Volejbal-ZL: Slováci prehrali s Lotyšskom 1:3, Kravárik:"Nič nám nefungovalo"(3)

12. júna 2019 19:05
Humenné 12. júna (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali vo svojom piatom vystúpení v Zlatej európskej lige, keď v stredu podľahli v Humennom Lotyšsku 1:3 (-22, -15, 16, -21). Zverenci trénera Andreja Kravárika sa najbližšie stretnú v rámci záverečného 6. kola A-skupiny v Poprade s Belgickom v sobotu 15. júna. Do Final Four postúpili z A-skupiny Turci, ktorí doma zdolali Belgicko 3:1 a sú bez straty bodu na čele skupiny. Slovákom s 3 bodmi patrí 3. priečka. Zlatá európska liga mužov 2019 A-skupina, 5. kolo: Slovensko - Lotyšsko 1:3 (-22, -15, 16, -21) 113 minút, rozhodovali: Lopes Pinto (Port.) a B. Kováč (SR), 800 divákov. SR: Lux 8, Kyjanica 1, Gavenda 13, Kriško 11, Ondrovič 5, Zaťko 1, liberá M. Vitko a Kurej (J. Kováč 2, Firkaľ 1, Lamanec 2, F. Palgut 2, Pavelka 3, Jendrejčák 2) Lotyšsko: Abolins 9, Švans 10, Petrovs 5, Ozoliňš 16, Adamovičs 10, Platačs 11, libero Ivanovs (J. Jansons 0, Vanags 1, Šimanskis 0, Blumbergs 1, R.-P. Jansons 0) V slovenskej zostave nechýbal navrátilec Zaťko, po troch bodov v sérii Slováci viedli 5:4. Lotyši si pomáhali kvalitným servisom, aj vďaka trom esám o chvíľu boli na koni (11:9). Na strane domácich bodovali najmä kapitán Kriško a univerzál Gavenda, nahrávač Zaťko smečom vyrovnal na 13:13, ale Lotyši vytiahli blok a po chybe domácich získali trojbodový náskok (16:13). Po ďalšom bloku Lotyši viedli 18:15, ale Slováci sa dotiahli bodmi Luxa vrátane esa (18:18). Ďalší brejk na stranu hostí pridal Ozoliňš (20:18). Slováci v koncovke viackrát mali na ruke vyrovnanie, ale Lotyšom sa podarilo dvojbodový odstup udržať a blokom využili prvý setbal - 25:22. Lotyšom vyšiel aj vstup do druhého setu, náskok si vypracovali hneď v úvode (7:3). Gavenda párkrát zakontroval, ale Slováci manko nesťahovali, práve naopak, Lotyši pridávali bod k bodu aj pri svojom podaní a o chvíľu prišli na ihrisko Firkaľ aj Kováč (6:12). Keď Lotyši získali ďalšie tri body za sebou (16:7), na palubovku išli aj Lamanec a Palgut. Hostia si v závere náskok bez problémov udržali, setbal premenil blokár Švans (25:15). Domáci sa chytili pri vstupe do tretej časti, viedli 5:0 aj zásluhou bodov Gavendu a Luxa. Lotyši sa ešte dotiahli na jeden bod (6:5) a Luxa nahradil Pavelka, ale o chvíľu prišla štvorbodová séria domácich s bodmi Kriška a Slováci boli opäť na koni (12:6). Tento náskok už Kravárikovi zverenci nepustili, súperi kopili aj vlastné chyby (17:12). Slovenskí volejbalisti dostali na ihrisko aj do hľadiska potrebné emócie, Kováč pred koncovkou zvýšil na 22:15. Set napokon blokom ukončil Ondrovič - 25:16. Domáci volejbalisti dobrý výkon do štvrtého setu neudržali. Pri servise Abolinsa Lotyši už v úvode odskočili na 4:0, Slováci sa nevedeli presadiť v útoku a o chvíľu prehrávali o sedem bodov (3:10). Lotyši si výrazný náskok udržiavali, od stavu 15:9 pridali štyri body a istým krokom išli za víťazstvom (19:9). Slováci ešte znížili stratu, parádny blok vytiahol aj Palgut (17:22), ale na obrat to nestačilo. Lotyši sa dostali k siedmim mečbalom (24:17) a aj keď štyrmi pohrdli, piatu príležitosť využili - 25:21. Za najlepších hráčov vyhlásili domáceho kapitána Kriška a hosťujúceho nahrávača Petrovsa. hlasy (zdroj: www.svf.sk): Andrej Kravárik, tréner SR: "Nevstúpili sme do zápasu dobre, v každej jednej činnosti sme zaostávali. Boli sme pomalší, boli sme slabší na bloku aj v obrane v poli a nedokázali sme súpera zatlačiť na podaní. Mali sme obrovský rešpekt voči súperovi a nedokázali sme hrať našu hru, ktorú nacvičujeme a cibríme. Absolútne nič nám nefungovalo, čo si nedokážem vysvetliť. V treťom sme nastúpili ako vymenení, fungoval nám servis aj distribúcia, tak sme mali hrať od začiatku zápasu. Hlava nebola v poriadku, to je najväčší dôvod, prečo sme prehrali. V sobotu nás čaká Belgicko, do zápasu musíme vstúpiť úplne inak, veriť si v každej hernej činnosti a preniesť natrénované veci do zápasu." Tomáš Kriško, smečiar a kapitán SR: "Začali sme s prílišným rešpektom, hrali sme nedôrazne. Keď už tieklo do topánok, tak sme začali tlačiť, ale už bolo neskoro. Pri tlaku prichádzali chyby, a to nás stálo víťazstvo. Prvý set sme sa ešte ťahali, ale prišiel začiatok druhého setu, nedokázali sme zložiť loptu, dostali sme sa pod tlak a veľké manko sa ťažko dobiehalo. Po druhom sete sme sa ešte skúsili vrátiť do zápasu, hrali sme agresívnejšie, ale vo štvrtom sete nám to už nevydržalo. Do Popradu ideme s tým, že zápas chceme vyhrať a nebudeme sa pozerať na iné výsledky. Po tomto zápase si musíme povedať, čo nefunguje, pretože komunikácia je dôležitá. Máme veľa mladých hráčov, ktorých nechcem dostať pod tlak, ale musíme si povedať svoje. Sme reprezentanti a musíme sa s tým vyrovnať." ďalší zápas A-skupiny: Turecko - Belgicko 3:1 (-20, 23, -14, -16) tabuľka: 1. Turecko 5 5 0 15:2 15 2. Lotyšsko 5 3 2 11:9 10 3. Slovensko 5 1 4 6:14 3 4. Belgicko 5 1 4 7:14 2 ďalší program Slovákov: sobota 15. júna: Slovensko - Belgicko (Poprad, 18.00) UPOZORNENIE: Správa je rozšírená o hlasy fi wr jp