SHMÚ: Valószínűleg megdől az országos melegrekord (2)

dnes 16:07
Pozsony, június 26. (TASR) - Valószínűleg megdől az országos melegrekord, és három egymást követő nap is meghaladja a hőmérséklet a 40 Celsius-fokot – tájékoztatott közösségi oldalán a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ). A mostani rekordot Ógyallán (Hurbanovo) mérték 2007 júliusában, 40,3 Celsius-fokot – tájékoztatta a TASR hírügynökséget Ivan Garčár, az SHMÚ szóvivője. „A hétvégén további forró trópusi légtömegek érkeznek, hétfőn (június 29.) lesz a csúcs, majd nyugati irányból hidegfront hoz enyhülést” – közölte a meteorológiai intézet. A napi csúcshőmérséklet nagyon sok helyen haladja majd meg a 35 fokot, a legmelegebb területeken pedig néhol 40 foknál is több lehet. Nem zárható ki, hogy a déli járásokban több napon át lesz 40 fokos hőség. „Szinte biztos, hogy az eddigi júniusi 38,8 Celsius-fokos rekord (Szomotor, 2022, június 30.) már szombaton megdől” – állítja az intézet. Az is majdnem biztos, hogy megdől a 40,3 fokos ógyallai abszolút rekord is. „A számítógépes előrejelzési modell egyelőre 38 fokkal számol Ógyallán, de az erős napsütés és a szélcsend miatt ennél még melegebb lesz” – jósolja az SHMÚ. Hétfőn lesz a legnagyobb hőség, 41 Celsius-fok körüli csúcsérték várható, ami példa nélküli a mérések 1871-es kezdete óta. Az intézet arra kéri a lakosságot, figyelje a honlapján kiadott riasztásokat. „Részben azért ennyire rendkívüli ez a hőhullám, mert az évnek ebben a szakaszában a leghosszabbak a nappalok, az éjszakák pedig a legrövidebbek, így éjszaka nem tud eléggé lehűlni a levegő, napközben pedig újra gyorsan felforrósodik” – magyarázták az intézet szakértői. Az ország döntő részén már most is első-, másod- vagy harmadfokú riasztás érvényes. A Közegészségügyi Hivatal figyelmeztet, hogy a veszélyeztetett személyek közé tartoznak a gyerekek, az idősek, a várandós nők és a krónikus betegek – különösen a szív- és érrendszeri, a légzőszervi betegek, a mentális betegségekkel küzdők, és a túlsúlyosak. A hőségben túlhevülhet a szervezet – levertség, álmosság, fejfájás, szédülés, émelygés és hányás jelentkezhet. Szélsőséges esetekben ájulás, sőt halálesetek is előfordulhatnak – figyelmeztetett a hivatal. A legfontosabb, hogy mindenki igyon elég folyadékot, akkor is, ha nem érez szomjúságot. Vissza kell fogni a fizikai munkát, a testedzést, kerülni kell a tűző napot, a lehető legkevesebbet kell a szabadban tartózkodni. A mentősök azt tanácsolják, hogy kánikulában együnk könnyebb ételeket, öltözzünk megfelelően, viseljünk kalapot, sapkát, napszemüveget, használjunk naptejet. Gyerekeket és háziállatokat tilos a tűző napon vagy a leparkolt autóban hagyni. Aki szédülést, émelygést érez, kérjen segítséget. FIGYELEM: A hírt a 2-4. és a 6. bekezdéssel bővítettük. klm hlp
Všetko o agentúre
Spravodajský servis
Mobilné aplikácie
Videá
PR servis OTS
Fotografie
Audioservis
Archív a databázy
Monitoring