Kórea: Bývalého ministra spravodlivosti odsúdili na 25 rokov

22. júna 2026 9:18
Soul 22. júna (TASR) - Soulský súd v pondelok odsúdil na 25 rok väzenia bývalého ministra spravodlivosti Pak Sung-džeho, ktorý zohral kľúčovú úlohu počas krátko trvajúceho stanné práva. To vyhlásil koncom roka 2024 bývalý, dnes už na doživotie odsúdený prezident Jun Sok-jol. TASR tom informuje podľa správ agentúr AFP a Jonhap. Pak Sung-dže bol uznaný za vinného z účasti na „povstaní“, informoval Jonhap s odvolaním sa na Ústredný okresný súd v Soule. Stanné právo vyhlásené Junom trvalo iba šesť hodín, keďže poslancom sa podarilo odhlasovať jeho zrušenie. Pak v tom čase zvolal stretnutie predstaviteľov ministerstva spravodlivosti, aby si overil kapacitu väzníc pre prípad, že by úrady zatkli protivládne osobnosti, uviedla prokuratúra v obžalobe. Ako minister spravodlivosti „nariadil spoluprácu s velením stanného práva... za predpokladu, že nariadenie nadobudne účinnosť,“ píše sa v rozsudku. Prokuratúra žiadala pre exministra trest 20 rokov s odôvodnením, že „zneužitím moci zmenil zákon na nástroj povstania a ohrozil právny štát“. Keďže neprejavil žiadnu ľútosť, súd mu udelil o päť rokov dlhší trest. Okrem Juna a Paka už juhokórejské súdy v súvislosti so stanným právom odsúdili bývalého premiéra Han Tok-sua na 15 rokov a exministra vnútra I Sang-mina na deväť rokov väzenia. 4 26 faz smi
Všetko o agentúre
Spravodajský servis
Mobilné aplikácie
Videá
PR servis OTS
Fotografie
Audioservis
Archív a databázy
Monitoring