Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 18. septembra 2023 10:24
• V utorok sa v Paríži zišli najvyšší politickí predstavitelia a poprední predstavitelia podnikateľského sektora z Afriky a Kórejskej republiky, aby diskutovali o regionálnej integrácii, priemyselnej produktivite a spôsoboch ďalšieho hospodárskeho rastu a spolupráce.
• Na obchodnom samite Afriky a Kórey sa zúčastnilo viac ako 150 lídrov. Na podujatí vystúpili: Wamkele Mene, generálny tajomník Africkej kontinentálnej zóny voľného obchodu (AfCFTA), Albert Muchanga, komisár pre obchod a priemysel Africkej únie (AÚ), Jang Sung-min, osobitný vyslanec a vysoký tajomník prezidenta pre budúcu stratégiu RK, Mzé Abdou Mohamed Chanfiou, minister financií Komorskej únie, Sim Thsabalala, generálny riaditeľ Standard Bank a Yu Jeong-joon, podpredseda predstavenstva SK Group.
Seoul 18. septembra (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Obchodný samit Afriky a Kórey zorganizovali v hoteli Peninsula v Paríži Kórejsko-africká nadácia a Kórejská obchodná a priemyselná komora (KCCI) s podporou Ministerstva zahraničných vecí Kórejskej republiky. Témou obchodného samitu bolo „Africko-Kórejské partnerstvo v ére veľkej transformácie".
Predseda Kórejsko-africkej nadácie, Lyeo Woon-ki, uviedol: „Tento samit bol zorganizovaný s cieľom položiť základy pre Kórejsko-africký samit 2024 naplánovaný na budúci rok a poskytnúť kórejským spoločnostiam príležitosť preskúmať stratégie vstupu na africký trh a zlepšiť pochopenie opatrení spolupráce, najmä vzhľadom na fázu úplnej implementácie dohody AfCFTA, ktorá sa začala v roku 2021." Kórejská vláda plánuje usporiadať Kórejsko-africký samit v roku 2024 v Kórei.
AfCFTA je najrozsiahlejšou zónou voľného obchodu z hľadiska geografického pokrytia aj počtu zúčastnených krajín od vzniku Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Päťdesiatštyri z 55 krajín Africkej únie (okrem Eritrey) sú členmi organizácie, ktorá zastupuje 1,3 miliardu ľudí a tento hospodársky blok sa môže pochváliť spoločným HDP vo výške 3,4 bilióna USD.
Na samite sa uskutočnili prezentácie a podrobné diskusie na témy ako hospodárskej integrácie, obchod, industrializácia a rozdiely v produktivite, ako aj možnosti spolupráce s kórejskými podnikmi a investormi z rôznych odvetví vrátane poľnohospodárstva, ťažby, energetiky, obnoviteľných zdrojov energie, výroby a digitalizácie.
Na zasadnutiach sa zúčastnilo viac ako 150 účastníkov vrátane Wamkele Meneho, generálneho tajomníka AfCFTA, Alberta Muchangu, komisára pre obchod a priemysel Komisie Africkej únie (African Union Comission), Jang Sung-mina, osobitného vyslanca a vysokého tajomníka prezidenta pre budúcu stratégiu Kórejskej republiky, Sima Tshabalalu, spoločného výkonného riaditeľa Standard Bank Group, Pan Ki-muna, bývalého generálneho tajomníka OSN, Yu Jeong-joona, podpredsedu a vedúceho oddelenia pre vládne a korporátne záležitosti USA pre SK Group a Seo Sang-hyuna, vedúceho výskumného pracovníka spoločnosti POSCO.
Bývalý Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vo videospráve pri príležitosti tejto udalosti uviedol: „Obchodný samit Afriky a Kórey je vynikajúcou iniciatívou" a dodal, že „Afrika sa nachádza v zlomovom bode a kontinent vstupuje do novej fázy silnej hospodárskej integrácie".
