Ukrajina: Počet obetí po útoku na Kryvyj Rih stúpol na 15, zranených je 130 ľudí
dnes 22:29
Kryvyj Rih 21. augusta (TASR) - Najmenej 15 ľudí zahynulo v juhoukrajinskom veľkomeste Kryvyj Rih po tom, čo ruské bezpilotné lietadlá v piatok zasiahli tamojšie rušné nákupné centrum. Na platforme Telegram o tom informoval šéf vojenskej správy Dnepropetrovskej oblasti Olexandr Hanža. Počet zranených sa podľa neho do večera zvýšil na najmenej 130, a to vrátane 23 detí. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.
Podľa Hanžu utrpelo 29 osôb - vrátane piatich detí - mimoriadne vážne zranenia. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom príspevku na sociálnej sieti Facebook označil incident za „absolútne cynický a zákerný útok na obyčajné nákupné centrum“. Podľa jeho slov útočili ruské drony v dvoch vlnách. „Pol hodiny po prvom zásahu a vypuknutí požiaru nasledoval ďalší útok, ktorý cielil na záchranárov,“ uviedol.
„Takéto útoky sú čistým terorizmom,“ zdôraznil prezident a dodal, že svet musí reagovať skutočným tlakom na agresora. „Aby mohol nastať mier, Rusko musí niesť reálnu zodpovednosť,“ dodal.
Vo svojom večernom videoposolstve hovoril Zelenskyj o „absolútnej krutosti“ zo strany Rusov, píše DPA. „Sú to jednoducho beštie,“ vyhlásil v nezvyčajne krátkom príhovore s tým, že Ukrajina ich za to určite poženie k zodpovednosti.
Kryvyj Rih, rodné mesto prezidenta Zelenského sa nachádza približne 350 kilometrov juhovýchodne od Kyjeva. Ruská armáda naň útočila bojovými dronmi a balistickými raketami aj pred niekoľkými dňami, pričom vtedy zahynuli dvaja civilisti a vyše desať ďalších utrpelo zranenia.
Ďalší ruský útok medzitým zasiahol v piatok večer Mykolajivskú oblasť. Podľa ukrajinského ministerstva vnútra tam zahynuli najmenej štyria ľudia vrátane troch detí. Dve z obetí mali jedenásť rokov, tretie dieťa malo dvanásť rokov, cituje nemecká agentúra.
Ruský útok tu podľa ministerstva zasiahol obchod, lekáreň a poštu. V Chersonskej oblasti na juhu krajiny zasa po ruskom delostreleckom ostreľovaní zomreli dvaja ľudia – 80-ročný muž a 92-ročná žena, čo na Telegrame potvrdil šéf tamojšej vojenskej správy Olexandr Prokudin.
Rusko vedie útočnú vojnu proti Ukrajine už takmer štyri a pol roka, pričom v posledných mesiacoch intenzívnejšie cieli na civilné objekty, píše DPA.
Mŕtvych a zranených hlásia medzitým aj z Ruskom okupovaného Donbasu. Pri ukrajinských útokoch tam zahynulo najmenej päť ľudí a ďalších 13 utrpelo zranenia. Informoval o tom Moskvou dosadený gubernátor Denis Pušilin, ktorého vyjadrenie citovala ruská štátna tlačová agentúra TASS.
3 zsl