Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 25. apríla 2025 13:59
OTS: 4. výročné stretnutie projektu ONTOX: Dlhodobý prínos a udržateľnosť výstupov
Valencia, Španielsko 25. apríla (TASR/OTS) - Projekt ONTOX úspešne ukončil 4. výročné stretnutie, ktoré sa konalo 23. – 24. apríla v španielskej Valencii. Podujatie spojilo riešiteľov s medzinárodným Vedeckým poradným výborom za účelom diskusie dosiahnutých výsledkov a plánovanie ďalších krokov, keďže projekt vstupuje do záverečnej fázy. Stretnutie vo Valencii zdôraznilo kľúčové poslanie projektu ONTOX – priniesť eticky zodpovednú a vedecky podloženú zmenu v hodnotení bezpečnosti chemikálií bez využitia laboratórnych zvierat.
Počas dvoch dní sa účastníci z 19 odborných inštitúcií z Európy a USA venovali pokroku projektu ONTOX. V centre tejto iniciatívy stojí ambiciózny cieľ – integrovať prístup pravdepodobnostného hodnotenia rizík a využiť umelú inteligenciu na predikciu opakovaných toxických účinkov chemických látok na pečeň, obličky a vyvíjajúci sa mozog. Tento inovatívny prístup má potenciál zásadne premeniť hodnotenie chemických rizík vo farmaceutickom, kozmetickom aj potravinárskom priemysle.
Centrum experimentálnej medicíny, v. v. i. SAV (CEM SAV) je v projekte ONTOX lídrom pracovnej skupiny pre komunikáciu a zároveň má významnú riadiacu úlohu ako zástupca hlavného koordinátora pre celkové výstupy projektu v oblasti komunikácie, šírenia, využívania výsledkov a správy údajov. CEM SAV zodpovedá za celkovú komunikačnú stratégiu a tvorbu materiálov pre zainteresované strany z oblasti výskumu, regulačných orgánov, priemyslu, ale aj širokej verejnosti.
Tento rok sa program výročného stretnutia ONTOX zameral na základné stavebné kamene projektu. Prvou je OPRA, špičkový algoritmus vyvinutý v projekte, prispôsobený pre nové generácie pravdepodobnostného hodnotenia rizík (tzv PRA - z angl. probabilistic risk assessment). Výskumníci sa tiež bližšie pozreli na ONTOX Hub, ktorý predstavuje výkonnú platformu pre koncových používateľov nástrojov vyvinutých počas projektu. Patrí sem napríklad rastúca databáza modelov, metód a zdrojov podporujúcich PRA. Tieto nástroje tvoria kľúčovú súčasť dlhodobej udržateľnosti projektu ONTOX. Zabezpečia prístupnosť inovácií aj po oficiálnom ukončení projektu a ich úspešné používanie v praxi.
Tohtoročný program sa sústredil na analýzu základných stavebných prvkov projektu. Prvým z nich je OPRA – algoritmus vyvinutý v rámci projektu ONTOX a navrhnutý tak, aby umožňoval hodnotenie rizík na základe pravdepodobnosti. Výskumníci sa zároveň zamerali na ONTOX Hub, platformu určenú pre užívateľov nástrojov vytvorených počas projektu. Súčasťou tejto platformy je databáza modelov, metód a zdrojov na podporu PRA. Tieto nástroje predstavujú kľúčový prvok dlhodobej udržateľnosti ONTOX-u a zabezpečia dostupnosť a využitie inovácií v praxi aj po oficiálnom ukončení projektu.
„Tohtoročné výročné stretnutie bolo kľúčovým momentom pre celé ONTOX konzorcium a znamenalo impulz na posunutie projektu na novú úroveň,“ povedal prof. Mathieu Vinken, koordinátor projektu ONTOX (Vrije Universiteit Brussel). „Bola to príležitosť dohodnúť sa na konkrétnom prepojení výstupov jednotlivých pracovných skupín do jednotného algoritmu, ktorý má potenciál zásadne ovplyvniť budúcnosť hodnotenia rizík chemických látok v EÚ.“
Jedným z vrcholov podujatia bola posterová sekcia venovaná mladým výskumníkom. Dvanásť talentovaných mladých vedcov a vedkýň predstavilo svoje práce v oblasti hodnotenia rizík pomocou tzv. metód nového prístupu bez použitia laboratórnych zvierat. Po dôkladnom zhodnotení Vedeckým poradným výborom projektu ONTOX, bola cena za najlepší poster udelená Devonovi Barnesovi z Univerzity v Utrechte. Ocenenie získal za poster venovaný vývoju in vitro testov na predikciu nefrotoxicity. Ocenený vedec získal voľný vstup a možnosť prednášky na kongrese Európskej spoločnosti pre toxikológiu in vitro (ESTIV), ktorý sa uskutoční od 29. júna do 2. júla 2026 v holandskom Maastrichte.
