Futbal: Atletico Madrid zdolalo Real 4:2 po predĺžení a získalo Superpohár UEFA

15. augusta 2018 23:33
Tallinn 15. augusta (TASR) - Futbalisti Atletica Madrid zdolali mestského rivala Real 4:2 po predĺžení a stali sa víťazmi stredajšieho súboja o Superpohár UEFA, ktorý sa hral v estónskom Tallinne. Real prehrával od 49. sekundy po rekordne rýchlom góle v tejto súťaži z kopačky Diega Costu, dokázal však otočiť skóre po hlavičke Karima Benzemu a premenenej jedenástke kapitána Sergia Ramosa. V 79. minúte poslal dvojgólový hrdina Costa duel do predĺženia, v ktorom sa strelecky presadili jeho spoluhráči Saul Niguez a Koke. Atletico vyhralo Superpohár UEFA tretíkrát v klubovej histórii, predtým sa mu to podarilo v rokoch 2010 a 2012. Španielske kluby tejto súťaži dominujú, od roku 2013 neuspeli len raz, keď sa tešil Bayern Mníchov. Superpohár UEFA - sumár: Real Madrid - Atletico Madrid 2:4 pp (2:2, 1:1) Góly: 27. Benzema, 63. Ramos (z 11 m) - 1. a 79. Costa, 98. Niguez, 104. Koke. ŽK: Asensio, Marcelo, Ceballos, Modrič, Ramos - Correa, Costa, Vitolo. Rozhodoval: Marciniak (Poľ.), 14.000 divákov. Real: Navas - Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo - Kroos (102. Mayoral), Casemiro (76. Ceballos), Isco (83. Vazquez) - Bale, Benzema, Asensio (57. Modrič) Atletico: Oblak - Juanfran, Savič, Godin, Lucas - Lemar (90.+1 Partey), Rodri (71. Vitolo), Niguez, Koke - Costa (108. Gimenez), Griezmann (57. Correa) Ramos a po ňom ani Varane nedokázali zastaviť Diega Costu, ktorý už v prvej minúte otvoril skóre zápasu tvrdou krížnou strelou z uhla. Gólu predchádzal dlhočizný presný pas Godina a ukážka Costovej individuálnej technickej zručnosti. Real zakrátko prevzal taktovku do svojich rúk, v 17. minúte pätičku Asensia po prihrávke Marcela reflexívne vyrazil Oblak. Hral sa obojstranne živý a útočný futbal, s prihliadnutím na začiatok sezóny v mimoriadnom tempe. Realu sa podarilo vyrovnať v 27. minúte, keď center Balea z pravej strany usmernil do siete hlavou Benzema - 1:1. O dve minúty už mohol Real viesť, technický obstrel Asensia však mieril tesne vedľa ľavej žrde. Oba tímy pristúpili k duelu s plnou vážnosťou, na trávniku sa neraz iskrilo. V závere polčasu šance ubudli, hra sa odvíjala prevažne medzi šestnástkami. Po vyše hodine hry zahral Junafran rukou vo vlastnej šestnástke a poľský rozhodca Marciniak nariadil pre Real jedenástku, ktorú bezpečne premenil Ramos - 2:1. To už mal európsky klubový šampión na ihrisku Modriča, ktorý rozhýbal jeho hru a obrana Atletica musela byť v strehu. V 71. minúte sa po rohu strelou z prvej prezentoval Varane, do ktorej na jeho smolu vložil hlavu Niguez a zastúpil Oblaka. Atletico dokázalo dlhé minúty kombinovať len v zónach, ktoré pre jeho súpera neznamenali nebezpečenstvo. Potom však nečakane udrelo, keď sa po Correovej aktivite zblízka presadil Costa - 2:2. Z poslednej akcie v riadnom hracom čase mohol rozhodnúť Marcelo, ale pri akrobatickom pokuse nezasiahol dobre loptu. V predĺžení spočiatku hrozil viac Real, ale do vyloženej šance sa jeho hráči nedostali. Atletico trestalo v 98. minúte, keď spätnú prihrávku striedajúceho Parteyho exportne ľavačkovým volejom poslal do siete Niguez - 2:3. Pred koncom úvodnej 15-minútovej porcie extračasu Koke pohotovým zakončením zabezpečil Atleticu dvojgólový náskok, ktorý už Real nedokázal dohnať. Prehľad víťazov Superpohára UEFA od roku 2000: 2000 Galatasaray Istanbul 2001 FC Liverpool 2002 Real Madrid 2003 AC Miláno 2004 FC Valencia 2005 FC Liverpool 2006 FC Sevilla 2007 AC Miláno 2008 Zenit Petrohrad 2009 FC Barcelona 2010 Atletico Madrid 2011 FC Barcelona 2012 Atletico Madrid 2013 Bayern Mníchov 2014 Real Madrid 2015 FC Barcelona 2016 Real Madrid 2017 Real Madrid 2018 Atletico Madrid UPOZORNENIE: Správa je rozšírená z briefu v 1. odseku, o 2.-3. odsek, sumár, komentár a prehľad víťazov. lg