonom – teda tzv. regulovaných povolaní na ktoré je potrebné nadobudnutie určitého vzdelania, praxe či oprávnení. Ide o remeselné, alebo viazané živnosti.
Hlavnou podstatou nostrifikácie vzdelania je teda uznanie rovnocennosti dokladu, nadobudnutého v zahraničí (teda diplom, alebo štátna skúška) s dokladmi vydávanými na Slovensku.
Foto: Firmáreň.sk Založenie živnosti na niektoré činnosti je možné len po splnení určitých podmienok vyžadovaných živnostenským zákonom - napríklad vzdealanie alebo prax. Ide o takzvané "regulované povolania" inak povedané viazané alebo remeselné živnosti. Čo robiť ak som získal vzdelanie v zahraničí? V takom prípade je potrebná nostrifikácia. Čo je to? Jej podstata spočíva v tom, že doklad, preukazujúci vzdelanie získané v inej krajine ako v Slovenskej republike bude považovaný za rovnocenný doklad tak, ako keby bol vydaný na území Slovenskej republiky a slovenskou inštitúciou.
Čoho sa týka nostrifikácia?
- Vysokoškolské diplomy
- Absolventské diplomy
- Vysvedčenia
- Osvedčenia o kvalifikácií alebo iné doklady, preukazujúce vzdelanie získané v zahraničí
Kam mám ísť s takýmto dokladom o vzdelaní?
Uznávanie zahraničných dokladov má na starosti SUDV, teda sekcia uznávania dokladov o vzdelaní zo zahraničia, ktorá je súčasťou Ministerstva školstva SR. Žiadosť sa podáva poštou, alebo osobne na podateľni Ministerstva školstva.
Ako dlho uznávanie trvá?
Dĺžka nostrifikácie sa môže líšiť v závislosti od povolania. V zásade však musia byť dodržané tieto lehoty:
-
Do 3 mesiacov v prípade uznania
pedagogických povolaní
-
Do 2 mesiacov v prípade uznania
ostatných povolaní
Čo treba doložiť?
1. Vyplnenú žiadosť o uznanie na výkon regulovaného povolania
2. Kópiu dokladu totožnosti
3. Doklad o zahraničnom vzdelaní
4. Výpis o absolvovaných skúškach a predmetoch
alebo dodatok k diplomu či iným dokladom.
V bodoch 3 a 4 musí ísť o úradný preklad do slovenského jazyka, overený matrikou či notárom.
Pozor, ministerstvo vám tieto doklady nevráti, preto je lepšie doložiť osvedčené kópie.
5. Kópia dokladu o predchádzajúcom najvyššom ukončenom vzdelaní.
6. Správny poplatok v hodnote
99,50 €..
Ak už tento doklad bol uznaný v inom členskom štáte EÚ, EHP alebo vo Švajčiarsku a zároveň toto uznanie nebolo vykonané v štáte vydania, poplatok je iba 33€. V tomto prípade však treba doložiť aj doklad o nostrifikácii v tomto štáte, ktorý musí byť opäť úradne preložený a overený na matrike či notárom.
7. Potvrdenie o pedagogickej praxi, V prípade žiadosti o
výkon pedagogického povolania, treba priložiť aj potvrdenie o pedagogickej praxi (ak existuje).
8. Ak to zákon vyžaduje, tak iné doklady.
V prípade dokladov vydaných v českom či latinskom jazyku nie je nutný úradný preklad. Zároveň máte možnosť spraviť vlastný preklad v anglickom, nemeckom, ruskom, maďarskom a francúzskom jazyku. V prípade pochybností si však ministerstvo môže vyžiadať jeho súdne preloženie.
Akým spôsobom možno uhradiť správny poplatok?
- Poštovou poukážkou
- Bankovým prevodom
- Kolkovými známkami zakúpenými na pošte – Nelepia sa, len sa priložia k žiadosti
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.