SHMÚ: Valószínűleg megdől az országos melegrekord
dnes 14:05
Pozsony, június 26. (TASR) - Valószínűleg megdől az országos melegrekord, és három egymást követő nap is meghaladja a hőmérséklet a 40 Celsius-fokot – tájékoztatott közösségi oldalán a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ). A mostani rekordot Ógyallán (Hurbanovo) mérték 2007 júliusában, 40,3 Celsius-fokot – tájékoztatta a TASR hírügynökséget Ivan Garčár, az SHMÚ szóvivője.
Hétfőn lesz a legmelegebb, 41 Celsius-fok körüli csúcsérték várható, ami példa nélküli a mérések 1871-es kezdete óta. Az intézet arra kéri a lakosságot, figyelje a honlapján kiadott riasztásokat.
Az ország döntő részén már most is első-, másod- vagy harmadfokú riasztás érvényes.
A Közegészségügyi Hivatal figyelmeztet, hogy a veszélyeztetett személyek közé tartoznak a gyerekek, az idősek, a várandós nők és a krónikus betegek – különösen a szív- és érrendszeri, a légzőszervi betegek, a mentális betegségekkel küzdők, és a túlsúlyosak. A hőségben túlhevülhet a szervezet – levertség, álmosság, fejfájás, szédülés, émelygés és hányás jelentkezhet. Szélsőséges esetekben ájulás, sőt halálesetek is előfordulhatnak – figyelmeztetett a hivatal.
A legfontosabb, hogy mindenki igyon elég folyadékot, akkor is, ha nem érez szomjúságot. Vissza kell fogni a fizikai munkát, a testedzést, kerülni kell a tűző napot, a lehető legkevesebbet kell a szabadban tartózkodni. A mentősök azt tanácsolják, hogy kánikulában együnk könnyebb ételeket, öltözzünk megfelelően, viseljünk kalapot, sapkát, napszemüveget, használjunk naptejet. Gyerekeket és háziállatokat tilos a tűző napon vagy a leparkolt autóban hagyni. Aki szédülést, émelygést érez, kérjen segítséget.
klm hlp