Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 3. apríla 2023 10:05
OTS: CGTN: Čína a Španielsko udržiavajú už 50 rokov hlboké priateľstvo a dosahujú spoločnú prosperitu
Peking 1. apríla (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Čínsky prezident Si Ťin-pching a španielsky premiér Pedro Sánchez v piatok rokovali o hlavných témach týkajúcich sa globálneho mieru a hospodárskej spolupráce. Obaja sa zhodli, že Čína a Španielsko by mali naďalej presadzovať multilateralizmus, chrániť svetový mier a riešiť rôzne globálne výzvy prostredníctvom dialógu a spolupráce.
Sánchez navštívi Čínu v rámci 50. výročia diplomatických vzťahov. Pred stretnutím na vysokej úrovni sa zúčastnil aj na fóre Boao pre Áziu v juhočínskej provincii Chaj-nan.
Za posledných 50 rokov si Čína a Španielsko vybudovali hlboké priateľstvo prostredníctvom častých stretnutí na vysokej úrovni a medzinárodných výmen. Objem obchodu medzi oboma krajinami sa výrazne zvýšil a v rokoch 2017 až 2022 sa takmer zdvojnásobil z 32 miliárd eur (približne 34,8 miliardy USD) na 57,7 miliardy eur (približne 62,9 miliardy USD).
Riešenie globálnych výziev prostredníctvom dialógu a spolupráce
Si Ťin-pching vyjadril nádej, že Španielsko by mohlo zohrávať pozitívnu úlohu pri podpore dialógu a spolupráce medzi Čínou a EÚ a že obe strany by mohli viesť komplexný dialóg a spoluprácu v duchu nezávislosti, vzájomného rešpektu a vzájomného prospechu.
Španielsko sa pripravuje na prevzatie rotujúceho predsedníctva EÚ v júli a bude zodpovedné za koordináciu práce Rady a spoluprácu s ostatnými členskými štátmi s cieľom vypracovať spoločné stanovisko k diplomatickým otázkam.
„Zdravý rozvoj vzťahov medzi Čínou a Európskou úniou si vyžaduje, aby EÚ dodržiavala strategickú nezávislosť," povedal Si Ťin-pching na piatkovom stretnutí. Povedal, že Čína a EÚ majú veľa spoločného: obidve presadzujú medzinárodné poriadky a mierové riešenie medzinárodných sporov, takže obe strany môžu spolupracovať pri riešení globálnych výziev.
Sánchez súhlasil s tým, že dnešný svet je plný neistôt a len prostredníctvom spolupráce môže svet účinnejšie čeliť rôznym výzvam a podporovať svetový mier a rozvoj.
Obe strany sa dotkli aj ukrajinskej krízy. Čína dôsledne podporuje mierové rozhovory a politické urovnanie ukrajinskej krízy v nádeji, že príslušné strany upustia od mentality studenej vojny a konfrontácie v tábore a vzdajú sa extrémnych sankcií.
„Dúfame, že príslušné strany môžu prostredníctvom dialógu a konzultácií vytvoriť vyvážený, účinný a udržateľný európsky bezpečnostný rámec," povedal Si Ťin-pching.
Sánchez predstavil postoj Španielska k tejto otázke a pozitívne sa vyjadril o 12-bodovom dokumente o postoji Číny k Ukrajine, ktorý bol zverejnený vo februári. Uviedol, že oceňuje konštruktívnu úlohu Číny pri politickom riešení ukrajinskej krízy.
Veľký priestor pre hospodársku spoluprácu
Čína je odhodlaná dosiahnuť modernizáciu a omladenie čínskeho národa prostredníctvom kvalitného rozvoja, ktorý poskytne Španielsku a ďalším krajinám širší trhový priestor a viac možností spolupráce.
Si Ťin-pching zdôraznil význam vzájomne prospešnej spolupráce a uviedol, že obe krajiny by mali plánovať bilaterálne vzťahy zo strategickej a dlhodobej perspektívy a navzájom sa podporovať v kritických otázkach týkajúcich sa ich kľúčových záujmov, ako je suverenita, bezpečnosť a rozvoj.
V záujme synergie rozvojových stratégií oboch strán musia Čína a Španielsko využiť potenciál spolupráce, uviedol Si Ťin-pching. Dodal, že Čína je ochotná dovážať zo Španielska viac vysokokvalitných výrobkov a dúfa, že Španielsko môže čínskym spoločnostiam poskytnúť férové a spravodlivé podnikateľské prostredie.
Španielsko je pripravené udržiavať úprimnú komunikáciu s Čínou a prehlbovať vzájomne prospešnú spoluprácu, najmä v oblasti elektrických vozidiel, zelenej energie a digitálneho hospodárstva, uviedol Sánchez. Vyjadril tiež nádej, že Čína a Španielsko môžu posilniť komunikáciu a koordináciu v medzinárodných a regionálnych otázkach, ako je zmena klímy.
Keďže Španielsko čoskoro prevezme rotujúce predsedníctvo EÚ, Sánchez uviedol, že Španielsko bude zohrávať pozitívnu úlohu pri podpore dialógu a spolupráce medzi Čínou a EÚ.
V posledných rokoch si bilaterálny obchod medzi Čínou a Španielskom udržiava stabilný rast a vykazuje silnú odolnosť a vitalitu. Čína je v súčasnosti najväčším obchodným partnerom Španielska mimo EÚ, zatiaľ čo Španielsko je šiestym najväčším obchodným partnerom Číny v rámci EÚ.
Z oficiálnych údajov vyplýva, že od februára 2022 presiahli celkové investície Španielska v Číne 3,8 miliardy eur, pričom v Číne bolo založených viac ako 790 spoločností, zatiaľ čo čínske spoločnosti investovali v rokoch 2016 až 2020 v Španielsku 16 miliárd eur.
https://news.cgtn.com/news/2023-03-31/Chinese-President-Xi-Jinping-meets-Spanish-Prime-Minister-Pedro-Sanchez-1iCPo5yhr4A/index.html
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.