Otázky a odpovede

TASR V ŠKOLEKtoré školy majú prístup do TASR?
Všetky základné, stredné a vysoké školy v SR.

Ako sa dostanem do servisov TASR?
Na www.tasr.sk treba kliknúť na ikonu "TASR do každej školy" a v ľavom stĺpci je link na prístup do spravodajstva. Každá škola dostala svoje heslo, ktorým sa prihlasuje do systému. Odporúčame zveriť ďalšie prideľovanie tohto hesla kompetentnej osobe tak, aby boli tieto prístupy účelné a nevyužívali ich neoprávnené osoby.

Ak nepoznáme heslo, na koho sa môžeme kontaktovať?
Pošlite e-mail na adresu skolskyservis@tasr.sk a nezabudnite uviesť všetky svoje kontakty vrátane telefónneho čísla.

Na čo sa dá v škole využiť servis TASR?
Pre riadiacich zamestnancov je to najrýchlejší zdroj informácií z domova, zo sveta, regiónu... Pre školské časopisy, weby, rádiá, televízie možno využívať správy, fotografie, zvuky, videá. Na mediálnu výchovu možno využívať prostredie s reálnym agentúrnym servisom, vrátane napr. možnosti denného prehľadu najaktuálnejších správ. Správy v angličtine a maďarčine možno využiť v jazykovom vzdelávaní.

Možno servisy TASR používať na akýkoľvek účel?
Možno ich používať ako zdroj informácií na vlastné informačné účely a na vyučovacie účely. Nemožno ich využívať komerčne, na získavanie priameho či nepriameho zisku. Z databáz TASR (textov, fotografií...) možno napr. pripraviť vzdelávací materiál na prednášku alebo bulletin na vedeckú konferenciu, čerpať podklady pre vedeckú prácu...) Pri použitých materiáloch je potrebné označiť pôvod zdroja (TASR, pri prevzatých fotografiách: TASR/AP...). V prípade záujmu o komerčné využitie databáz TASR (napr. reklamný leták...), je potrebné kontaktovať tlačovú agentúru (skolskyservis.sk) a dohodnúť sa na podmienkach.

Sú obmedzenia na použitie databáz na internete?
Na internete možno publikovať len náhľadové fotografie (do rozsahu 72 dpi). Použitie jednej fotografie, zvuku, či iného záznamu, nesmie byť dlhšie ako 30 dní a škola ich nemôže ďalej archivovať. V prípade zverejnenia fotografie, zvukového záznamu a zvukovo-obrazového záznamu je potrebné na internetovej stránke umiestniť logo TASR s linkou na stránku www.tasr.sk a uverejniť text: „Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií, zvukových alebo zvukovo-obrazových záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.“

ŠKOLSKÝ SERVIS TASRČo obsahuje školský servis?
Denne prináša správy z diania v školstve. Časť správ je z produkcie TASR. Druhú časť tvoria príspevky žiakov, študentov a pedagógov.

Ako sa stať prispievateľom školského servisu?
Pošlite svoj článok na skolskyservis@tasr.sk a my vám odpovieme. Ak budete aktívny prispievateľ, získate novinársky preukaz TASR – junior. Pedagógovia získajú preukaz Redaktor – spravodajca.

Koľko má TASR takých prispievateľov?
TASR má v súčasnosti jednoznačne najlepšiu sieť spolupracovníkov zo škôl akú nemá nikto na Slovensku. Počítame ich na stovky.

O čom môžem písať?
O čomkoľvek, čo by mohlo zaujímať aj iných. Teda o tom, čo má spravodajskú hodnotu. Uvítame správy o udalostiach v škole i mimo školy. Ak máte školský časopis, môžete poslať aj správy, ktoré sú z tohto časopisu. K správam možno posielať fotografie aj videá. Prioritou sú spravodajské útvary.

Akým spôsobom sa dajú posielať správy?
Mailom na: skolskyservis@tasr.sk . Druhým spôsob je, že sa prispievateľ zaregistruje na stránke www.skolskyservis.sk v časti registrácia autora.

Kde budú správy uverejňované?
Správy budú publikované na Prvom školskom spravodajskom webe - www.skolskyservis.sk . Najlepšie príspevky uverejní aj spravodajský web TERAZ.SK. Správy sa pravidelne objavujú aj na sociálnych sieťach.

Na čo ešte môže byť užitočné písanie pre TASR?
To musí vedieť každý sám. Študenti to napríklad využívajú ako ukážku publikačnej činnosti, keď sa hlásia napr. na žurnalistiku. Do školského servisu prispievajú aj študenti, ktorí sa chcú dostať na prax do TASR.

Užitočné kontakty:
Posielanie správ, obsah správ, editácia : skolskyservis@tasr.sk

Jana Ikrényiová: 0905 207 754, 02/59210 308, jana.ikrenyiova@tasr.sk

Mgr. Michal Užák, obchodný manažér, tel:02/ 59210 126, mobil: 907 940 253
e-mail: michal.uzak@tasr.sk


Všetko o agentúre
Spravodajský servis
Mobilné aplikácie
Videá
PR servis OTS
Fotografie
Audioservis
Archív a databázy
Monitoring
Zóna verejného záujmu