Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 14. apríla 2023 13:52
OTS: CGTN: Čína podniká kroky na prehĺbenie reforiem, rozšírenie otvárania sa a napredovanie čínskej modernizácie
Provincia Kuang-tung v Južnej Číne sa považuje za hybnú silu reformy a otvárania sa krajiny.
Peking 14. apríla (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Čínsky prezident Si Ťin-pching počas svojej inšpekčnej cesty po provincii Kuang-tung od pondelka do štvrtka zdôraznil, že je dôležité vytrvať v komplexnom prehlbovaní reforiem a rozširovaní otvárania sa na vysokej úrovni, a vyzval provinciu, aby sa ujala vedenia v napredovaní čínskej modernizácie.
„Národný poklad"
V pondelok prezident Si Ťin-pching navštívil mesto Čan-ťiang v provincii Kuang-tung a dozvedel sa o jeho snahe pri posilňovaní ochrany mangrovových lesov v národnej prírodnej rezervácii Čan-ťiang Mangrove, najväčšom mangrovovom lese v Číne.
Si Ťin-pching nazval mangrovové lesy národným pokladom a povedal: „Mali by sme chrániť mangrovové lesy, ako si chránime naše oči."
Ako krajina napreduje v rozvoji „ekologickej civilizácie", ochrana mokradí vrátane mangrovových lesov je čoraz viac v centre pozornosti. Podľa oficiálnych údajov, ktoré zverejnilo čínske ministerstvo prírodných zdrojov, je asi 55 % mangrovových mokradí v Číne pod štátnou ochranou, čo je viac ako svetový priemer na úrovni 25 %.
Údaje tiež ukazujú, že na pozadí globálneho poklesu sa mangrovové lesy v Číne rozšírili z 22 000 hektárov v roku 2001 na dnešných 27 000 hektárov.
Čína vybuduje v Šen-čene medzinárodné mangrovové centrum, uviedol prezident Si Ťin-pching vo video prejave na otváracom ceremoniáli 14. zasadnutia Konferencie zmluvných strán Ramsarského dohovoru o mokradiach (COP14) v novembri minulého roka.
„Dvere otvárania sa Číny sa nikdy nezatvoria"
V stredu prezident Si Ťin-pching navštívil výrobnú základňu spoločnosti LG Display v provincii Kuang-čou, kde sa dozvedel o úsilí provincie Kuang-čou podporovať otváranie sa na vysokej úrovni a napredovať vo vysokokvalitnom rozvoji výroby a o tom, ako miestne podniky podporujú inovácie a budujú svoje vlastné značky.
Uprostred pomalého globálneho ekonomického rastu Čína urýchlila budovanie novej rozvojovej paradigmy a zlepšila svoje podnikateľské prostredie, zdôraznil Si Ťin-pching a dodal, že trhové výhody Číny sa stanú zjavnejšími.
Vyjadril nádej, že zahraniční investori využijú príležitosť prísť do Číny, do Kuang-tungu a do oblasti Veľkého zálivu Kuang-tung-Hongkong-Macao, aby sa hlboko zakorenili na čínskom trhu a vytvorili novú pýchu pre rozvoj podnikania.
Podľa politiky otvárania sa trhu na vysokej úrovni Čína vydala sériu opatrení na zaistenie rovnakých podmienok, aby zahraničné spoločnosti mohli v krajine využívať lepšie podnikateľské prostredie.
Čína v minulom roku obnovila Katalóg odvetví podporovaných pre zahraničné investície, ktorý zaviedol dočasné sadzby dovozných daní na úrovni nižšej, ako sú sadzby najviac zvýhodnených krajín pre 1 020 komodít a ďalej znížil colné sadzby najviac zvýhodnených krajín pre 62 produktov z oblasti IT. Jeho celková úroveň taríf po úprave klesne zo 7,4 % na 7,3 %.
Čína vytvorila rôzne platformy na oslovenie zahraničných spoločností, ako napríklad China International Import Expo (CIIE), China International Consumer Products Expo a China International Fair for Trade in Services.
V roku 2022 sa priame zahraničné investície (PZI) na čínskej pevnine v skutočnom využití medziročne zvýšili o 8 % na 189,13 miliardy USD.
Pri návšteve výskumného a vývojového centra spoločnosti Guangzhou Automobile Group Co., Ltd., Si Ťin-pching tiež zdôraznil, že čínska politika reforiem a otvárania sa zostane dlho nezmenená a dvere otvárania sa Číny sa nikdy nezatvoria.
„Sme ochotní stretnúť sa na polceste so všetkými krajinami, ktoré sú pripravené s nami spolupracovať na obojstranne výhodnom výsledku s cieľom podporiť spoločnú prosperitu a rozvoj svetovej ekonomiky," uviedol čínsky prezident.
„Pevné napredovanie krok za krokom"
Prezident Si Ťin-pching počas tejto inšpekčnej cesty tiež prisľúbil veľké úsilie o napredovanie v modernizácii krajiny.
V utorok navštívil sad liči a družstvo pestujúce longan a liči, aby sa dozvedel o miestnych snahách o rozvoj osobitého pestovateľského odvetvia a pokroku v revitalizácii vidieka v dedine Baiqiao v obci Genzi v meste Gaozhou v Maomingu.
„Aby sme pokročili v čínskej modernizácii, musíme komplexne podporovať revitalizáciu vidieka a riešiť problém nevyváženého rozvoja medzi mestskými a vidieckymi oblasťami," poznamenal Si Ťin-pching.
Integrácia poľnohospodárstva, elektronického obchodu a cestovného ruchu je pre dedinu Baiqiao prelomom pri revitalizácii vidieka. Odhaduje sa, že do roku 2022 predstavoval príjem dedinčanov na obyvateľa približne 51 000 jüanov (7 410 USD).
Si Ťin-pching povedal výskumníkom, podnikateľom, pracovníkom a zástupcom podnikov financovaných zo zámoria, že čínska modernizácia je založená na realite Číny, v súlade s jej národnými podmienkami a jasnými cieľmi, plánmi a stratégiami.
„Budeme vytrvalo pracovať, krok za krokom, aby sme napredovali [čínska modernizácia]," povedal Si Ťin-pching vo výskumnom a vývojovom centre Guangzhou Automobile Group Co., Ltd. a dodal, že čínska modernizácia sa zásadne líši od tej západnej a Čína sa nemôže vydať cestou západnej modernizácie, ktorá podľa neho predstavuje polarizáciu a drancovanie iných krajín, čo nebude fungovať.
https://news.cgtn.com/news/2023-04-13/China-takes-steps-to-deepen-reform-opening-up-advance-modernization-1iYtOEeCkVO/index.html
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.