Ellenzék: Ficonak kellene aláírnia a Putyinnak írt levelet
dnes 16:15
Pozsony, március 13. (TASR) - Robert Fico (Smer-SD) kormányfőnek kellene aláírnia az ellenzéki pártok Vlagyimir Putyinnak írt levelét – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Michal Šimečka, a PS elnöke, František Mikloško, a KDH képviselője és Juraj Šeliga, a parlamenten kívüli Demokrati alelnöke. Ezzel Fico felszólítására reagáltak, hogy az ellenzéki pártok elnökei is írják alá a Volodimir Zelenszkij írt levelét. Abban arra kéri az ukrán elnököt, hogy indítsa újra a szállítást a Barátság kőolajvezetéken.
„Az ellenzéki pártok visszautasítják ezt a manipulációt. Azt javasoljuk a kormánypártoknak, hogy írják alá azt a Vlagyimir Putyinnak írt levelet, melyet több ellenzéki párt fogalmazott meg, hiszen Putyin robbantotta ki a konfliktust. Ő döntött úgy, hogy tankokat, drónokat, rakétákat szabadít Ukrajnára. Már több mint négy éve tart ez a véres háború. Ő döntött úgy, hogy bombázni fogja az ukrajnai kőolajvezetékeket, ezért rongálódott meg a Barátság kőolajvezeték, és ezért vannak most problémái Szlovákiának a kőolajellátással” – mondta Šimečka.
„Ha Robert Fico meg akarja oldani ezt a problémát, készek vagyunk együttműködni, de szólítsuk fel közösen Putyint, hogy hagyja abba Ukrajna bombázását, azonnal kössön békét, amelyről egyébként Fico oly gyakran beszél. Felszólítjuk a kormánypártok elnökeit, hogy írják alá ezt a levelet” – tette hozzá a PS elnöke.
Milan Majerský, a KDH elnöke szerint mivel Robert Fico a kormányfő, neki kell lépnie. „A mi aláírásunkat nem kapja meg az alibista levelére. Ahelyett, hogy gyáván az ellenzék háta mögé akar bújni és elhárítani magáról a felelősséget, az emberek problémáit kell megoldania, a fuvarozók problémáit, és a magas üzemanyagárakkal kell foglalkoznia. A KDH nem fog asszisztálni a kormányfő politikai színjátékához. Felszólítjuk, hogy kezdjen végre rendesen kormányozni és vállaljon teljes politikai felelősséget az országért, ha pedig képtelen erre, akkor távozzon, ne ártson az országnak” – jelentette ki Fico leveléről a KDH elnöke.
Robert Fico pénteken felszólította a parlamenti pártok elnökeit, hogy írják alá a Volodimir Zelenszkijnek írt levelét. Abban arra kéri az ukrán elnököt, hogy indítsa újra a szállítást a Barátság kőolajvezetéken, ha pedig a vezeték nincs használható állapotban, akkor engedje meg az Európai Bizottság és az érintett országok szakértői csoportjának, hogy felmérje a károkat. Egyúttal felszólította Zelenszkijt, fogadja el az EB ajánlatát a javítási munkák költségeinek finanszírozására, továbbá Szlovákia segítségét a helyreállításban. Levelét a közösségi médiában hozta nyilvánosságra.
Fico bejelentette, hogy a kormánypártok aláírják a levelét.
hlp