Stolný tenis-ME: Pištej po postupe: "Už roky sme nehrali tak dobre" (2)

14. augusta 2022 22:58
Mníchov 14. augusta (TASR) - Slovenskí stolní tenisti Barbora Balážová s Ľubomírom Pištejom získajú medailu na majstrovstvách Európy v Mníchove. Obhajcovia striebra z Varšavy 2021 vyhrali v nedeľu vo štvrťfinále miešanej štvorhry nad španielskym párom Maria Siao a Alvaro Robles 3:2 na sety a majú istý aspoň bronz. V pondelkovom semifinále sa stretnú s Francúzmi Ťia-nan Jüan, Emmanuel Lebesson. Slovenský pár, ako piaty nasadený, vyradil v nedeľu najprv v 1. kole portugalsko-dánske duo Ines Matosová, Martin Buch Andersen 3:2 a v popoludňajšom osemfinále si poradili aj s nemeckým párom Sabine Winterová, Benedikt Duda po setoch 13:11, 11:9 a 11:9. Vo štvrťfinále nastúpili Balážová s Pištejom proti štvrtým nasadeným Siao a Roblesovi. V prvom sete viedli 7:5, Španieli otočili na 8:7, ale záver setu vyšiel lepšie Slovákom a vyhrali 11:9. V druhom mali lepšiu koncovku ich súperi a rovnakým skóre vyrovnali. V treťom mali Balážová s Pištejom dva setbaly, no nevyužili ich a prehrali 10:12. Španieli sa vo štvrtom sete dostali do vedenia 3:0 i 7:3. Vtedy museli duel na krátko prerušiť, keďže organizátori upravovali stôl. Prestávka viac pomohla slovenskému páru, ktorý znížil na 5:7 a súperi si vzápätí zobrali timeout. Balážová s Pištejom dokázali otočiť na 10:9 a nakoniec vyhrali 13:11. Siao s Roblesom viedli v rozhodujúcom sete 5:2, ale Slováci sa dotiahli (5:5, 8:8), dostali sa do trháku 10:8 a premenili hneď prvý mečbal - 11:8. V Mníchove tak získajú minimálne bronz. "Prvý zápas bol extrémne ťažký. Odvrátili sme tri alebo štyri mečbaly. Dán hral úžasne. Aj keď sety, ktoré sme prehrali vrátane posledného, sme mali vyhrať. Viedli sme v nich vysoko, ale nezvládli sme to. Mali sme trochu smolu pri žrebe, keďže v 2. kole sme dostali výborných Nemcov, ale proti nim sme odohrali asi najlepší zápas za posledné roky a vyhrali sme 3:0. O medailu to bolo so Španielmi veľmi vyrovnané. Prvé tri sety rozhodovali koncovky. V treťom sme viedli 10:8, smola v závere a prehrali sme. Následne sme v štvrtom prehrávali 3:7 i 7:9, tam Španieli stvrdli a chytili sme sa. V piatom sete sme opäť prehrávali, ale otočili sme to. Musím opäť zopakovať, že už roky sme nehrali tak dobre a koncentrovane ako dnes," uviedol na facebooku SSTZ Pištej, ktorého potešilo aj víťazstvo v kvalifikačnej skupine dvojhry nad Grékom Konstantinosom Konstantinopoulosom: "Vyhral som 3:1 a čo je dôležitejšie, po dlhom čase som aj tam hral dobre." S Balážovou sa postarali o štvrtú seniorskú slovenskú stolnotenisovú medailu z vrcholného podujatia. Štvrtýkrát je to cenný kov z miešanej štvorhry. V ére samostatnosti ako prví uspeli Jaromír Truksa s Valentinou Popovovou, ktorí získali bronz na ME 1994 v britskom Birminghame. Pištej s Balážovou majú na konte striebra z kontinentálnych šampionátov v roku 2013 v rumunskom Buzau a minuloročného z poľskej Varšavy (pôvodne mal byť v roku 2020). Menej sa darilo druhému slovenskému duu. Tatiana Kukuľková spoločne s Jangom Wangom zvíťazili v 1. kole nad holandsko-fínskou dvojicou Britt Eerlandová, Benedek Oláh 3:1 na sety, no v osemfinále nestačili na bronzových medailistov z ME 2020 Prithiku Pavadeovú a Simona Gauzyho z Francúzka, ktorým podľahli 1:11, 9:11 a 9:11. stolný tenis - ME: miešaná štvorhra - 1. kolo: Tatiana KUKUĽKOVÁ, Jang WANG (SR) - Britt Eerlandová, Benedek Oláh (Hol./Fín.) 3:1 (-5, 4, 5, 10) Barbora BALÁŽOVÁ, Ľubomír PIŠTEJ (SR) - Ines Matosová, Martin Buch Andersen (Portug./Dán.) 3:2 (-9, 5, 4, -9, 15) osemfinále: BALÁŽOVÁ, PIŠTEJ - Sabine Winterová, Benedikt Duda (Nem.) 3:0 (11, 9, 9) Prithika Pavadeová, Simon Gauzy (FR.) - KUKUĽKOVÁ, WANG 3:0 (1, 9, 9) štvrťfinále: BALÁŽOVÁ, PIŠTEJ - Maria Siao, Alvaro Robles (Šp.) 3:2 (9, -9, -10, 11, 8) UPOZORNENIE: Správa je rozšírená o 3. odsek. ny ms la