„Projekt ONTOX naďalej rozvíja prístupy využívajúce metódy nového prístupu (NAMs) na predikciu nežiaducich účinkov spojených s negatívnymi dopadmi na ľudské zdravie. Je vzrušujúce sledovať, ako sa informácie z literatúry, in vitro a in silico zdrojov spájajú praktickým spôsobom, aby pomohli koncovým používateľom pri rozhodovaní o bezpečnosti chemických látok,“ uviedla Patience Browne, členka Vedeckého poradného výboru a hlavná administrátorka Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). „Výbor obzvlášť ocenil vynikajúci prínos a rozvoj začínajúcich vedcov a vedkýň, ako aj koordináciu práce rôznorodých pracovných skupín. S nadšením sledujeme, ako v projekte ONTOX umelá inteligencia stáva súčasťou praktických riešení a konceptov hodnotenie bezpečnosti chemikálií.“
Všetky poznatky, nástroje a nové spolupráce predstavené vo Valencii prispejú k zabezpečeniu udržateľnosti výstupov projektu ONTOX aj po jeho ukončení v roku 2026. Stretnutie bolo kľúčovým míľnikom, ktorý upevnil základy projektu a zároveň posilnil víziu prechodu od tradičnej toxikológie ku konceptom bez testovania na laboratórnych zvieratách.
O projekte ONTOX:
ONTOX (Ontology-driven and artificial intelligence-based repeated dose toxicity testing of chemicals for next-generation risk assessment) je projekt financovaný v rámci programu Horizont 2020 (H2020) Európskej komisie pre výskum a inovácie (Grantová dohoda č. 963845). Víziou ONTOX je poskytnúť funkčné a udržateľné riešenie na zlepšenie hodnotenia rizík chemických látok, bez nutnosti testovania na zvieratách, v súlade so zásadami toxikologického testovania 21. storočia a hodnotenia rizík novej generácie. ONTOX je súčasťou ASPIS klastra, kolaborácie troch H2020 projektov (ONTOX, PrecisionTox a RISK-HUNT3R). ASPIS klaster zosobňuje európske úsilie, zamerané na udržateľné a spoľahlivé hodnotenie rizika chemických látok, ktoré nebude využívať testovanie na zvieratách.
- Web: https://ontox-project.eu
- LinkedIn: @ONTOX
- X: @ONTOX_EUproject
- Facebook: @ONTOX
O Centre experimentálnej medicíny, v. v. i., SAV:
Centrum experimentálnej medicíny, v. v. i. (CEM), Slovenská akadémia vied (SAV) vzniklo spojením Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV, Ústavu normálnej a patologickej fyziológie SAV a Ústavu pre výskum srdca SAV do jedného centra. CEM SAV je zamerané na integrovaný výskum príčin, mechanizmov vzniku a možností prevencie, diagnostiky a liečby spoločensky závažných ochorení s dôrazom na ochorenia kardiovaskulárneho a nervového systému, metabolické poruchy, psychické poruchy a problematiku duševného zdravia, ako aj ochorenia, ktoré majú pôvod v prenatálnom a skorom postnatálnom období vývinu. Výskum sa realizuje na in silico, in vitro, ex vivo a in vivo úrovni s cieľom prenosu získaných poznatkov do klinickej praxe. Významnou súčasťou je hodnotenie účinkov bioaktívnych prírodných látok, ich derivátov a pôvodných syntetických látok s farmakoterapeutickým potenciálom, na animálnych modeloch ľudských ochorení a ľudských vzorkách, ako aj štúdium vedľajších nežiaducich a toxických účinkov chemických látok a žiarenia.
- Web: https://cem.sav.sk/en/
- LinkedIn: @Ústav experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV
- Facebook: @Institute of Experimental Pharmacology and Toxicology, CEM, Slovak Academy of Sciences
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.