Fico sa v pondelok stretne v Jerevane s ukrajinským prezidentom Zelenským
včera 14:02
Bratislava 2. mája (TASR) - Slovenský premiér Robert Fico sa má v pondelok stretnúť v arménskom Jerevane na summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Dohodli sa na tom počas sobotného telefonátu. Navzájom sa majú navštíviť aj v hlavných mestách oboch krajín. Premiér o tom informoval na Facebooku.
„Dohodli sme sa, že sa krátko stretneme v pondelok v Jerevane na summite EPC a že budeme pokračovať vo formáte spoločných vlád, zároveň sa vzájomne navštívime v hlavných mestách našich krajín,“ konštatoval Fico.
Napriek tomu, že na niektoré témy majú podľa neho obe krajiny rozdielne názory, majú spoločný záujem na dobrých a priateľských vzťahoch medzi SR a Ukrajinou. „Potvrdil som, že Slovensko podporuje ambície Ukrajiny vstúpiť do EÚ, pretože Slovensko si želá, aby Ukrajina ako náš sused bola stabilná a demokratická krajina,“ podotkol Fico.
Telefonát podobnými slovami zhodnotil aj ukrajinský prezident. „Potrebujeme silné vzťahy medzi našimi krajinami a obaja o to máme záujem. Bolo dôležité počuť, že Slovensko podporuje členstvo Ukrajiny v EÚ a je pripravené podeliť sa o svoje skúsenosti s pristúpením,“ uviedol Zelenskyj na platforme X.
Premiér SR počas telefonátu zároveň zdôraznil, že „žiadna mierová dohoda vo vojenskom konflikte s Ruskou federáciou nie je možná bez súhlasu ukrajinskej strany“.
12 hl von lik