Pan Ki-mun ďalej uviedol: „Afrika sa veľmi rýchlo stáva najväčším rastovým trhom na svete" a ďalej zdôraznil: „Bez Afriky nemôžeme poskytnúť impulz pre zelenú revolúciu ani riešiť naliehavé globálne problémy, ako je napríklad klimatická kríza".
Wamkele Mene, generálny tajomník AfCFTA, počas zasadnutia v tento deň vystúpil s príspevkom, v ktorom uviedol: „Výzvy v Afrike sú zároveň príležitosťou pre investorov. „Hyundai" by mohol vybudovať výrobné základne v Afrike a „Samsung" by mohol rozšíriť svoje výrobné základne, a nielen v Južnej Afrike a Egypte, ako je to teraz."
Choi Kyong-lim, bývalý kórejský zástupca pre WTO CTG, uviedol: „Z geografického hľadiska je Kórea veľmi malá krajina, ale objem nášho obchodu je úplným opakom, keďže sme jednou z najväčších ekonomík na svete. Objem obchodu medzi Afrikou a Kóreou však predstavuje menej ako 2 percentá". Zároveň vyzval účastníkov, aby „vyvinuli úsilie na posilnenie hospodárskeho partnerstva medzi Afrikou a Kóreou".
Okrem toho, pán Choi pripomenul Kórejsko-africký samit 2024 a vyzval Afriku, aby podporila Busan EXPO 2030, ktoré by bolo pre Afriku významnou obchodnou príležitosťou.
Jang Sung-min, osobitný vyslanec a vysoký tajomník prezidenta Kórejskej republiky pre budúcu stratégiu, ktorý na podujatí zastupoval prezidenta Yoon Suk-yeola, uviedol, že „Afrika je v súčastnosti povýšená na najväčšie a najdôležitejšie centrum rastu na svetovej scéne. Veľké úsilie o regionálnu integráciu s AfCFTA bude bránou k neobmedzenému potenciálu Afriky. Prosperita Afriky sa spája nielen s medzinárodným spoločenstvom, ale aj s Kóreou, čo vytvára príležitosti pre nový trh pre kórejský súkromný sektor prostredníctvom vzájomne výhodného skutočného partnerstva".
Albert Muchanga, komisár pre obchod a priemysel AÚ, ktorý sa zúčastnil na diskusii o priemysle a veľkom zaostávaní v produktivite v Afrike, uviedol, že „zvýšenie rastu produktivity je nevyhnutné na dosiahnutie inkluzívneho rastu a udržateľného rozvoja v celej Afrike", a potom dodal: „Kórejská skúsenosť s rozvojom, prekonávanie rozdielov v produktivite protredníctvom investícií do rozvoja a využívania ľudského kapitálu je pre Afriku ponaučením a prostredníctvom partnerstva medzi Kóreou a Afrikou sa tento kontinent stane kľúčovým motorom globálnej hospodárskej expanzie."
Viceprezident Yu pre Medzinárodnú spoluprácu (International Cooperation) v spoločnosti SK Group, ktorá je druhým najväčším konglomerátom v Kórei, povedal: „Je mi cťou zúčastniť sa na tomto obchodnom samite, na ktorom sa budú skúmať nové možnosti spolupráce medzi kórejským súkromným sektorom a africkými krajinami. Ďalej uviedol: „Vzhľadom na neobmedzený obchodný potenciál tohto kontinentu je nevyhnutné posilniť bilaterálne vzťahy a lepšie porozumieť africkým národom.
„Tento samit je o to dôležitejší, pretože presahuje rámec obchodného fóra," povedal Lyeo Woon-Ki, predseda Kórejsko-africkej nadácie, a vyjadril nádej, že bude významnou príležitosťou na formovanie nových iniciatív spolupráce medzi Kóreou a Afrikou.
Fotografia – https://mma.prnewswire.com/media/2210076/photo_2023_09_13_22_59_41.jpg
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.