Džudo-MS: Japonsko aj v treťom dni najúspešnejšie, aj keď nie absolútne (2)

22. septembra 2018 16:35
Baku 22. septembra (TASR) - Slovenská reprezentantka Viktória Majorošová prehrala na džudistických majstrovstvách sveta v azerbajdžanskom Baku v hmotnostnej kategórii do 57 kg v 1. kole s Miryam Roperovou z Panamy a vypadla. V aktuálnom svetovom rebríčku patrí Roperovej 11. miesto, až 91. Majorošovej a na tatami sa tento rozdiel aj prejavil, Roperová hodila 26-ročnú slovenskú džudistku na ippon po 63 sekundách. Majorošovej žreb určil 36-ročnú veteránku, pôvodom Nemku, no od roku 2017 nastupujúcu za Panamu, ktorá mala pozoruhodné predchádzajúce výsledky na turnajoch najvyššej kategórie. Vlani v Jekaterinburgu zvíťazila na Grand Slame, na budapeštianskych MS skončila piata, v roku 2013 však bola na MS bronzová a na kontinentálnych šampionátoch ju zdobili až štyri vzácne kovy. Na turnajoch IJF World Tour prenikla na medailové stupne dokonca 17-krát. Pred dvoma rokmi na ME v Kazani zdolala Majorošovú vo štvrťfinále, teraz už v 1. kole. Vo finálových súbojoch už tretí deň za sebou žiarilo japonské džudo, aj keď nie absolútne. Zlato si v hmotnosti do 57 kg vybojovala vlaňajšia vicemajsterka sveta len 22-ročná Cukasa Jošidová, ktorá zdolala na ippon už po 1:20 min Britku Smythe-Davisovú, minulý rok na MS bronzovú. Medzi mužmi do 73 kg obhajca titulu Japonec Soiči Hašimoto prehral vo finále s Kórejčanom Čang-rim Anom v 2:09 min na ippon. Tesne predtým Japonca otriasol úder do tváre, na začiatku aj výrazný škrabanec. Dvadsaťštyriročného Kórejčana v kariére ozdobili predtým na MS dva individuálne bronzy v rokoch 2015 a 2017 a až teraz vynikol naplno. Finálové výsledky ženy do 57 kg: Cukasa Jošidová (Jap.) - Nekoda Smythe-Davisová (V. Brit.) ippon, 3. Christa Deguchiová (Kan.) a Sunija Dorjsurenová (Mong.) muži do 73 kg: Čang-rim An (Kór.) - Soiči Hašimoto (Jap.) ippon, 3. Mohammad Mohammadi (Irán) - Hidajat Hejdarov (Azerb.) UPOZORNENIE: Správa je rozšírená o finálové výsledky dd ms mp